Psikolojik Gücün Son 8 Yasası (Robert Greene’den Esinlenerek)

Psikolojik gücün 8 yasası ikinci bölümüne hoş geldiniz. Bir önceki bölüm olan psikolojik gücün 8 yasası bölüm 1 de ki ödevinizi yaptınız mı? Kimler çalışkan, umarım kendinize bir iyilik yapmışsınızdır.

Ödevini yapanlara 5 yıldız vermeyeceğim çünkü onlar o ödevi yaparak kendi yaşamlarını zaten 5 yıldızlı kategoriye taşımaya başladılar. Başarılı olan bu kişiler Güveni geliştirme adımını attılar. Yani bir önceki bölümü izleyenler arasında %2’ ye girmeyi başardılar. Bu küçük bir başarı gibi görülebilir ancak istenildiğinde başarabileceğini size göstermesi bakımında en büyük başarıdır.

Şimdi de bölüm 2 psikolojik gücün yasalarına gelin bakalım;

  1. Kendini Aşağı Oynat

Herkes akıllı hissetmek veya çevresi tarafından akıllı biri olarak görülmek ister. Eğer insanları kazanmak istiyorsanız sizin yanınızda akıllı hissettiklerinden emin olun. Yani bazen aptalı oynamanın gücünü keşfetmelisin.

Başaklarının seni akıllı olarak görmesinden ziyade kendinin akıllı olduğunu bilip ve bunu kullanarak psikolojik güç üstünlüğünü ele geçirebilirsin.

Zeki insanlardan daha zeki olan kişiler ise zeki olduğunu bildiği halde aptalı oynayarak zekasından maksimum yarar sağlayan kişiler asıl zeki olanlardır.

Aslına bakarsanız çoğu insan senin ne kadar zeki olduğunu pek umursamıyor. Tek umursadıkları kendi beyin güçleridir. Bu yüzden onların ellerine oyna ve onların kendilerini akıllı hissetmelerini sağla. Bu durum psikolojik gücü senden yana olmasını sağlayacaktır.

     2. Üstlerinizi Destekleyin

Eğer merdivenleri tırmanarak ilerlemek istiyorsanız üstünüzdeki insanları gölgede bırakmaya çalışmayın. Çünkü o insanlar bir sonraki aşamaya geçmek için yardımcınız olacaktır.

Başarıya giden yolda üstlerinizin yardımına ihtiyacınız var ve bu nedenle üstlerinizle karşı karşıya gelmeyin. Patronunuzu veya üstünüzü destekleyin onların rakibi olmayın sağ kolu olun ve bir sonraki büyük fırsat geldiğinde üstleriniz düşmanlarını değil müttefikleri olan sizleri tanıyacak ve tavsiye edeceklerdir.

Yani bu durum şu anlama geliyor: Patronunuzun kendilerini daha akıllı hissetmelerini sağlamak, gelecekte gerçekten yaptığınız bir iş veya giriş olduğunda yani o doğru zaman geldiğinde onlara çok fazla kredi verdiğiniz anlamını taşır.  İşte o doğru zaman geldiğinde o krediyi ödemek için üzerinde baskı hissedecektir. Dolayısıyla başarılı olmak istiyorsanız üstlerinizi desteklemeyi unutmayın. Üstleriniz yok ise çevrenizdeki diğer insanları desteklemeyi sürdürerek network ağınızı gün geçtikçe güçlendirebilirsiniz.

  1. Güçlü Yönlerinizi Tanımlayın

Psikolojik gücü ele geçirmek için güçlü yanlarınızı mutlaka bilmeniz ve çok iyi tanımanız gerekiyor. Pek çok insan ortalama seviyede pek çok şey yapabilir. Ancak beceriden beceriye otlamakla o kadar meşguldürler ki gerçek güçlü yanlarını göremezler.

Bu durumda herhangi bir konuda uzmanlaşmalarını engeller. Oysa uzmanlıklar başarının anahtarlarından biridir. Eğer çeşitli yetenek veya becerileriniz arasında tek bir güce odaklanırsanız başkasınınkine benzemeyen bir yetenek geliştirebilirsiniz.

Eğer gerçekten psikolojik gücü gele geçirmek istiyorsanız kendinizi dağıtmayın. Bir yöne odaklanın, bir proje veya bir amaca kendinizi adayıp o tek yöne yatırım yapın. Bu durum tek yönlü risk almak demektir ve risk oranınızı artırmak demektir. Ancak yeterli özveriyi gösterdiğinizde ödülünüz katlanarak daha fazla olacaktır.

  1. Zahmetsiz Başarı

Büyük bir projeyi bitirdikten sonra insanlara ne kadar çok çalıştığınızı mı söylersiniz yoksa psikolojik güç kazanmanın sorun olmadığını mı söylersiniz? Muhtemelen ne kadar çok çalıştığınızı söylersiniz.

Dolayısıyla bir başarınızdan sonra her başarının kolay gelmediğini ve ancak onu doğal bir şekilde başardığınızı anlatın. İnsanlar bunu küçümser mi küçümsemez mi durumuna bakmayın. Çünkü insanlar size insansa dahi kendi fikirlerini de her zaman çabalarınızın üzerine ekleyeceklerdir.

Mesela Elon Musk uzaya roket gönderdiğini hepimiz biliyoruz. Bu dev yatırımı nasıl yaptın diye sorduklarında çalıştım, markalaştım markayı sattım ve paramı enerji, teknoloji ve uzay bilimlerine yatırıp yatırımlarımı üç bölerek yaptım deyip çalışmanın önemini anlatır. Onu dinleseniz her şey doğal akışında normal insansı çabalarla yaptığını anlatır. Zaten gerçekte bu ancak kompo teorisyenleri Elon Musk’ un bu başarısının üzerine eklemeler yaparak onun bir uzaylı olduğunu, ABD devletinin projesi olduğunu, geçmiş uygarlıkların tabletlerini bulduğunu vs anlatırlar.

Oysa Elon Musk işine sayısız saatler harcadı. Dünyaya kendine güvendiğini gösterdi ve bu emin duruşundan da hiçbir zaman vazgeçmedi. Başarılarınızdan sonra ne kadar sıkı çalıştığınızı unutmayın.

  1. Dev Gölge

Her işte veya meslekte dev kişiler vardır. Bu dev efsanelerin yerini doldurmaya çalışmak en büyük hatalardan biridir. Efsane denilen şey adı üstünde efsane o durumlar uğraşmak yerine başarısız olmuş bu nedenle o alanda faaliyet göstermesine rağmen bir boşluğu dolduramamış boşluk alanlarını doldurun.

Bu büyük boşluğu dolduran büyük bir sorunlar harika fırsatlar olarak karşınıza çıkar. Varsayalım ki hedefiniz şu anda yaptığınız işteki efsane denilen kişiyi geçmek. Öncelikle başarılı olmak için sizden önce gelen kişiyi geçmeniz gerekiyor. Yani efsane diye nitelediğiniz kişiyi geçmelisiniz. Ancak onun kadar tanınmıyorsanız onunla rekabet edebilmek neredeyse imkânsız bir hale gelir. Bunun içinde çok fazla çalışmanız gerekiyor üstelik sadece çalışmakla kalmayıp insanların zihnine dahi girmeniz gerekiyor. Yani görüldüğü üzere efsane ile rekabete girerseniz gölge olarak kalmanız olasıdır.

Oysa daha boş bir alanda veya insanların başka sorunlarına çözüm getirebilecek alanda daha az çabayla asıl efsane sen olabilirsin. Dolayısıyla başarısız olan birinin boşluğun doldurun ve başarınız iki kat daha parlak görünsün.

  1. Öfkeyi Bir Kenara Bırakın

Öfke başarıya giden yolda yıkıcı bir duygudur. Öfke sizi dürtüsel, dar görüşlü ve bencil yapar. Eğer biri sizi kızdırırsa onlar sizin en iyi nasıl öfkelendiğinizi fark ederler ve sizden bir şey koparmak istediklerinde bunu sizden nasıl elde edeceklerini bilirler, yani sinirlerini nasıl bozacaklarını bilirler. Bu yüzden istediklerini alana kadar sinirlendiğiniz tavırlara veya yaklaşımlar devam ederek sizi her daim kullanabilirler.

Sinirlenmek yerine karşı tarafın davranışlarını itmek büyümeniz için büyük mesafeler yol almanızı sağlayacaktır. Buradaki en önemli şey kararsız kalmaktır. İşte öfkelendiğinizde kararsızlıkta kendiliğinde beliriverir ve bu durum öfkeden çok daha tehlikelidir.  

Çünkü ne yapacağınızı bilmemek, sersemlemek en büyük düşmanınızdır. Bu gibi durumlarda öfkelenmeden önce o kişiyi görmemezlikten gelin. Çünkü görmemezlikten gelmek o kişinin gücünü boşa harcamasını sağlayacaktır.

Böyle bir durumda da o kişi sizin dikkatinizi çekmek için uğraşacaktır. Sizde işi onlara onlara yaptırabilirsiniz. Ancak öfkelendiğinizde haklı dahi olsanız güçlü duygulardan biri olan öfke karar vermenize engel olacaktır. Buda başkalarının sizden faydalanmasına katkı sağlar. Bu yüzden hayal kırıklıklarınızı kendinize saklayın sakin kalın ve mümkün olduğunca objektif kalın.  Unutmayın düşüncenin devreye girdiği yerde öfke barınamaz…

  1. Sakinlik Hücumu

Psikolojik gücün en önemli yasalarından biri olan sakin kalmayı başarabilmek her alanda avantaj sağlar. Şöyle ki başarılı insanlar zamanlama ve zaman yönetimi konusunda ustadırlar. Sadece günlük programlarına inanılmaz miktarda iş sığdırmakla kalmazlar kendilerini de asla yormazlar hatta terlemelerine olana vermezler.

Bu nedenle dışarıdan her zaman soğukkanlı, sakin ve kendine hakim görünürler. Asla acele etmezler işlerin de ve hedeflerinde her zaman sabırlıdırlar. Çünkü acele etmek felaketin reçetesidir. Psikolojik gücünüz bu sakinlik durumuna bağlıdır.

Acele ettiğinizde zihniniz ve psikolojiniz sadece bir alana yoğunlaşarak o acele ettiğiniz durum ne ise hızlıca onu bitirmek için seferberlik ilan ederler. Bu seferberlikte anlama, algılama ve doğru karar alma mekanizmalarınızı geçici olarak askıya alır. Çünkü tüm dikkat hızdadır ve hız felaket olarak karşınıza çıkar.

    8. Hesaplanan Değer

Hayattaki en iyi şeyin bedava olan şey olduğunu söylerler. Ancak psikolojik güç istiyorsanız harcamanız gerekir. Para söz konusunda bazı şeyleri kazanmak için ödemeyi göze almalısınız.

Sizce milyarder olanlar bir tabloya neden milyonlar ödeyerek duvara asacağı bir şey için çok paralar öder. Gösteriş için mi, sanat sever olduğu için mi yoksa bir unvan aldığı için mi?

Sadece bir isim veya unvan dünyadaki tüm paraya değer olduğu anlar olur. İşte o anlar yaşamınızı değiştiren ve isminizi ön plana çıkaran anlardır. Değerli tablo aldığınızda sadece bir tablo sahibi olmazsınız o tabloya sahip olan sanatsever unvanı da alırsınız. Hatta ve hatta o dillere desten tabloyu görmek için gelenler senin ismini yaşatacaktır. Öyle ki şu tablonun sahibi olan güçlü biriyle kim iş yapmak istemez ki? Yani para ödenip alınan şey tablo değil tablonun size getirdiği unvandır.

Kişisel yaşamınız ucuz ve uygun maliyetli olmasında sorun yoktur. Ancak başarı merdivenleriniz tırmanırken yani kariyerinize yön verirken paradan veya uygun maliyetten daha değerli şeylerin olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Oda unvanınız ve isminizdir. Kısacası markanız olan siz….

Psikoloji gücün yasaları serimizin sonuna geldik. Toplamda psikolojik gücün 16 yasasını görmüş olduk. Bu yasaların her biri gündelik yaşamda kullanabileceğiniz ve yaşamınızı değiştirip psikolojik üstünlüğü ele geçirmeniz için size fırsatlar sunacaktır. Hiçbir fırsat yoktan var olmamıştır. Onu var eden o fark eden kişidir. Çevrenizde yüzlerce belki de binlerce fırsat var. Ancak bu fırsatları fark edecek yasalardan mahrumsanız çevrenizdeki o önemli fırsatlar başkalarının değerli fırsatı olur. İşte andan itibaren dünyayı yöneten aileler, uzaylılar veya belki de üstün bir ırkın gücüne inanmaya başlarsınız. Çünkü onlara inanmak kendi başına yapacağın çabadan çok daha kolaydır. En azından başarısızlıklarını yükleyeceğin bir günah keçisi var. Dünya da bir akıl var onlar her şeyi organize ediyor diyerek kendi potansiyeline insafsızca davranmaktır.

Haklı olunan tek bir nokta var dünyayı yöneten akıldır. O akılda senin aklından başkası değildir. Yanında gücü fark et ve fırsatları yakalamak için psikolojik gücü ele geçir. Unutma sen aranana o akılsın….

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın