Erken müdahale çok önemli bu da ne demek?

Erken müdahale çok önemli bu da ne demek?

Bu yazının bir önceki yazısını bu yazıdan önce mutlaka okuyunuz….

Önceki yazı: 2.Ortam ve çevre koşullarına göre davranış sergilemek;

Savaş kaçınılmazsa ne kadar hızlı biterse o kadar az hasar alınır bunun detayına zamanla gireceğiz ama Çin tıbbına göre biz hastalandıktan sonra özellikle hastalık derinleşirse hastalığın kademeleri vardır Çin tıbbına göre;
İşte yüzeyde başlar ciltte meridyenlerde kaslarda üst solunum yollarında sonra kademeli bir şekilde işte organlara girer beden sıvılarına girer kana girer vesaire vesaire kademe kademe derinleşiyor. Ne kadar çok derinleşirse, biz onu iyileştirsek bile, o hastalıktan kurtulsak bile bir miktar canımızdan harcamış olacağız, bir miktar kaybımız olmuş olacak.

Bu yaklaşıma göre. Bu yüzden hastalık derinleşmeden ki Çin tıbbına göre ilk 3 gün çok önemlidir her türlü hastalıkta. Ondan sonra kademe kademe yerleşmeye başlar ama ilk 3 ayda bazen kabul edilir. 3 ay itibariyle kronikleşmeye, derinleşmeye hastalık başlar.

O yüzden biz Mümkünse ilk 3 günde yetişemezsek son bir çare olarak 3 aya kadar hastalığı def edersek Çin tıbbına göre kalıcı hasar almadan iyileşme şansına ulaşırız bunun da iki anahtarı vardır.

Birincisi saldırı kimden geliyor?
İkincisi düşmanın türüne göre hangi davranış ya da hangi tür birlik beni koruyacak?
Yani bunu şöyle sembolize ederler. Derler ki benim bir kalem var var ve dışarıda belirli türde düşmanlar var ki bunun çin tıbbı bunu beşe bölmüş. 5 şer derler. Şer ne demek? şimdi bahsedeceğim. Beş tür düşman var ve bu düşmanların her birinin bana saldırdığında bana etkisi farklı ve belli. Ve benim hangi düşmana hangi silahla saldırırsam onu defedeceğim belli.

Aslında şer yönetimi Çin tıbbında bu. Bu da şu demek, nasıl ki geçmiş dönemlerde insanlar insanı rahatsız eden unsurlara işte kötülük demiş, kötü enerji demiş şeytan demiş vesaire Çin tıbbında şer demişler, şer dediğimiz şeyler de öncelikle bizi hasta eden dış unsurlar olarak tarif edilebilir.

Tabii ki derinleştikten sonra iç unsurları da etkiliyorlar ama ve bunlar birkaç şeyi sembolize ediyor.

Bir iklimsel koşul olabilir yani işte rüzgara maruz kalmak sıcağa maruz kalmak, soğuğa maruz kalmak, üşümek belirli bir besin türünü çok fazla tüketmek olabilir, işte çok fazla ekşi tüketmek.

Çok fazla şeker çok fazla tuz tüketmek neyse ya da belirli bir duyguyu çok yoğun yaşamak veya maruz kalmak olabilir öfke gibi endişe gibi. Çin tıbbına göre bunlar bizim dışarıdan kalemizi duvarlarımızı kapımızı açan kıran böylece düşmanların girmesine sebep olan şerler ve Çin tıbbı diyor ki biz hangi şerrin saldırısı altında olduğumuzu doğru tespit edersek ona karşı doğru silahı kullanarak o şeyi def edebiliriz.

Örnek olarak rüzgar şerrini def etmek için terlemek mesela doğruyken soğuk şerrinde tam tersi terlememek gerekebilir.

Biz bunu doğru tespit edebilirsek erken aşamada erken belirtileri bilirsek o zaman erken müdahaleyi sağlayabiliriz. Çin tıbbı bu şekilde çalışıyor.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin