Psoas Kası
Sosyal medyada paylaş

Psoas kasına yerleşen öfke, kızgınlık, kaygı, endişe gibi mekanik streslerinizi, elektrik enerjisine dönüştürüp aydınlanmak, rahatlamak için güzel bir nefes tekniği;

Biliyorsunuz beyin omurilik sıvısı (BOS) protein ve tuzlardan oluşur. Burada nöronlar arası iletim de elektriksel sinyallerle gerçekleşir.
Yani + ve- yükleri de vardır. Her nefes alışverişimizde, bu yüklü tanecikler BOS içinde hareket ederek yani indüklenerek manyetik bir alan oluşturur. Daima çevresel sinir sisteminden merkezi sinir sistemine ve tam tersi yöne bilgi alışverişi bu elektrik akımı ile gerçekleşir. Nefes aldığımızda bu yüklü tanecikler hızlanır ve bu indüktans alan tek bir yöne yönlenir ve bir anda tüm enerji, alt merkezlerden beyne doğru hareket eder. Yani bedendeki tüm sıkışık enerji beyne yani limbik beyindeki epifiz bezine çarparak, seratonin salınımını arttırır. Birazdan anlatacağım nefes tekniğini uyguladığınızda epifiz bezi bir anda güçlü moleküller oluşturacak, beyin gama ışıması yaparak, acıyı, korkuyu, öfkeyi nasıl dönüştürdüğüne şahit olduğunuz gibi korona’ya karşı bedende aktif silah olan NO de kullanmış olacaksınız. Çünkü epifiz uyarılınca, hipofiz oksitoksin salgılar, oksitoksin NO i uyarır ve kalpteki arterler genişleyerek O2 nin hücreye servisi için ortamı rahatlatır.

Epifiz bezinin içinde de çok minik bir biri üzerine istiflenmiş CaCO3 kristalleri vardır. Nefes aldığımda ve tuttuğumda epifiz bezine, aldığım nefes ile bir basınç uygularsam bu kristaller uyarılarak, piezoelektrik özelliği ile nöroendokrin elektrik akımını başlatıcaktır. Yani alt merkezdeki- duygular, + yöne yani epifize gönderilip epifizde seratonine dönüşecektir.

Gözleri kapatalım. Nefes alırken anüs, alt karın, üst karın, göğüs, boğaz ve beyine kadar nefes aldığını hisset. Burada nefesi tut ve tüm kaslarını kas. Ve BOS nı beynin gerisine pompala ve orda tut. Sonra nefes ver ve rahatla. Tekrar al, kulak kasların, yüz kasların, köprücük kemiğin kaburgan, sırtın, karın kasların, pelvik tabanın, bacakların, kolların tüm kaslarını kas, tutabildiğin kadar tut ve kaslarını gevşeterek rahatça ve yavaşça ver nefesini. Bunu başlangıçta 5 dk yapın arkadaşlar. Nefes tutmalarda dikkat kafanın tepesinde olsun. Ne kadar rahat yaparsan bu nefesi, elektriksel sinyalleri tüm bedeninde hissedeceksin, Bunu sadece gözlemleyin. Biyolojik güncelleme yapıyorsunuz bedene. Bilirsiniz, biyolojik güncellemeden sonra tüm hastalıklar azalır.

Aslıhan Aktaş
Nefes Eğitmeni

 
İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: