Çin Tıbbında Sağlığın Üç Aşaması; Önlem, Erken Müdahale, Bütüncül Tedavi

Çin Tıbbında Sağlığın Üç Aşaması; Önlem, Erken Müdahale, Bütüncül Tedavi

Çin tıbbında sağlığı üç aşamada ve 3 öncelik dahilinde inceliyoruz. Bu da ne demek? En büyük önceliğimiz hastalığı önlemek diyelim önleyemedik. Erken müdahele akut süreçte bu iş derinleşmeden defetmek buna “şer yönetimi” deniyor. Bu yazı serimizde bahsedeceğiz ve kronikleştiyse şayet burada da bir bütüncül yaklaşım sergilememiz gerekiyor.

Öncelikle “ÖNLEM” neden en büyük öncelik ve neden bu kadar önemseniyor? Çin tıbbının ana kaynağında ilk 2 veya 3 Sayfada şu söz geçer;
“ Kılıç dövmeye Savaş başladığında, kuyu kazmaya susadığında başlarsan biraz geç kalmış olmaz mısın?  

Bu yüzden Çin tıbbında diyorlar ki iyileşme ile ilgili ya da sağlıkla ilgili davranış sergilemek için hastalığı beklemek buna benziyor. Buradan yola çıkarak da derler ki zaman içerisinde göreceğiz. Çin tıbbında devlet yönetimi ve savaş stratejisi üzerinden çok fazla sembolizm kullanılır. Çünkü o bu yaklaşıma göre yaşam bir tür savaştır ve biz de bir tür devletiz, bu tür bir yaklaşım var, buradan yola çıkarak da derler ki;
İki anahtara ihtiyacımız var önlem için;

Bir caydırıcılık iki Diplomasi. Caydırıcılık ne demek?
Güçlü bir ordunuz olursa, güçlü arkadaşlarınız olursa dışarıdan bir ülkenin size saldırma ihtimalini azaltırsınız ya da nefsi müdafaada duruşunuz, yürüyüşünüz bunların hepsi caydırıcı unsurlardır, nefsi müdafada da çok önemlidir. Bunlar yerindeyse saldırıya uğrama ihtimalinizi azaltırsınız zaten ya da uğrarsanız da kendinizi savunma potansiyeliniz yüksek olur.

  1. Diplomasi; Diplomasi ne demek? Dış İlişkiler yani ben çevremle veya benim sağlığımı güvenliğimi etkileyebilecek dış unsurlarla sağlıklı iletişim kurabilirsem kriz oluşmadan bir şeyleri yönetebilirim.

Sağlıkta bunu nasıl yapıyoruz birincisi güçlü bağışıklık dediğimiz sistem caydırıcılık dediğimiz yol. Buna da wei qi denir ilerleyen aşamada detayını inceleyeceğiz.

Yüzeysel qi demek yani bedenin yüzeyinde bir koruyucu katman olarak düşünülüyor, bağışıklık sistemiyle eşleştiriliyor günümüzde.

Devamı için TIKLA: 2. Ortam ve çevre koşullarına göre davranış sergilemek;

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin