2.Ortam ve çevre koşullarına göre davranış sergilemek;

2.Ortam ve çevre koşullarına göre davranış sergilemek;

Bu yazının bir önceki yazısını bu yazıdan önce mutlaka okuyunuz….

Önceki yazı: Çin Tıbbında Sağlığın Üç Aşaması; Önlem, Erken Müdahale, Bütüncül Tedavi

Yani bulunduğumuz coğrafyaya göre bulunduğumuz iklime, mevsime, günün saatine göre giyinmek yemek içmek uyumak eğlenmek ya da işte gizlenmek vesaire bunları yaptığımızda bunları sağlayabilirsek çin tıbbına göre hasta olma ihtimalimizi ciddi anlamda düşürüyoruz.

Bu demek değil ki dokunulmaz olacağız, ama bu dokunulmaz olacağız anlamına gelmese de birincisi hastalık sıklığınız kesin düşecek, ikincisi hastalandıktan sonra daha daha hızlı toparlayacak bir yapıya ulaşacağız.

Çünkü mesele düşmemek değil, mesele darbe almamak değil, bunun hasarını minimize etmek bir. İkincisi hızlı bir şekilde tekrar toparlanmak ve burada bunu neden bu kadar önemsiyorlar.

Diyorlar ki “savaşa girenin mutlaka kaybı olur, maddi manevi, dövüşe giren mutlaka yumruk yer tekme yer, hasar istemiyorsak önce savaşa girmeyeceğiz.” Hani en büyük önceliğimiz bu, nefsi müdafaada zaten budur. Diyelim ki burayı bir şekilde kaçırdık nasıl olabilir dalgın olduğumuz bir dönem olabilir, işte moralimiz bozuk olduğu bir dönem olabilir, sonuçta bizi etkileyen birçok dış unsur da var ve biz bir şekilde önlemi yetiştiremedik ya da önlemimizi yetersiz kaldı ve hastalandık. Ya da kalıtsal bir hastalığımız var.

Önlem şansımız yok anne babamız sağ olsun bize devretmiş bizim önlem alamayacağımız bir aşamada. O tabii ki bir sonraki aşamayı daha çok ilgilendirecek.

3. Bölüm Devamı için Tıkla: Erken müdahale çok önemli bu da ne demek?

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin