Beden Qi’sinin optimal oluşumu ve sağlıklı işleyişi için hayati 3 unsur

Beden Qi’sinin optimal oluşumu ve sağlıklı işleyişi için hayati 3 unsur

  • Yapı: Bedenin organlarının ve kanallarının sağlıklı olması;
  • Akış: Beden organ işlevlerinin ve kanallardaki akışın sürmesi;
  • Bilinç: Duygu, düşünce ve davranış kalıplarının uyumlu olması.

Şimdi gelelim üç unsura yani beden Qi’mizin optimal bir şekilde oluşabilmesi sağlıklı bir şekilde dolaşıma dahil olabilmesi, her yere ulaşabilmesi için üç şarta ihtiyacımız var ya da üç unsura ihtiyacımız var.

1.Yapı: Bunlardan biri “yapı” bir önceki dersimizde de bahsettiğimiz gibi yani cihazımızın donanımı. Bu da ne demek yani kas iskelet sisteminde bir sıkıntı olmayacak, organlarım dokusal yapısal bir sıkıntı olmayacak, beden sıvılara bir eksiklik aşırılık olmayacak işte aralardaki damarlarda kanallarda bir tıkanıklık bozukluk olmayacak, yani bir şeylerin temel durağın kalıcı yapılarından bahsediyoruz “yapı” dediğimiz.

2. Akış; Bu da bu durağın ya da sabit yapıların gerçekleştirdiği bazı hareketleri temsil ediyor. Bu da ne demek bazen işte basınç olabilir, pompalamak olabilir.
Bu ne demek kan durağan bir yapıdır normalde ama ne olur pompalanır dolaşım sistemini hareket ettirir ya da organlar mesela sindirim organları kendi başına normalde orada durur boşluktur. İşte ama çevre kaslardaki kasılmalar ya da kendisindeki bazı hareketlerle ve yerçekimi desteğiyle kanallarda organın içerisine hareket eder akış dediğimiz şey bu. Bunu da Çin tıbbına ek olarak bir de meridyenlerden bahsediyoruz. Meridyenler dediğimiz şeyler Qi dediğimiz bu enerjinin aktığı ekstra özel bazı kanallar bunu da yine zaten inceleyeceğiz.

3. Bilinç;
Duygu düşünce ve davranış kalıplarının uyumlu olması. Bu ne demek?
Çin tıbbına göre Qi’nin kendine ait bir zekâsı ve kimliği vardır. Ve bizim ruh sağlığımızdan etkilenir. Yani bizim duygu düşünce ve davranış kalıplarımız bazen Qi’nin kalitesini, Qi’nin akışını bozabilir. Bu yüzden Qi’nin sağlıklı olabilmesi ve sağlıklı ulaşabilmesi için bizim onu engelleyebilecek bazı duygu düşünce davranış kapsamındaki konuları da incelememiz ve sağlık hale sağlıklı aralığa getirmemiz gerekiyor.

Bu yüzden bu üç unsuru sağlamak adına biz çalışıyoruz Çin tıbbında, qigongta ve akubası da aslında. Evet yani Qi dediğimiz şey bu.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin