Sayıları Okuma İlmi

Numeroloji’de 12 rakam üzerine çalışıyoruz. Her biri bilinç seviyeleri ve bilincin fıtratları ve bilincin güzel yanları olduğunu ifade etmiştik. Hiçbir rakam bir diğerinden üstün değildir.

1 rakamı 2’den üstün değil, her bir rakam bu dünyaya geliş amaçlarında farklı okunuyor, yaradana ulaşma yöntemlerimiz farklı diyebiliriz. Yani her birimiz yaradana farklı yöntemler ile ulaşıyoruz. Dolayısıyla rakamların her birinin hem bizim yeteneklerimiz hem aynı zamanda fıtratımız, yaradana ulaşma yöntemlerimiz ve bu dünyaya vereceğimiz hediyemiz olduğunu da görüyoruz.

Aynı zamanda çalışmamız olduğunu da görüyoruz. Her rakam 1 çalışma aynı zamanda o tarafımızı açığa çıkarmamız için dolayısıyla bunu bildiğimizde sayı ilmine bakarken bu rakam daha iyidir değil bu rakam bizim buraya geliş sebebimiz, hayata geliş amacımız olduğunu görüyoruz.

Her birimiz eşsiz yollarla geliyoruz. Burada 2 parametre var. İsmimiz ve soyadımız çok önemli ve buraya geldiğimiz doğum tarihimiz çok önemli, hesaplama yöntemlerini diğer derslerde ifade ettik. Her rakamın anahtar kelimelerini söyledik ve yazdık.  Şimdi 1 rakamı ile başlıyoruz.

Her rakamın bir hikmeti ala’sı var. Bu hikmetleri açacağız. Bu hikmet kullanılmadığında, bu hikmeti ve yetenekleri açığa çıkarmadığınızda neler oluyor? Neler oluyor kısmında 2 taraftan bakıyoruz. 1 tanesi Yang enerji ve yin enerji;
Yang daha dışa dönük, aktif enerjimiz, dışarıya odaklı enerjimiz,
yin enerji daha içe odaklı aynı zamanda pasif enerjimiz, izleyen, tanık olan, güzellikleri gören enerjimiz. Rahman ve rahim tarafından ifade ediyoruz, rahman ve rahim enerjisi olarak.

Bütün rakamların yetenekleri daha doğrusu içindeki hikmetler tam olarak bizim bu 2 tarafıda kuvvetli bir şekilde kullandığımızda açığa çıkıyor. Rakamın hem yin özelliğini hem de yang özelliğini açığa çıkardığımızda onun yetenekleri açığa çıkıyor fakat her rakamda aşırı yang, yani sadece yang tarafından kullanılıyorsa bir şeyi açığa çıkıyor yaradandan ışıktan uzak bir haller açığa çıkıyor, birde aşırı yin tarafında kullanılırsa yani sadece yin tarafında kullanılırsa o zaman farklı haller açığa çıkıyor bunlardan da bahsedeceğiz.

Numerolojide, her rakamın kafamızda resim oluşturmasına çalışıyoruz. Numeroloji kitaptan okunarak öğrenilen bir şey değil. Yorumlamakla, sayıların bize getirdiğini görebilmekle ilgili.

1 – BİR

Öncelikle 1’in anahtar kelimesinin varoluşun ilk rakamı olması ile mütevellit, 1 kendini yaradanın dışarıya doğru çıkarması anlamına geliyor. 1 varoluştan sıfırdan birin çıkması anlamına geliyor yani yaradanın ilk yaratım sürecine başlaması anlamına geliyor. 

Yaradanın kendisini dışarıya projekte ettiği an; yani künn dediği an 1’dir.Teklik ve vahdet alemidir aynı zamanda dolayısıyla
1 ‘in teklik ve vahdet anlamına geldiğini görüyoruz rakamsal olarak, 1 vahdet ’in sayısı, teklik aleminin sayısı, teklik olduğundan dolayı tek rakamların tek başınalık tarafında çalıştıklarını, Çift rakamlarında daha fazla insanlarla bir arada daha fazla çalıştıklarını görüyoruz mesela 1’e göre 2 biraz daha insanların içinde;

1 daha fazla hedefine odaklı, yani yaratmaya gerçekleştirmeye odaklı ancak 2 biraz daha insanların içinde onlarla birleşip 2 yi 1 etmeye ve 2’nin uyumunu gerçekleştirmeye odaklı. 4 rakamı da öyle daha doğrusu insanlar ile bir arada olmaya odaklı tek başınalıktan ziyade.

1’in yani yaradan kendisini dışarı doğru çıkarırken ilk özelliği yaratma özelliği dolayısıyla 1 yaratıcılık anlamına geliyor yani 1 ‘in en önemli kelimelerinden biri yaratıcılık

Yaratıcılık derken 2 tür yaratma var; birincisi zihnimizin bilinci, yani nefsin, egonun arzuları ile yaratma ikincisi ilahi kaynağın tesirleri ile ve onu izleyerek, yani kalbi izleyerek yaratmak.

1’in en güçlü yaratma hali kalben yaratmaya gerçekleştirmeye geçtiği haldir, o yüzden 1 rakamı ile karşılaşırsanız yada tablonuzda 1 varsa yaratma yeteneğinizi kalpten kullanmanızı öneriyorum eğer 1 merkezde ise yani yaşam amacınızda ise yaratıcılık sizin bu bir şeyi ortaya çıkartmak olabilir, bir eser ortaya çıkarmakta olabilir, onu kalpten algılayarak, kalpten yaratma yöntemini öğrenerek ifade etmenizi tavsiye ederim.

Bunun için yöntemimiz var düşünceyi kalbe indirmek. Düşünceyi kalbe indirmek ile ilgili bizim yöntemimiz şu; Kalp odaklı nefes yapmak yani işimizi yaparken de kalbe odaklı nefes yapmak, yaratıcılık anında da kalbe odaklı nefes yapmak, yani imajinasyon ile gerçekleştirmek.

Dolayısıyla yaratıcılığın yanında yaratıcılığı gerçekleştirebilmesi için büyük bir vizyoner olmaya ihtiyacı var, yani 1’lere hiçbir zaman vizyonlarınızı unutmayın, daha doğrusu büyük vizyonlar kurmayı hatırlayın demeyi öneriyorum yani 1 rakamının vizyonları hep büyük vizyonlar olmalı.

Toplumsal tabir ile, simya bilinci ile de aktarırsak, toplumsal bilinç ile hayal kurmayı bırakmamak, hayallerini bırakmamak çünkü 1 kendisini dışarıya doğru projekte etmesi için düşünün arkadaşlar şu an yaradanın düşünü yaşıyoruz, yaradanın düşlediği 1 şey vardı, ben dünyada kendi varlığımı göstericem, bunun için insanı öne çıkarıcam, insanı gerçekleştiricem ve insanın üzerinden kendi esmalarımı dile getiricem dediğinde bu 1 hayal aslında sonra ne oluyor, künn diyor glaksiler, evren yaratılıyor.

Milyarlarca yıl geçiyor. Sonra insanlar dünyaya geliyor.

Öncelikle bir şeyi oluşturmak için hayal gücünüzün yüksek olması gerekiyor o yüzden 1’lere hep tavsiye şu; vizyonlarınızı hep yükseğe koyun, büyük vizyonlarınız olsun, ve büyük vizyonu olan insanlarada lider deniliyor. Liderlik ve yaratıcılık, büyük vizyonlar kurmak 1’in anahtar kelimelerinden. Asıl amaçlarımızdan bir tanesi Yaradanın düşlerine ulaşmak. Rabbimizin bizim için gerçekleştirdiği arzuları kendimizde açığa çıkarabilmek.

İlahi olanın düşleri ile uyumlu, hizalı olmak;
Dolayısıyla bizim düşlerimiz ne kadar yükselirse o kadar yüksek 1 vizyon gerçekleştiriyoruz yaşamımızda.

1’in büyük vizyonlar kurmak gibi bir çalışması var. Hayallerini yükseltmek, küçük şeylerden ziyade daha büyük vizyonlar kurmak. Ve lideri bir daha tanımlayalım. Liderlik 1’in temel anahtar kelimelerinden biri. Liderlik büyük vizyonlar kurarak o vizyonun arkasından insanları sürükleyen insanlara lider deniyor. Öncülerdir liderler, 1 vizyon kurarlar ve bu vizyonun arkasından insanlar giderler, o vizyonun arkasına toplanırlar ve beraber hareket ederler.

EĞER 1 RUH GÜDÜNÜZDE İSE vizyon kurmak ve büyük düşler üzerinde çalışmak 1’leri motive eden şeydir.

EĞER İFADE BİÇİMİNDEYSE dış dünyada yaptığınız işte de bu göz önünde oluyordur. Dış dünyada yaptığınız iş, organizatörlük, yöneticilik, daha doğrusu öne çıkma özelliklerinden 1 tanesi çünkü 1 öne çıkar, kendini öne çıkarır, eğer ifade biçimindeyse normal doğasında işte de öne çıkma şeklinde kendini tezahür eder. Dolayısıyla onları daha çok liderler, yöneticiler, öne çıkan insanlar olarak görürüz. Hangi pozisyonda olursa olsun kendini öne çıkaran kısımda oluyor. 1’in anahtar kelimelerine baktığımızda düşleri gerçekleştiren üretici, yaratıcılık, büyük vizyonlar kurma, liderlik, büyük vizyonlar ile beraber insanları harekete geçirmek ve onlarla beraber hareket etmek. 

Ne kadar yaradanın düşleri olursa o kadar yüksek bir sonuç gerçekleştiriyor yaşam amacında. Yaşam amacında 1 var ise o yüzden dünyaya gelmek için yapmak istediğiniz şeydir. Yani vahdet bilincini dünyaya yaymak eğer merkezde isek en merkezdeyse vahdet bilinci, yaradan ile birleşik, bütünleşik bir kalp ile dünyada kendini dışarıya doğru çıkarmak, ve insanlara rehberlik v eöncülük ytapmak. 1’in ruhsal olmadığını söyleyen arkadaşlar olabilir. 

İlk rakam olduğu için hani sanki daha az ruhsal olduğu düşünülebilir, hayır arkadaşlar yemi çağda 1’ler kendini öne çıkaran ilahi kalbi ile bağlantıda olan insanlar olacaklar, bu hangi işte olursa olsun, ekonomi işide olsa, finans işide olsa, öğretmenlik yapsada, başka bir şey yapsada , insanları vizyonları ile harekete geçiren insanlar olacak, sadece ruhani işler yapacak anlamına gelmiyor. Ama öne çıkmaları bu şekilde.

BAĞIMSIZLIK;
1’in özelliklerinden bir tanesi, öne çıkmamız için tek başınalık çok önemli o yüzden 1’lere genellikle tutunmamayı öğretmemiz gerekiyor, yani 1 lere şunu ifade edelim, tutunma.

Çünkü 1’ler maddeye çok daha odaklı olabiliyorlar, çünkü madde dünyasında daha çok işleri olabiliyor 1’lerin. Ancak 1’ler biraz maddeye odaklı olabiliyorlar. Daha doğrusu maddeye tutunan insanlar olabiliyor, bu açıdan liderliği, öncü olması bağımsızlıkla ilgili. 

En büyük liderlerin konuşmalarına bakarsanız bu bağımsızlık sözcüğünü mutlaka duyarsınız örnek veriyorum Atatürk’ün alt yaşam amacı 1 ve bağımsızlık benim karakterimdir diyor. Yani şimdi tam 1 ifadesi ve konuşması bu. 

Bağımsız olduğunuzda gerçekten özgün bir şekilde yaratabilirsiniz. O yüzden tutunmayı bırakmak 1’in en önemli özelliklerinden bir tanesi. Bağımsızlık. Tutunmayı bırakmaktır simyadaki özelliği bu kendisini yaşamda organ olarak kök çakra, tutunma kendisini bağırsaklarda ifade eder, bağırsak rahatsızlıkları olabilir.

ÖZGÜNLÜK;
1’in özelliklerinden bir tanesi yaradan ilk yaratma anında baktığınız zaman arkadaşlar her şeyi eşsiz yaratıyor. 

Eşi olmayan bir şekilde yaratıyor. Yani yaradanın yaratmasında taklit yok mesela. !’inde öyle olmalı, her yarattığını özgün yaratmalı, yani özgün yeni bir şey olmalı bu genellikle 1’in hareketinde o yüzden özgünlük burada çok önemli özgünlük demek benzersiz yaratmak anlamına geliyor. 

Özgün tarafımızı yaratıcı bir şekilde gerçekleştirebilmek. 1’in bunları yaparak kendini öne çıkarabilmesi için anahtar kelimelerinden biriside CESARET;
Kök çakrada çok fazla çalışmasının olduğunu görüyoruz. 

Çünkü bunlar kök çakra çalışması; cesaret, yani 1’lere şunu söyleyin; Dış dünyada, benim cesaretim senin cesaretin olsun yaradanım diyerek adım at ve harekete geç. İnancı varsa tabiki yoksa da cesaretin 1’in çalışmalarından biri olduğu, öne çıkması için cesaret yani yaradanın cesareti ile hareket etmesini ifade ediyoruz.

İLERLEME, AZİM;

1’in rahat hareket edebilmesi için olumluluk olması gerekiyor, yani her durumun içerisindeki güzelliği görebilmesi çok önemli yani liderlik yapabilmesi için. Çünkü liderler ilk engelde umutsuzluğa kapıldıklarında o zaman hareket deniyorlar şöyle diyelim mesela yine Atatürk üzerinden konuşalım 1 olduğu için onu örnek veriyorum. 

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmaya karar verdiğinde Samsun’a çıktığında ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri diyor. Ancak ilk hedefiniz akdenizdir ileri derken İstanbul hükümeti bu arada bütün rütbelerini iptal ediyor sıradan bir vatandaş oluyor. Yani bunu 1 engel olarak görmüyor. 

İnsan şöyle düşünebilir. Aaa ben kimi şimdi yani ne bir sıfatım ne bir rütbem var nasıl yani ben şu anda ne yapıcam insanlar beni nasıl takip edecek diye düşünmüyor. Dolayısıyla ilk hedefiniz akdenizdir dendiğinde bunların hiç biri onun için engel değil. Yani İstanbul hükümetinin ona karşı olması onun yaptığı şeyi onaylamaması bu bir engel değil burada olumluluk 1’in özelliklerinden 1 tanesi.

İRADE GÜCÜ;
1’in aynı aynı zamanda gerçekleştirme gücü, irade gücü, öncülük, dolayısıyla 1’lerin birde solar pleksus çalışmasını öneriyoruz sadece cesaret değil adım atma değil çünkü öne çıkmada bir kök çakradır, adım atmada, öncü olmada kök çakradır. 

Ancak irade gücü tarafı solar pleksus o yüzden özellikle 1’lerin solar pleksusuda güçlendirmelerini tavsiye ederim bunlar 1’lerin özellikleri kendinize ve insanlara bakarken okuma yapacaksınız, okuma yaparken insanlara onların dilleri ile ifade uygun olur. Yaratıcılık özgünlük, öncü olma, öne çıkma liderlik vs. gibi

Simya bilinci ile liderlik ile yöneticilik aynı şey değil mesela. Yani liderlik büyük vizyon kurmak demek oluyor, büyük vizyonlar.
Mesela bir şirketin vizyonu ne kadar büyükse ilerlemeside o kadar yüksek olur. 

Kurucusunun bilincinin yüksekliği şirketin ne kadar gideceğini belirler. Ne kadar ilerleyebileceğini belirler o yüzden o ne kadar büyükse onun vizyonu ne kadar ilahi kaynak ile uyumlu ise o kadar yüksektir hizmeti.
1 aşırı yin tarafına kaçarsa, aktif rahman tarafını değilde sadece rahim tarafına çok odaklı olursa, tam tersine tembellik oluyor mesela tembellik oluyor. 1’in olumsuz özellikleri bunlar. 

1 sadece yin tarafına geçerse ya ne gerek var ki beni kurtarıcam dünyayı diyor mesela, dolayısıyla eğer Atatürk bir savaş var ortada rütbeleri de alınıyor aman ne gerek var ya benmi kurtarıcam dünyayı diyebilir ve hayatını gayet İstanbul hükümetine bağlı olarak sürdürebilirdi. Ancak öne çıkması için bunu deneyimledi.

ATALET mesela 1’in olumsuz özelliklerinden birisi,1 görüp atalet içinde görebilirsiniz hiçbir şey yapmak istemiyor, hiçbir şeye gerek yok falan diyen. Bir şey yapmayı arzulamıyorum diyen, HİÇBİR VİZYONUM YOK, HİÇBİR HAYALİM YOK dünyaya dair, diyen 1 görebilirsiniz. Bu 1’in aşırı yin ve olumsuz gölge yanıdır. Aşırı yin tarafını aynı zamanda bağımlılık oluyor, 1 olumsuz taraf geçtiğinde bağımlılık oluyor, insanlara bağımlılık, maddeye bağımlılık, madde derken tutundukları mal mülk vs. bulunduğu koltuk oradan kalkmamak, bırakamamak, bağımlılık,

BENCİL olabiliyorlar
ZAYIFLIK
GÜÇSÜZLÜK olabiliyor bu 1 solar pleksus konusu tabi.
ADIM ATMAKTAN KORKMAK olabiliyor. ÖNE ÇIKMAKTAN korkmak.

SÜREKLİ KENDİNİ ÖVMEK olabiliyor. Hiçbir şey yapmayıp sürekli kendini öven insanlar bunu da yaptım, şöylede yaptım diye. Yani eylemden daha fazla kendini öven insanlar olabiliyorlar 1’ler.

SABİT FİKİRLİ olabiliyorlar aşırı yin tarafına geçerse

EĞER AŞIRI YANG tarafına geçerse, RAHMAN tarafı çok baskın olursa, bu da yin eksikliği oluyor, yani dişil özellik rahim;

O zamanda zalim oluyorlar 1’ler. Yani sadece rahman enerjisini kullanıp hiç rahimi kullanmazsa zalim, diktatör yönetici oluyor, lider olmuyor yönetici oluyor. İnsanları manipüle ediyor. İşte gücü ile manipüle ediyor kavgacı olabiliyor.

Dolayısıyla 1’ler aşırı yang olduklarında bu özellikleri açığa çıkabiliyor.

Bunlara yıkıcı özellikler diyoruz aynı zamanda, bu 1’in özellikleri.
Yin tarafında tembellik, taklit oluyor, yin tarafındayken bağımlılık oluyor, yani özgünlük yerine taklit ediyor, benzer şekilde yaratıyor.

Mesela ALT YAŞAM AMACI 1 ise

Eğer bu tarafa geçersen yaşam amacını buraya geliş amacının önüne set koyarsın diyoruz. Mesela ben eğer alt yaşam amacında 1 var ancak tembel ise atalet varsa hiçbir şeyi yapmayı arzulamıyorsa, hiçbir vizyonu yoksa, bunlar eğer bu şekilde devam ederde gerçek kendi içindeki yaratıcılığı, özgünlüğü, öne çıkmayı, öncü olmayı kullanmıyorsak o zaman bu gerçek yaşam amacımıza geçmekte önümüze 1 set olarak duruyor orada hani yaşam amacımıza gitmeyi engelliyor. 

Eğer ruh güdüsünde ise, ruh güdüsünde 1 var ama hani ruh güdüsünü yüksek bir şekilde kullanmıyor, muhtemelen zaten mutlu değildir çünkü ruh güdüsü biliyorsunuz sizi mutlu eden şeydir. Öne çıkmak sizi mutlu eden şeydir. 

İşte yaratıcılık sizi mutlu eder. Ama onu yapmıyorsunuzdur, tembellik vardır üzerinizde, adım atmıyorsunuzdur, öyle olduğu zaman seni mutlu eden, seni motive eden şeylerin önüne set koyduğun onları gerçekleştirmediğin için bunlar mutluluğunu adım atmanı engelliyor. Senin motivasyonunu ya da yaşam enerjini düşürüyor diyoruz.

EĞER İFADE EDİŞ BİÇİMİNDE İSE; şunu ifade ediyoruz
İfade biçimini yaşam amacının dışında bu dünyada kendini ifade etme biçimi olduğu için ya da aynı zamanda seçtiği belki meslek ile bağlantılı, şu anda kendi potansiyelini tam ifade etmemenin nedeninin yada aslında çok yüksek potansiyele sahip iken hiç alakası olmayan bir işte olmanın nedeninin bu olduğunu söylüyoruz. 

Yani diyelim ki kişi 1 rakamsal olarak ancak korkularından dolayı sadece para kazanmak için sadece sigortalı bir iş için bir işe giriyor ancak adamın potansiyeli var. Öncülük potansiyeli var ancak korkularından dolayı orada ve orada mutlu değil, kendi potansiyelinden dolayı ruhu onu sıkıştırıyor, dolayısıyla şu andaki yaşamında büyük bir tablo yaratamamanın yada fiziki dünyada kendisini ifade edememenin kendi gerçekliğini, bu olduğunu ifade ediyoruz.

Yani burada yorum yaparken ruh güdüsünün onu motive eden şey,
ifade biçiminin daha çok dış dünyada ifade ediş şekli belki mesleği seçtiği alanlar,
alt yaşam amacının yaşam amacına getiren şey. Ve yaşam amacının da buraya yapmaya geldiği şey olduğunu bildirerek okuma yapıyoruz. Oradaki yorum farklılığı da böyle oluyor.

Melek Shekinah Öztürk
Eğitmen ve Danışman

Kurs Önizlemeleri​

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın