Tefekkür Sanatı Gen Anahtarları

Sosyal medyada paylaş

Tefekkür, tam olarak nedir?
İnsan Tasarımının kurucusu Richard Rudd’ın dediği gibi,
“Gerçeğe ulaşmanın üç klasik yolu vardır.
Bunlar: Meditasyon Yolu, Konsantrasyon Yolu ve Tefekkür Yolu.”

Gerçeğe Giden Üç Yol

Meditasyon Yolu Yin yoludur ve bazı gelenekler bu yolu “sol elin yolu, dişil yol” olarak adlandırır. Bu sadece kadınlar için olduğu anlamına gelmez, değil. Her birimizin içinde bir erkek ve bir dişi vardır ve bu iki unsurun uyumu dengeyi getirir – her birimizin az ya da çok hedeflediği bir durum. Meditasyon yolu, olduğu gibi sağlıklı olan sağ beyinle ilgilidir.

Vipassana;
Meditasyon Yolunun örneklerinden biri,
Budist geleneğindeki “tanıklık, gözlem” içeren Vipassana’dır;
Diğer örnek, aynı zamanda tanık olmak, hayatı olduğu gibi bırakmakla ilgili olan tantra olabilir. Yin-yol herhangi bir direnç oluşturmaz. Var olan her şeyin zaten mükemmel olduğunu söylüyor.

En saf haliyle farkındalıktır, teslimiyettir, salıvermektir, yaşamı takip etmektir.
Meditasyon Doğu’dan gelen zahmetsiz bir yoldur.

Konsantrasyon Yolu karşı tarafta. Bu bir Yang yolu, “sol elin yolu”, mantıksal kısmı şeyleri noktalarda, dizilerde, aşamalarda görmeyi seven sol beyinle bağlantılı eril bir yoldur.
Yoga, eril enerjiyle çalıştığı için bu yolun bir örneği olabilir. Ve yine, bu, yoganın sadece erkekler için olduğu anlamına gelmez. İçimizdeki erkek yanımızla çalışır, hepsi bu.

Konsantrasyon Yolunda çabaya ihtiyacımız var. Konsantrasyonun Batı versiyonu özellikle dua şeklinde popülerdir ve Doğu versiyonu Zen geleneğinde böyle bir örnek bulabilir. Konsantrasyon yoluyla içgörüler, atılımlar geldiğinde. Konsantrasyon çaba yoludur.

Ve nihayet, Tefekkür’e ulaştık . Richard Rudd’ın dediği gibi, bu yol herhangi bir ele ait değildir ve herkes tarafından bir şekilde unutulmuştur. Önceki ikisine kıyasla bir açıklama vermek daha zor. Tao’yu Tefekkür Yolunun en iyi örneği olarak adlandırır. Bir yandan tefekkür oldukça zihinsel bir şeymiş gibi görünebilir; ancak, hiç de öyle değil.

ORTA YOL;
Bu derin bir yoldur ve avantajı, önceki iki yoldan daha az kategorik olması ve aynı zamanda konsantrasyon ve meditasyon unsurlarını bir arada kullanmasıdır. Bu bir çeşit Orta Yol: Tamamen yumuşayacak kadar rahatlamıyoruz, ancak tamamen sertleşmemek için gerilmiyoruz.

Tefekkür tüm geleneklerden ödünç alır. Sabit, uzun süredir devam eden baskıyı kullanıyor ve bunu yüzünde bir gülümsemeyle şakacı bir şekilde yapıyor. Daha az resmi bir yol, daha sıradan ve modern bir insan için daha uygun.

Tefekkürde anahtar, kişinin tefekkür nesnesini seçmesidir;

Her şey olabilir. Richard Rudd’ın bahsettiği bağlamda, özellikle tefekkürümüz nedeniyle, bizi katman katman açan genetik mirasımız olan Gen Anahtarlarımızdır.

Üç Derin Tefekkür Düzlemi

Rudd, tefekkürün üçlü bir temeli olduğunu söylüyor. Zihinsel , duygusal , fiziksel düzlemde çalışır . Örneğin, önce zihnimizi derinden bilgiye daldıran Gen Anahtarlarımızı okuruz. Sonra yavaş yavaş ikinci katmanı açarız – kalbimizle bağlantılı ve başkalarıyla paylaşan duygusal yönü. Tefekkürün zihinsel yönüne yalnızlık içinde geçebiliriz, ancak duygusal yönü başkalarıyla bağlantılıdır. İlişkilerimizle ilgili.

Rudd’ın dediği gibi, eğer zihinsel seviyede kalırsak, tefekkür daha ileri gitmeyecektir. Sadece zihin için ek bir oyuncak olacak: evet, lezzetli olacak ama aslında faydasız olacak ve herhangi bir tatmin getirmeyecek.

Duygusal yön duygularımızla ilgilidir ve bu seviyede DNA seviyesinde gerçekte kim olduğumuzu hatırlamaya başlarız. Bu hafıza yüzeyde zihinsel düzeyde değil, hisler, duygular düzeyinde ortaya çıkar.

Kalbin ve aklın bir araya gelmesi, tefekkürün özüdür.

Algılama yoluyla farkındalık vücudumuza geldiğinde, rahatsızlık hissedebiliriz çünkü çoğu zaman duygusal düzeyde karşılaştığımız ilk şey acımız, gölge yanımız, kurbanlığımızdır. Gerçek hazineyi burada bulabiliriz. Tefekküre daha derine dalmaya devam ederken, en derin olan fiziksel seviyeye ulaşırız.

Fiziksel seviyeye giden yol biraz zaman alabilir ve bunun nedenleri var:
Vücudun sürekli dönüşüme alışması gerekiyor. Ayrıca üçüncü daha derin katman genellikle en yoğun olanıdır ve onu delmek için sadece içsel hazırlığa değil, aynı zamanda fiziksel bedenimizin hazırlığına da ihtiyacımız vardır. Ve bu derin fiziksel katman, göbeğimizin etrafındaki alan olan karnımızda bulunur. DNA’mızın gizemi burada yatıyor.

Gen Anahtarları Tefekkür içindir

Tefekkür yolculuğumuzda hiçbirimiz nasıl gideceğini ve ne olacağını tahmin edemeyiz. Vücudumuzun nasıl tepki vereceğini bilemeyiz. Sizin için nasıl olduğunu izleyin. Tefekkür bir yalnızlık yolculuğu olarak kabul edilir ve mantıklıdır; deneyiminiz benzersiz olacak, başkalarınınki gibi olmayacak. Dönüşümlerin ve değişimlerin bizi bulduğu seviye budur ve bunlar kısacık değil, daha çok “katı”, özgüldür.

Ancak bunun için tüm katmanları tek tek geçmemiz gerekiyor. Yüzeyde ne varsa temizlemeden en derinden başlayamayız. Ve yolculuğun ne getireceğini – sadece Tanrı bilir. Tefekküre teslim olmamız gerekiyor ve benim kendi deneyimim de Rudd’un sözlerini desteklediğinden, içinde büyük bir bilinmezlik yüklü.

Gen Anahtarları tefekkür içindir. Bir şekilde, neşenin ciddiyetten üstün olduğu yeni bir yoldur. Bize aşina olduğumuz ve aşina olmadığımız her şeyin bir sentezinin bir yolu. Açıklığın, masumiyetin ve hayatın gizemlerine güvenmenin bir yolu. Ve daha önce de söylediğim gibi, günlük hayatımıza en iyi şekilde uyuyor.

Kurs Resmi

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: