Çigong ve Taichi’nin farkı nedir? Kaç çeşit çigong vardır?

Çigong ve Taichi’nin farkı nedir? Kaç çeşit çigong vardır?

Sık sorulan merak edilen sorular;

Çigong ve taichi’nin farkından kısaca bahsedelim bu sık sorulan sorulardan biridir.
Çünkü taichi biraz daha bilinen bir sistem, daha çok ismi hem popüler kültürden dolayı hem de yapı olarak daha yaygın. Normalde çigong taichiyi de içine alacak daha büyük bir çatı isim.  

O yüzden taiçi ile çigong birbirinden bağımsız değildir taichide bir tür çigongdur. Ama bununla birlikte taichi için ileri seviye çigong derler. Bu da ne demek? çigongda belli bir hakimiyete uzmanlığa ulaştıktan sonra en üst mertebede taichi yapılır. Bu yüzden normalde çigong temeli olmadan tai chi yapılması normalde çok sağlıklı değildir.
Bir de şöyle bir fark var ki taichide bir tür savaş sanatı kökeni olduğu için yapılan hamlelerin duruşların çoğunun arkasında bir tür dövüş hamlesi vardır. 

İşte tutma savunma vurma fırlatma gibi ama çigong tamamen sağlık odaklı olduğu için bu tür hamleler pozlar yoktur. O yüzden birbirinden ayrı veya bağımsız şeyler değil birbirini içeren ama birbirleriyle bu yönüyle küçük farklar yapan farklara sahip olan iki sistem diyebiliriz.

Kaç çeşit çigong var?
Yani ana tür olarak 3 ana sınıf olarak 2 ama kaç çigong var derseniz bunun sayısını bilmiyoruz. Neden? Çünkü 5000-7000 yıllık bir geçmiş olduğu düşünülüyor ve bu süre boyunca her ustanın ufak tefek dokunuşları eklemeleri çıkarmalı olduğu düşünülüyor ve bunun insandan insana aktarımla geçen bir şey olduğunu düşünürsek 5000 yıl içerisinde hem kaç çigong ortaya çıkmıştır hem de hangi çigonglar nereden hangi halden ne hale gelmiştir o yüzden sayısını bilmiyoruz.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin