Sözlerde saflaşma: Şu an hangi haldeyim? Hal ehli olmak

Saflaşmanın amacı, özellikle duygularda saflaşmanın amacı hal ehli olmak. Hallerin sizi yönetmesi değil, sizin hallere hakim olmanız. Çünkü haller sizin için. Hal derken duygudan bahsediyorum. Çünkü her duygu bir haldir. Şu soru hangi duygunun içindeyim anlamına geliyor o yüzden. 

Hal ehli olmak Simya yolculuğunda Hz İnsan olmak için en önemli şey. Hallerinin ehilleridir. Bu insanlar kendileri izin vermediği sürece öfkelenmezler. Herhangi bir durum da onları kızdıramaz, üzmez. Dışardaki bir olay duygularını değiştiremez. Bunları zorla yapmazlar hal ehli olanlar. Kendileri arzu ederlerse onları yaratabilirler de tercih etmezler. Normalde insan nasıldır? Dışarda bir olay olduğunda üzülür, başka bir olayda kızar, öfkelenir. Haller onu yönetir. Burada niye kızıyorsun diye sorduğunuzda “Kızmamak mümkün mü?” der. Mümkün! Kızmamayı başaramıyor demek oluyor.

“Endişelenmemek mümkün mü?” Mümkün ama ben başaramıyorum diyor kişi. Çünkü duygunun esiri olmuş. Biz bu çalışmayı duygunun esiri olmamak için yapıyoruz. Duygular bizim varlığımızı dönüştürmemiz, yaşamı yaratmamız için varlar. Güzellik yaratmamız için var duygular. Onların kıskacında olmak için değil.

Şu an hangi haldeyim gibi duygu saflaşma çalışmalarının amacı, hal ehli olmak. 

Nasıl çalışacağız?

Gün içinde sık sık içinizden sormanızı istiyorum; şu an hangi haldeyim? Özellikle şöyle durumlarda sorun: enerjiniz, titreşiminiz düşmeye başladı. Biraz öfkelenmeye, kızmaya başladınız. Soruyorsunuz hemen; şu an hangi haldeyim? 

Şu an hangi haldeyim? 

İçinize bir baktınız öfke var. Öfkeliyim diyeceksiniz. Önce tespit edeceğiz. Bir şeye endişelendiğinizi fark ettiniz “Endişeliyim”. Şu an hangi haldeyim “Kıskanıyorum” “Üzgünüm” Genellikle enerjiniz düştüğünde sorun. Zaten “titreşiminiz yüksek” olduğunda olumlu olmayan bir titreşim göndermiyorsunuz. Öncelikle bizim amacımız ne? Her duygu bir frekans, dış dünyada durumu yaratıyor. Önce onları tespit emek; Yaradan’dan uzak duyguları. Yaradan’dan, İlahi Varlığınızdan, Özünüzden.

Şu an hangi haldeyim? Aldatılmış hissediyorum. Hak etmediğimi hissediyorum vs. 

Kaç duygu sayabiliriz şu anda? Öfke, kızgınlık, neşe, üzüntü vs. Bir sürü duygu var. Soru sordunuz ve o anda bulamadınız o duyguyu. Gün içinde titreşiminiz düştü, içiniz sıkılıyor. İçim sıkıldı bir duygu değil. Sıkışmışlık bir his olabilir.

Tespit edemediniz duyguyu bakın 500 üzerinde duygu var. Bağlantısı kesik mesela, bu bir his. Belirsizlik bir his. Bırak beklesin, bunalmış, değersiz, elini eteğini çekmiş, güçsüz, ihmalkar vs. Aklımıza bazen gelmiyor. Duygularımıza çok dikkat etmediğimizden duygu repertuvarımız geniş değil. Bu arada sadece olumlu olmayan duygular yok olumlu duygular da var. Ahenk, bolluk, bütünlük, dostça… 

Şu an hangi haldeyim deyip duyguyu bulduk. Duyguyu bulmak yetmiyor, arkasındaki düşünceyi de bulmak lazım. Çünkü duygular bir düşüncenin sonucu ortaya çıkarlar. Bana değer vermediğini düşünüyorum. Böyle yaparsam böyle olur. Kalbimi açarsam zarar görürüm. Bu bir düşünce, size korku getirebilir. Muhabbet edeceksiniz biriyle, sevgi akıyor içinizden, sevgi birlikteliği olmaya başlayacak. Korku başlar, neden? Kalbimi açayım mı acaba, açmayayım mı? Kalbimi açarsam zarar görürüm. Ketumluk, korku oluyor. İlişkilere zarar veriyor bunlar, zorluklar çıkıyor. Arkadaki düşünce ne? Kalbimi açarsam zarar görürüm. Bu düşünce arkasından ne getiriyor? Korku. 

Her duygunun arkasında bunun gibi bir düşünce var. O zaman ikinci soruya geliyoruz. Şu an hangi haldeyimi sorduk bulduk duyguyu, neye karşı?

Şu an hangi haldeyim?

Neye karşı?

Aslında hangi düşünceden geliyor diye soruyoruz bu soru ile. Ne düşünüyorum aslında? Neye karşı? Beni kandırdı, hah ne düşünüyorum? Beni kandırdığından dolayı öfkeliyim. Sevdiğim birinin beni kandırdığı düşüncesinden doğan öfke. Yüzeyde bu düşünce görünüyor, ilerde daha derin düşünceler de bulabilirsiniz. 

Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum, ben bunu hak etmiyorum diye düşünüp öfkeleniyorsunuz. Öfkenin arkasındaki düşünce ne, neye karşı öfkeliyim? Hakkımın yendiği düşüncesinden dolayı öfkeliyim. Bana hak etmediğim davranışların yapıldığı düşüncesinden dolayı öfke. Haksızlığa uğradığım düşüncesi.

2. soruda bir cümle kuracağız, önemli! Haksızlığa uğradığım düşüncesinden doğan öfke. İşte net artık. Neyi bulduk? Konuyu. Öfkeliyim; çok net değil. Neye öfkeliyim? Haksızlığa uğradığım düşüncesinden doğan öfke. Şimdi netleştirdik konuyu, üzerine çalışabiliriz. 

Üzülmeye başladınız, anneniz aradı; rahatsızlığından bahsetti. Söylediği andan itibaren kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Şu an hangi haldeyim? Korkuyorum. Neden? Neye karşı? Annemi kaybedeceğim düşüncesi geldi. Yakınlarımı kaybedeceğim düşüncesinden doğan korku. Cümle kurdunuz şimdi. Ya o giderse, yalnız kalırsam. O zaman yalnız kalacağım düşüncesinden doğan korku. Annem giderse ne olur? Desteksiz kalırım? Orada ne var? Desteksiz kalacağım düşüncesinden doğan korku. 

Görüyor musunuz? Soğanın ne kadar kabuğu var? Anneniz oysa ki size başım ağrıyor bu aralar dedi. Belki de sadece baş ağrısı. Ama siz oradan bin duygu ürettiniz. Bedeninize zarar verdiniz olumlu olmayan duyguların bedende oluşturduğu zarar tıbbi olarak da kanıtlandı. Stres yapmayın derler. Duyguların hastalık yaptığı çok fazla dillendirilmiyor. Bütünsel çalışan doktorları ve işleriniz güzellikle yapan bütün doktorları onurlandırarak söylüyorum. Çok kıymetli bir iş yapıyorlar. 

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın