12’li Yapıya Sahip Astroloji ve Ayurveda Sistemi İlişkisi

12’li Yapıya Sahip Astroloji ve Ayurveda Sistemi İlişkisi

Simyada 3’lü yapıya astroloji açısından bakarsak;
sülfürü kardinal,
civa’yı değişken,
tuzu da sabit yapı 
olarak görüyoruz. Aslında Kozmolojide ruhsal sistemlerde mutlaka bu 3 boyutun birinden harekete geçiyor.

Ayurveda tüm sistemlerini burası üzerinden kullanıyor;

Pitta, vata, kapha;
Bunun üzerinden insanları, doğayı, bitkileri inceliyor. Çin Tıbbı yin ve yang üzerine kuruyor. Şamanlar tamamen bu sistemlerin üzerinde ruhsal bağlantı sistemi üzerinden çalışıyor. Elementlerle ilgileniyor ve onların ruhsal bağlantılarını kuruyorlar. Aynı zamanda Simya da Astroloji de burayı kullanıyor. Ruhsal öğretilerin kullandığı Prima Materia kısmı. Oraya ulaşmak için çalışma yapmak üzerine Şamanlar, kanallık öğretileri üzerinden çalışıyor.

Yayılım doktrinini günlük hayatımıza geçirmek

Kozmolojide yayılım doktrini;
Bütün yapıyı anlamamızı sağlıyor. Buradaki çalışmamız; bunu günlük hayata geçirmek. Mesela bir süre her şeyi yin ve yang üzerinden değerlendirin. Sonra alta inin, her şeyi 4 element üzerinden değerlendirin. Birde her şeyi pita,vata ve kapha üzerinden değerlendirin. ;
Pitta Ateş ve Su elementi;
Vata Hava ve Eter;
Kapha da Su ve Toprak.

Ayurveda’da pitta özelliği;
İnsanlarda bu özellik pitta tarafını görün mesela. Formda görün, bir pitta kişisinin morfolojisi ya da görünüşü daha kırmızı yüz, hızlı nabız, dilin kırmızı olması gibi.

Ayurveda’da Kapha Özelliği;
Kişinin çok fazla kilo almaya meyilli olması kapha eğilimi. Daha yumuşak beden hatları, bedende su toplanması kapha özelliği.
Ayurveda’da Vata;
Vata özelliği çok fazla gerginlik. Çıkık elmacık kemikleri, uzun, zayıf yapı biraz daha vata özelliği.

Bitki alemi üzerinden konuşursak;
bir bitki sıcak, ateşsi, zencefil mesela; sarı, keskin, sıcak, pita özelliği çok fazla, pitayı artırıyor. Zerdeçal aynı şekilde. Zencefil ve zerdeçalın rengi neredeyse aynı. Bitkilere bakarak da pita, vata, kapha özelliklerini görebilirsiniz.

Hatmi çiçeği, özelliği biraz daha kaphayı artırması. Su ağırlıklı ve Ateş yok. Soğutuyor, kapha özelliği bu. Vata da soğuk ama kuru.

Bir süre yin ve yang tarafından değerlendiriyoruz. Bir süre elementler üzerinden bakıyoruz her şeye, tüm aleme. Bir süre de 3’lü yapı, sülfür, civa ve tuz üzerinden değerlendiriyoruz.

Tasavvuftaki 12 meşrep, Ateşin Suyla, Havayla kombinasyonundan mı oluşmuştur? Aynen öyle. Çeşitli yapılar, çeşitli yapıların birleşmesiyle oluşur. Örneğin; Astroloji şu ikisinin birleşimi sonucu oluşuyor.

Kombinasyon açısından bakarsak Toprağın Tuzu, Toprağın civası, Toprağın sülfürü, Suyun Tuzu… Toplamda 12 burç var.

12’li yapıların hepsi hem bu 4’ünü hem de bu 3’ünü kullanır. Hem elementleri hem de elementlerin prensiplerini kullanır. 12 yapı, 12 mizaç, 12 gezegen, 12 burç. Öyle yani doğrudur. 12’li sistemi yin ve yangın altına yerleştiriyoruz.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin