Sen Bir Başlangıç ve Sonsun

Sosyal medyada paylaş

“Sen başlangıç ve sonsun. İfade edebileceğim tüm iyilik ve hayırsın. Ruhuma aşılanan düşüncemin arzusu, senin Özümdeki yaşamınla gerçekleştirilir.” Arzularım diyor, benim Özümdeki yaşamınla gerçekleşir diyor.

“Ve zamanı geldiğinde iman yasasına uygun olarak (iman eminlik demek oluyor) o deneyimimde açığa çıkar. Arzu ettiğim hayırlı şeyin…” Burada bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu bir dua, bir şey isteyecek. Öncelikle girizgah yapıyor. Ben bir şey arzu ediyorum ama arzu ettiğim hayırlı şeyin derken… 

Biz bir şey arzu ediyoruz mesela bir şey isterken Yaradan’dan, bir yandan da şöyle bir şey ikilemimiz vardır: istediğim acaba hayırlı mı, hayırsız mı? İsa’nın böyle bir ikilemi yok, arzu ettiğinin hayırlı olduğundan emin. Nedenini birazdan anlayacağız.

3. Boyut Bilinci

İstediğin hayırlı olduğundan nereden emin olabiliriz? Birincisi; birine karşılık bir şey arzu ediyorsanız, 3. boyut bilincinde, TEKlikten uzak bir bilinçle bir şey istiyorsanız… Örnek veriyorum; bir isteğiniz var, mahkemeyi kazanmak. Tamam bu güzel, sizin için hayırlı bir istek olarak görünebilir. Siz kazanıyorsunuz başka bir kişi kaybediyor. Bunun bütünsel bir istek olmadığını görüyoruz. Bir isteğin hayırlı, hayırsız olmadığını, onun bütüne ne kadar hizmet ettiğine bakarak algılayabilirsiniz. Ha şöyle derim; şu andaki mahkemem bütünün en yüksek hayrı ile gerçekleşsin derseniz o başka bir şey. Sonuçta belki kaybetmeniz sizin hayatınız için daha önemli, kazanmanızdan. O yüzden arzu ettiğinizin hayırlı olduğundan emin olmak. Duanın devamında neden emin olduğunu görüyoruz.

“Arzu ettiğim hayırlı şeyin görünmez bir biçimde Özde zaten mevcut olduğunu ve görünür hale gelmek için yasanın yerine getirilmesini beklediğini ve ona şimdiden sahip olduğumu biliyorum.” Birinci kısımda ne yaptı? Yaradan’la kendi arasındaki perdeyi kaldırdı, ben seninle birim dedi. İkincisinde ne yaptı? İstediği şeyle kendisi arasındaki perdeyi de kaldırdı. Diyor ki aslında; istediğim şey zaten Özümde mevcut.

Biz mesela bir duayı ederken ne düşünürüz? Para ya da bolluk istiyorsak, niye isteriz bunları diye sorarsak genellikle insanlar az param var, az kazanıyorum gibi şeyler söylerler. Fakat İsa diyor ki; istediğim şey zaten Özümde mevcut ve görünür hale gelmek için yasanın yerine getirilmesini beklediğini ve ona şimdiden sahip olduğumu biliyorum.

Başarı ve Cesaret

Şimdi siz şu anda her ne istiyorsanız bu bolluk, para, sağlık olabilir. Bir duanın büyük bir dua olduğunu gösteren şey nedir? O istediğiniz şeye zaten sahip olduğunuz bilinci.O zaman kesinlikle gerçekleşir. Diyelim ki; ev arzu ediyorsunuz. Siz o eve zaten Özünüzde sahip olduğunuzu ne kadar yayarsanız o kadar hızlı şekilde o ev gerçek hale gelir. Eminlik. Zaten dışarıdan bir yerden gelmeyecek o. Özünüzden açığa çıkacak dışarıya doğru. İşte bakın duanın en önemli kısımlarından bir bu. İstediğiniz şeyi de kendinizden ayırmamak. O da bende mevcut zaten. Sınırsız bolluk mu istiyorsunuz, o da bende mevcut haline gelirseniz o zaman o dışarıya doğru çıkmaya başlıyor. “Ona şimdiden sahip olduğumu biliyorum” çok güçlü bir kelime.

“Şimdi söyleyeceğim sözler sana Baba. Arzu ettiğim şeyi ana hatlarıyla çizecektir.” İstediği şeyleri ayrıntılandırıyor. “Bir tohum olarak ruhumun toprağına ekilmiş ve senin Özümdeki canlandırıcı yaşamınla gelişmektedir. O mutlaka gerçekleşecektir.” Daha isteklerini sıralamadan isteklerinin gerçekleşeceğinden emin. O mutlaka gerçekleşecektir diyor. Çünkü emin. Neden? Yaradan’ın bir şeyi gerçekleştireceğinden şüphe duyabilir misiniz? Yaradan’ın bir şeyi gerçekleştireceğinden eminsem, içimdeki Özün gerçekleştirme gücünden de emin olmalıyım. Bu ikisi birbirinden ayrı değil. O mutlaka gerçekleşecektir de güçlü bir cümle.

Şimdi isteklerini sıralıyor, tabii bunlar İsa’nın istekleri. “Ben sadece senin Özünün, bilgeliğinin, sevginin ve gerçeğin benim ruhuma girmesine izin veriyorum. Ben sadece herkes için hayırlı olanı arzu ediyorum. Ve şimdi senden Baba, onu gerçekleştirmeni istiyorum. Baba, kendi içimde sevgi, bilgelik, güç ve ebedi gençliği ifade etmek istiyorum.”

İsteklerin Dile Getirilmesi

İsteklerini söylüyor; bilgelik, sevgi, güç ve ebedi gençliği. Ebedi gençlik ne demek? “Ölümsüzlük”. “Ölümsüzlük” demiyor, bu da sözlerde saflaşma konusu. Ölümsüzlük yerine ebedi hayat, bu ikisi aynı şey değil. Hastalık yerine rahatsızlık kavramı gibi; rahatsızlık rahatın bozulması anlamına geliyor. Rahatlık var sonuçta işin ucunda. İsa ölümsüzlüğü istiyor.

“Uyum, mutluluk ve bolluk dolu bir refahı gerçekleştirmek istiyorum.” Dikkat ederseniz İsa da bolluk istiyor. Peygamber’in para, bolluk isteyeceğini düşünmeyiz. Ne ister, daha iyi rehberlik yapmak, insanlara şifa vermek vs. Ama bir Peygamber de bolluk istiyor.

“Her hayırlı arzuyu evrensel özden yaratma yönteminin anlayışını direkt senden almak istiyorum.” Bu sözün çok derin olduğunu görüyorum. Evrensel özden yaratma yöntemi.

Kitap Tavsiyesi

Bu kitabı tavsiye etmemin sebebi, Hz İnsan ile neyi anlatmak istediğimizi çok iyi gösterdiği için. Hz İnsan ne demek çok iyi ifade ediyor. Ölümsüz Üstatların yaşam ve Öğretisi kitabında Emile boşlukta ekmek yaratıyor mesela. Ekmek yaratırken hangi yöntemi kullanıyor? Evrensel özden yaratma yöntemi. Hiçlikten yani. Ununu, suyunu koyayım hamur olsun, ondan sonra değil. Evrensel özden direkt ekmeği yaratıyor.

“Bu anlayışa sahip olmayı, sadece kendim için değil senin tüm çocuklarına hizmet edebilmek için de istiyorum.” Burada neyi anlıyoruz biliyor musunuz? Baştan duanın bu kadar hayırlı olduğu eminliğini buradan anlıyoruz. Bu istediklerimi sadece kendim için değil aynı zamanda senin tüm çocuklarına daha fazla hizmet edebilmek için istiyorum.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın