Psikolojik Gücün 8 Yasası (Robert Greene’den Esinlenerek)

Bugün psikolojik gücün 8 yasası üzerinde duracağız. İyi bir işiniz olsun ve rahat bir yaşam istiyorsanız bunun içinde eğer psikolojik güç kazanmak istiyorsanız bu yasaları mutlaka bilmelisiniz.

Aslında farkında dahi olmadan birçok insan bu psikolojik gücün yasalarına maruz kalmakta ve bu nedenle bazı davranışlarını anlamlandırma zorlanmaktadır.

Çünkü insanoğlu sosyal bir canlıdır ve bu nedenle topluluk içerisinde yaşadığı gibi sosyal ortamda ön plana çıkmanın yollarını bulması onun başarısı üzerinde etkin rol oynayacaktır. Unutmayın insanlar sosyal bir varlık olmanın gereği olarak psikolojik gücün etkisi altındadır ve bu etkiye göre davranışlar sergilemektedir.

Bu video hayatınızı değiştireceğini size garanti edebilirim. Çünkü bu video koçluk tekniklerini uygulanarak bir video koçluk konsepti şeklinde oluşturuldu.

Bu nedenle Psikolojik gücün 16 yasası iki bölüm şeklinde yayınlanacak ve birinci bölümle ikinci bölüm arasında ödevlendirmeler olacak. Bu sayede psikolojik güç yasalarını öğrenmekle kalmayacak yaşamınıza uyarlama imkânı kazanacaksınız. Tabi ki bu yararı herkes görmeyecek. Neden mi?

Az sonra sona doğru anlatacağım ancak öncelikle çok uzatmadan hemen psikolojik gücün 8 yasasını öğrenelim;

  1. Önde Olun

Başarılı olmanın ilk kuralı çok çalışmak veya gecenizi gündüzüne katarak bir şeyler yapmak değildir. Çok çalışmak her zaman başarı getirmez. Çünkü toplum içerisinde aynı anda çok sayıda insan çok çalıştığını düşünmekte ve gece yarılarına kadar iş yerinde çalıştığını elbet bir gün bunun başarıya dönüşeceğini düşünerek motivasyon sağlar.

Ancak gerçek öyle değil. Eğer topluluk içerisinde diğer insanlar önde olmazsanız sadece arka plan olursunuz ve hiç kimse arka planı görmez. Bu nedenle çok çalışıp becelerilerin doğrultusunda liderlik edin, kendinizi kanıtlayın ve becerilerinizi diğer insanlara kanıtlayın.  

Ancak unutmayın becerileriniz yok ise kendinizi geliştirmekle çalışmaya başlamalısınız aksi takdirde ön plana çıkma uğruna komik durumlara düşebilirsiniz. Bu nedenle becerilerinizi ve kendinizi ön plana çıkarırken iki numarayı mutlaka kullanın.

  1. Niyetlerinizi Gizleyin

Herhangi bir araba bayisine gittiğinizi ve oradan araba satın almak istediğinizi hayal edin. O esnada araba satıcısı size kesinlikle sevdiğiniz bir modeli gösterir ve satıcıya ne kadar istekli olduğunuzu bu arabanın hayaliniz olduğunu söyleyin. Bu arabayı mutlaka almak istediğinizi dile getirin ve satıcı niyetinizi bildiğinden bu yüzden fiyatı yükseltiyor veya iyi bir indirim yapmıyor. Neden çünkü araba hakkındaki asıl niyetinizi biliyor ve ona konuşmanızla güç verdiniz.

Şimdi gelin bu aracı alırken tutumumuzu değiştirerek bir de bakalım. Arabayı seviyorsunuz ancak bu sefer umursamıyormuş gibi davranıyorsunuz. Böyle bir durumda artık satıcı seni ondan satın almaya ikna etme gücünü ortaya çıkarması ve aracı sana satması gerektiği tavrı oluşacaktır ve çoğu zaman satıcı sizi kazanmak için fiyatı düşürecekler yani psikolojik güç kazanmak istiyorsan niyetinizi belli etmeyin.

Dolayısıyla her işinde niyetini gizli tutarak gücü elinde tutabilir ve son kararı sen ver. Böylece kontrol sende olur ancak sana olan ilgisini sürdürmek içinde yeterli ayrıntıyı ver ama gerçek niyetini kendine sakla…

  1. Tartışmalara Göre Davranış

Herhangi biri sizinle istediği kadar sert ve uzun tartışmaya girsin. Ancak siz onunla onun gibi tartışmaya başlarsanız tartışmanın sonunda kazanacağınız bir şey olmadan o tartışma uzadıkça uzar.

Tartışmalarda önemli olan eylemlerdir. Bu nedenle tartışma esnasında psikolojik olarak güçlü olmak ve avantajı elinizde tutmak için zamanınızı boşa harcamayın. Birisi tartışmak istiyorsa bırakın tartışsın. Savunmaya geçerlerse dahi bırakın kendi egolarını tatmin etsinler ancak eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğunu bilirsiniz.

Bu nedenle davranışlarınızı doğru kontrol etmek tartışmadan daha fazla insan kazanmanızı sağlayacaktır.

  1. Sözlerinize Dikkat Edin

Ne kadar çok konuşursanız, konuşmanız o kadar az değerli olur. Psikolojik gücün en önemli yasalarından biri sözlerinize ve konuşmalarınıza dikkat etmektir. Eğer yalnızca gerektiği zaman konuşursanız gücünüze güç katarsınız.

Kelimelerinizin değeri artacak ve insanlar sizi dinlemeyi öğrenecekler. Üsteleri sizi daha ciddiye almayı öğrenecekler ve onların sonsuz saygısını kazanabilirsiniz. İşte bu nedenle daha az konuşursanız kendinizi beceriksiz gösterecek hatalar yapmaktan da alıkoymuş olursunuz.

Birçok insan ağzını çalıştırır ve sonra kendini bir köşeye sıkıştırırlar. Ayrıntıları ağızlarından kaçırırlar veya gerçek olmayacak tutamayacakları sözler verirler. Dolayısıyla söylediklerinize dikkat ederseniz bu anlamsız hatalardan kurtulmuş olursunuz. Böylece konuştuğunuz her kelimenin kasıtlı ve bir amaç için konuşursanız bu size psikolojik güç sağlar.

  1. Güveni Geliştirin

Psikolojik güç sadece başkalarıyla ilgili değildir aynı zamanda kendinizle ilgili yaptığınız düzenlemeleri ve kendinize olan güveninizi geliştirmeyi dahi kapsar. Herhangi bir işi yapmaya başladığınızda çevrenizde insanlar bunun çok zor olduğunu hatta imkânsız olduğunu söyler en önemlisi de karşılaştığınız bir başarısızlıkta siz kendi kendinize bunu başaramayacağınıza olan inancınızı artırmanızdır.

Küçük başarılar bir sonraki başarıyı getirir ve öncellikle küçük başarılar hedefleyerek bu başarının tadını çıkarın. Böylece küçük başarılar kendinize olan güveninizi geliştirecek ve bir sonraki başarınız daha büyük bir başarı olacaktır. Unutmayın ki kendine güvenini geliştiremeyip pes edenler psikolojik gücün yararından mahrum kalır. Bu nedenle bir büyük hedef koyduğunuzda küçük başarılar ile büyük hedefe ulaşarak kendinizi nasıl motive edeceğinize karar verin. Güveni geliştirmek kendi motivasyonunuz ile ilgili bir durumdur.

  1. Düşmanlarınızı Kiralayın

Düşmanlarınızı işe alın. Çünkü arkadaşlık başarıya giden yolda tehlikelidir. Tabi ki bu biraz kulağa tuhaf gelebilir. Ancak iş dünyasında en önemli şey fikirlerin yaşama aktarılması ve o fikirlerin işlenebilmesidir.

İşte bu aşamada işler yolunda gitmediğinde arkadaşlarımıza göz yumarız ve onların hatalarını görmezden geliriz. Nasıl olsa değerli bir arkadaşımız bu ufak şey için onu kırmaya değmez diye düşünürüz. Üstelik arkadaşlarımızın kararlarına çok fazla güveniriz. Tam birine güvendiğinizi düşündünüz anda sizi sırtınızdan bıçaklayabilir ve kariyeriniz zarar görmeye başlar.

Bu nedenledir ki güvendiğiniz kişiler tarafından gafil avlanmak yerine güvenmediğiniz kişiyi işe almak sizin psikolojik gücünüzü daha da güçlendirecektir. Düşmanlarınız sizi sevmeyebilir, iş dünyasında sevmese olabilir ancak onlara güvenmediğinizden onlara karşı açık fikirli bir tarafsızlık kazanırsınız.

Böylece düşmanlarınız dahi size daha fazla sadakat gösterir. Çünkü arkadaşlarının hayatınızın önemli bir parçası olduğunu kanıtlayacak bir şeyleri vardır. Ancak arkadaşlar psikolojik gücünüzü bir anda çalabilirler.

  1. İnsanlar Seçicidir

Eğer bir iyiliğe ihtiyacınız var ise insanların genel olarak bencil olduklarını unutmayın. Bu nedenle insanlarda özverili olmalarını beklemeyin. İnsanlar kazanacakları bir şey olduğunda verdikleri kadarını aldıklarında yardım etme olasılıkları daha yüksektir.

Bu nedenledir ki zaman zaman insanlardan iyilik istediğinizde çok azı size yardım eder. Bu durumu göz önünde bulundurarak nezaketli davranışlarda bulunmak veya şükran duymayla zamanınızı boşa harcamayı bırakın. Sadece onların kişisel çıkarlarına hitap ederek nasıl ödüllendirileceklerini açıklayın.

Onların size yardım etmesi karşılığında bazı sorunlarının çözüleceğine ikna edin ve bu durumu bildiklerinden emin olun. Her ne sebeple olursa olsun birinden bir iyilik aldığınızda karşılığında mutlaka bir şeyler verin veya bir sorununu çözebiliyorsanız mutlaka elinizden geleni yapın. Böylece bir sonraki yardım istemenizde karşılığını veririm dahi demeden seve seve size yardım edecek bu durum aranızda imzalanmamış bir senette dönüşecektir.

Diğer bir yöntem ise birisi kendisine yardım ettiğinizi düşünürse veya hissederse o kişinin de size bir iyilik yapmak olasılığı daha da yükseleceği gerçeğidir. Dolayısıyla çevrenizdeki insanlara iyilik yapın çünkü gelecekte onlara ne zaman nerede ihtiyaç duyup yardım talep edeceğiniz belli olmaz.  

  1. Bağlılıktan Kaçının

Gereksiz sözlerden veya taahhütlerden kaçının. Çünkü bu durumlar insanların başını belaya sokar. Sizi bir tarafa kilitler ve tuzaklara kolaylıkla düşmenize neden olurlar.  Hatta bir ekibiniz var ise verdiğiniz sözler nedeniyle ekibinizi dahi batırabilirsiniz. Unutmayın ki ekibiniz batarsa sizde onlarla batarsınız. Yani aynı gemide olduğunuzu unutmayın.

Bu nedenle başarılı ve psikolojik gücü kullanmayı bilen insanlar taahütler vermekten kaçınırlar. Bu sayede birden çok fırsatı görebilmelerine olanak sağlayacak perspektifle hareket etme imkanına sahip olurlar. Çünkü bu durum iki ayağıyla aynı yere basmayıp bir ayağı fırsatları kovalayıp riskler alırken diğer ayağı daha temkinli bir durumda olmalarına imkân verir. Ancak gereksiz sözler veya taahhütler verildiğinde iki ayakta aynı şey üzerinde durur.

Unutmayın başarılı ve güçlü insanlar her durumdan en iyi şekilde yararlanmayı bilen insanlardır. Bu beceri ve bilgi sayesinde psikolojik gücü elinde tutan insanlar her zaman zirvede kalır. Çünkü onlar yalnızca kendilerine bağlıdırlar.

  • Psikolojik gücün 8 yasasını bu şekilde işlemiş olduk. Ancak psikolojik gücün yasaları burada bitmedi ikinci bir video daha gelecek ve o video da psikolojik gücün diğer 8 yasası bölüm 2 olacak şekilde yayınlanacaktır.

Yayınlanacak olan ikinci bölüm psikolojik güç yasası bu videodan bir haftadan sonra yayınlanacak olup bu bir haftalık süre boyunca burada anlatılan 8 psikolojik güç yasasını yaşamınızda uygulamaya davet ediyorum.

Bu şekilde videoları iki parçaya ayırma nedenim bu videoyu izleyen kişilerin %50’ sinin ödevi yapmayacağını bilmemdendir. Yapmaya başlayacak olan o %50’ nin en az yarısı birinci günden sonra yasaları hayatına uyarlamayı bırakacaktır. Ve nihayet diğer video yayınlandığında bu videoyu izleyenlerin sadece % 2’ si gerçekten psikolojik yasalardan yarar sağlayacaktır. İşte bu ödev sayesinde 5. Madde yer alan güveni sağlayın yasanın uygulaması olacaktır.

Bu sayede bilgi hamalı olmayacak bilginin sahibi ve bilgiyi kullanan efendiler olacağız. O başarısızlık veya istenilen şeylerin olmaması döngüsünü kırmayı öğreneceğiz.

Ancak bu sayede bilginin güç olduğunu fark edip hayatımızdaki değişimleri görebiliriz. O halde bir sonraki haftaya kadar olan ödeviniz burada anlatılan psikolojik güç yasalarını özümseyip uygulamanız. Bir sonraki hafta yepyeni bir bölümle karşınızda olacağım.

O halde bir sonraki psikolojik gücün 8 yasasını kaçırmamak için hemen abone olup bildirimleri açık hale getirin. Eğer videoyu yararlı bulduysanız videoyu beğenmeyi ve psikolojik gücün 7. Maddesi gereği çevrenizdeki insanlara bir iyilik yapmak içinde bu videoyu onlarla paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki videomuzda görüşmek dileğiyle şimdilik sağlıkla, mutlulukla ve güzellikle kalın…

Kaynaklar:

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın