Sadece Sahte Arkadaşların Yaptığı 7 Şey

Bazen yaşamınız düşündüğünüzden daha zor mu geliyor? Sürekli olarak anlam veremediğiniz şekilde yanlışlar mı yapıyorsunuz? Kendinizi kullanılmış mı hissediyorsunuz? İçinizde anlamlandıramadığınız can sıkıcı iç sancılar mı var?

Eğer evet ise; o halde farkında dahi olmadan sahte arkadaşınızın etkisinde kalmış olabilirsiniz. Bencil, manipülatif, kullanan ve samimiyetsiz sahte arkadaşlarınızı öğrenmek ister miydiniz? İşte bu yazımızda bu davranışa odaklanıyor ve onları nasıl açığa çıkaracağını anlatıyor.

Çünkü sahte arkadaşlar sadece ne yapacaklarına odaklanırlar ve sizi pek az önemserler. Çünkü onlar için önemli olan kendileridir ve onlar her şeyi üzerinde olarak kendilerini görürler. Farkına dahi varmadan hayatınızı zorlaştırırlar.

Arkadaşlarınızın sahte olup olmadığını merak ediyor musunuz? İşte hayatınızdaki arkadaşınızın sahte olup olmadığını gösteren 7 işaret;

  1. Arkanızdan Konuşuyorlar

Bazen durup dururken diğer insanların size tepki gösterdiği oldu mu? Yaptığınız bir durumu biranda birçok kişinin duyduğunu fark ettiniz mi? Sırlarınız açığa mı çıkıyor?

Eğer öyle ise; Arkadaşının arkadaşlarına senin hakkında dedikodu yaptığını düşünebilirsin. Çünkü bir insanın sırlarını diğer insanlara anlatmak onu popüler yapar ve birçok insan diğer insanların sırlarını öğrenmek için onun etrafında dolaşır.

Oysa gerçek arkadaş asla ama asla arkadaşını tehlikeye atmaz. Sahte arkadaşlar birütüs gibi sırtından seni bıçaklar. Çünkü onlar arkadaşlığı popüler olmak kadar değerli görmezler. Bu nedenle senin hakkında saçma sapan konuşacak ve bunu yayacaktır. Üstelik gerçekte sende olmayan uydurma, kurgular dahi oluşturup anlatabilirler.

Dolayısıyla sen bakmadığın veya yanında olmadığın zamanlarda senin hakkında söylentiler çıkarabilirler. Durup dururken etrafta sizin hakkınızda söylentiler çıktığını duyuyorsanız, ilk arkadaşınıza bakın.

Bunun için SIR İMZASI adını verdiğim bir tekniği kullanabilirsiniz. Bilirsiniz ki imzalar eşsiz ve benzersizdir. İmza kişinin kim olduğunu kime ait olduğunu bize bildir. Bu bilgiden yola çıkarak, arkadaşlarınıza sadece onun bildiği ya da kurguladığınız bir olayı sır gibi verin. Bu sırrın gerçek olması gerekmez. Bu kurgu veya sırrı asla ama asla başka birine anlatmayın. Etrafınıza bakın hangi sırlar diğer insanların dilinde. Hangi sırınız dillerde ise sırrınızı verdiğiniz arkadaşınız sahte arkadaştır ve ondan uzak durun. Onun itiraf etmesine de gerek yok. Çünkü o sırrı zaten ondan başkası bilmiyordu.

  1. Seni Otobüsün Altına Atarlar

İşler zorlaştığında sahte arkadaşlar seni suyun altına atmaya hazırdırlar. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaştıklarında suçu sana atarlar ve böylece kendilerini kurtarmış olurlar. Dolayısıyla sana kefil değillerdir. Senin tarafını tutmazlar, özellikle tarafsızlık rolü oynama eğilimine sahiptirler.

Ancak gerçek şu ki seni düşünmüyorlar ve seni küçümsüyorlar. En kısa sürede zamanın dolduğunda bir bahane ile sana küsecek ve muhtemelen işi düşene kadarda seninle irtibata girmeyecektir.

  1. Sizi Sürekli İptal Ediyorlar

Arkadaşınızla bir gezi planladınız, bir program yaptınız veya bir çalışma yapma planı yapmak için haftalarca zaman mı harcadınız. Son dakika da planı iptal mı etti?

Bu durumun sık sık yaşanması şüphe uyandırabilir. Oysa onlarla o planı yapmak için çok çabaladınız ve o planın gerçekleşmesini dört gözle beklediniz. Onlarsa gelmeye dahi tenezzül etmemiş olabilirler. Bu durum bir veya iki sefer olabilir ancak sürekli bu durum yaşanıyorsa sayamayacağın kadar çok olduysa bu durumda arkadaşlığını gözden geçirmen zorunludur.

  1. Sizi Planlarının Dışında Tutarlar

Yaptığı planlarda sürekli olarak seni unutuyorlar mı? Seni etkinliklere davet etmiyor mu? Kendini gruptan dışlanmış mı hissediyorsun?

O zaman sen kendi planlarından bahset, hatta onu bazen kendi planların için davet et. Sonrasında aynısını sana yapıp yapmadıklarına bak. Eğer yapmıyorlarsa muhtemelen o dir ki sahte arkadaştır.

  1. Sadece Senden İyilik İstemek İçin Ararlar

Sırf senden iyilik istemek için mi arıyorlar? Bu durum tanıdık geliyor mu? Size, merhaba uzun zamandır konuşmadık biliyorum ama gerçekten büyük bir yardıma ihtiyacım mı var diyorlar? Sonrasında da bana yardım edeceğini düşünüyorum?

Gibi ifadelerle sürekli olarak sizinle iletişim kuruyorlarsa, iyiliği yaptığınız halde daha sonrasında yine aynı şeyleri yapıyorsa o zaman muhtemelen sahte bir arkadaşınızdır. Arkadaşın senin hayalet biri olmadığını haftalar, aylar sonra fark etmeyip tekrar aynı yardım, iyilik şeklinde yine yardım istiyorsa sizi yardım almak için kullandığını artık net olarak anlayabilirsiniz.

Dolayısıyla onlara yardım dahi etseniz bir süre sonra tekrar aynı şekilde hayatınızdan çıkacak ve sonra tekrar yardım için sizi arayacaktır.

  1. Size Gizlice İltifat Ederler

Sahte arkadaşlar, Size üstü kapalı iltifatlarda bulunurlar? Sana hiç hoşuna giden abartılı şeyler söylediler mi?

Mesela şaşırtıcı derecede iyi iş çıkardın ya da bu beklediğimden çok daha iyiydi. Sen aslında bundan çok daha iyi görünüyorsun, genellikle kafana koyduğun her şeyi yaparsın gibi sözler.

Bu ters iltifat şeklidir ve aslına seni ustaca aşağılamak için yaparlar. Övgü ve iltifat gibi görünen bu şey gizli bir eleştiri yöntemidir. Bu nedenle bu iltifat konusunda sürekli olarak çok açık olmaları, her daim iltifat etmeleri gerçekte seni kıskandıklarını gösterir.

Aslında burada yapmak istedikleri şey seni sert bir şekilde yargılamak ve eleştirmektedir. İçlerindeki bu kıskançlık ve yargılama tutumunu makyajlayarak neşeli bir halde tepki çekmemek için sana iltifat şeklinde iletirler. Merak etmeyin en kısa sürede başınıza büyük bir iş çıkaracak veya örecektir. Ve bundan da gizli gizli mutluluk duyacaklardır.

  1. Sadece Kendileri Hakkında Konuşurlar

Sahte arkadaşlar, sadece kendileri hakkında konuşurlar? Görüşmelerinizde veya iletişim kurarken sadece kendileri ile ilgili şeyleri konuşup gidiyorlar mı?

Onlar gittikten sonra onların yaşamlarının tüm sorunlarını biliyor ve sen kendini bir türlü anlatamıyorsan, istedikleri an seni başlarından savıyorlarsa o sahte bir arkadaştır.

Bunu anlamanın en kolay yanı kendi düşüncelerinizi ve duygularınızı anlatmaya çalışın, dikkat etmiyorlar mı? YA da başka bir şeyle mi uğraşıyorlar. Onu konuşmaya dahil et, sence nasıl, ne diyorsun gibi ifadelerle bir duygu alışverişi yapılmıyorsa artık bu durumdan emin olabilirsiniz.

Buradaki asıl önemli olan şey; İkiniz arasındaki iletişimi hissedebiliyor musunuz? Sahte arkadaş ise iletişim tek taraflı olarak devam edecektir. Çünkü sahte arkadaşlar bencildir ve sadece kendilerini düşünürler. Seni ya da ne olduğunu pek umursamazlar.

Böyle durumlarda onlara söylemek zorundasındır. Diğer ilişki türlerinde de olduğu gibi arkadaşlıkta dürüstlüğe ihtiyaç duyar. Dolasıyla gelişmek için ilişkilerinize özen göstermelisiniz ve özellikle karşılıklı saygı, güven en önemli kriteriniz olmalıdır.

Sahte olmayan gerçek bir arkadaş bulduğunuzda işte o zaman en zengin insanlardan biri olmuş olursunuz. Çünkü bilirsiniz ki ne zaman başınız dara düşse yanınızda biri olacak ve bu yaşamda yalnız kalmayacaksınız. Asıl zenginlik para değil gerçek arkadaştır. Onunla en büyük servete birlikte yelken dahi açabilirsiniz.

Evet, bu 7 davranışı çevrenizdeki herhangi birinde var mı? Fark ettiniz mi? Hiç sahte bir arkadaşlığınız oldu mu?

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yazının video halini aşağıda bulabilirsiniz.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın