Astrosimya: Satürn Bitkileri ve İnisiyatik Etkileri

Astrosimya: Satürn Bitkileri ve İnisiyatik Etkileri

Tabii ki Satürn’ün özelliği ne? Sertlik, katılık. Satürn bitkileri de biraz sert, kabuklu, katı bitkiler olabiliyor. Soğuk ve kuru ortamda yetişen bitkiler, her zaman olmasa da. Satürn bitkilerinin pürüzlü yüzeyleri vardır aynı zamanda. 

Yoğun bitkilerdir, katı bitkilerdir. Keskin kokuları vardır. Sarhoş edici bitkiler, Satürn bitkileri içinde vardır.

Zehirli bitkiler. Psikotropik bitkiler ya da saykodelik bitkiler. Bu bitkileri çoğu zehirdir aslında. Mesela mantar gibi, zehirli mantarlar. Onlar saykodelik yani psişik, Şamanizmde kullanırlar. Mantarlar Peru’da, Meksika’da toksik mantarlar, yani zehirli mantarlar ritüellerde kullanılıyor. 

İnsanlara zehirli mantarlar veriliyor ama çok küçük dozda verildiği için kusma yaratıyor. Ayahuasca da bunlardan biri. Ayahuasa da aslında normalde insan bedeninde toksik bir etki yaratıyor önce. İlk yaptığı şey o. Ayahuasca çayını duymuşsunuzdur, Peru’da şamanların kullandığı. Bu arada kombu çayı var. Zehirli bir hayvanın, kurbağanın şeyini alıp insana zerk ediyor, zehirli. Belirli dozda uygulandığında bedende zehir toksini attırıcı etki yaratıyor. O çalışmalara bakarsanız, çok derin ve çok yüzleştirici çalışmalardır. O yüzden biraz serttir. Ayahuasca çayının deneyimi serttir. Kişi eğer yüksek bir şey değilse ayahuasca çayı deneyiminden sonra kaybolabilir tamamıyla. Derin alanlarıyla yüzleştirir.

Morfolojisinde halkalı bitkiler de olabilir. Mesela atkuyruğunun halkaları vardır gövdesinde. Satürn gibi yani.

Tatlar

Satürnün ana tadı nedir? Satürn ne yapıyor, daraltıyor, büzüyor. Tadı astrenjan. Buruk. Buruk tat ne yapar? Dokuları sıkılaştırır. Astrenjan tat, dokuları sıkılaştırır. Satürnün yaptığı gibi. Hücrelere ton kazandırır, hücrelerin sınırlarını belirler.

İkincil olarak keskin tatlar da Satürn tatları. Kedi otu valerian mesela.

Üçüncüsü tuzlu tatlar. Tuzlu tat dediğim zaman sofra tuzu gibi algılamayalım. Tuzlu tatlar, mineral açısından zengin olan bitkilerdir. Mesela ısırgan tuzlu bir tattır. Neden? Mineral çok. Tuz deyince sofra tuzu algılamayalım. İçinde mineraller çok fazla ise tuzlu tattır. Mineraller daha katı bir yapı olduğu için mineraller, tuzlu tatlar Satürn tatları.

Çok nadiren acı tatlar. Satürnde daha fazla tuzlu, keskin ve astrenjan tat.

Satürn bitkileri ne yapıyor?

Satürn bitkisini aldığınızda o size ne etki verir?

1-Dokularınızı sıkılaştırır. Kozmetikte çok duyuyorsunuz o yüzden söylüyorum. Yüzüne sür dokularını sıkılaştırsın gibi. Harici olarak topikal diyoruz ya nerede kullanılır? Doku gevşemelerinde, kırışmalarında kullanılabilir harici olarak. Dokuyu besliyor aynı zamanda.

2-Satürn insanları biraz gerginler dikkat ederseniz. O zaman Satürn bitkilerinde bir yandan da ne olması gerekiyor? Anti spazmodik. Genellikle iskelet ve eklem ağrıları. Ne verirsiniz? Anti spazmodik, kas gevşetici yani. Kramp azaltıcı. Satürnde çok gergin olan yapıyı gevşeticiler.

3-Soğuk değil mi Satürn türleri, dokular yavaşlamıyor mu soğuklukta? O zaman stimulantlar kullanırsınız. Tetikleyiciler, kanı hızlandırıcı, ısıtıcı bitkiler. Eğer çok aşırı Satürn varsa ısıtıcı bitkiler kullanılabilir.

Satürn Bitkilerinin İnisiyatik Etkileri

  • Çok derin inisiyasyon yaparlar. DNA’mızı açar. Atasal kalıplarımız üzerine çalışır. Karma temizliğinde Satürn bitkisi kullanın, karma temizliği yaptığınız zamanlarda. Çok kolaylaştırıyor. Karmik kalıplarımızı temizliyor.
  • Görünmez realitelerle bağlantı kurdurur. Görünmez alemlerin gatekeeper’ı ya, kapı koruyucusu. O kapıdan geçerek görünmez realiteye. Satürn’den geçmeden yukarı çıkamıyorsunuz. Satürn de bu Dünyada realiteyi yaratmak anlamına geliyor.
  • İnsanı disipline ediyor, yola adanmışlığı güçlendiriyor.
  • Karmik travmaları çözümlüyor, travmaları çözümlüyor. Çok güçlü bitkiler Satürn bitkileri.

Atkuyruğu

Atkuyruğu bir numaralı Satürn bitkisi. Aktarlarda atkuyruğu bulunuyor. Equisetum arvense-at kuyruğu. Çok güçlü bir Satürn bitkisi. Simyada Satürn’de kullanılan bitki.

At kuyruğu kemiklerle çok bağlantılı, kemik iliğiyle çok bağlantılı, kemikler arasındaki sıvıyla çok bağlantılı. Mineral açısından çok zengin. Halkaları var yuvarlak yuvarlak, aynı Satürn gibi. Kemiğe benziyor. İçinde de bu arada silikon var. Şampuanı vardır.

Atkuyruğu Dünyanın en kadim bitkilerinden. Atkuyruğunun zamanında doğru dürüst bitki yoktu. Portakal, domates yoktu. Atkuyruğu neredeyse Dünyanın oluşumundan beri burada, o kadar eski. İçinde çok fazla mineral var; saçları, tırnakları besliyor. Kemikleri, eklemleri besliyor. Gezegenin en eski bitkisi, o yüzden atasal kalıplarımızı çözüyor. Atamız o bizim aslında. Şifalandırıyor.

Nasıl kullanırız?

2 saat kaynatıyorsunuz. Demleme değil kaynatma yolu. Atkuyruğunun içindeki mineralleri kaynatma sırasında çözüyor suya.10-15 dk demlemeyle mineralleri alamazsınız. Yaş da olabilir kuru da olabilir. Yaşken kullanmanızı tavsiye ederim yoksa kuru. Tencerede en az 2 saat kaynıyor. Kaynadıktan sonra altını kısın, yavaş yavaş kaynasın. Pembeye yakın bir renk çıkıyor, hafif pembeden kırmızıya çalan bir renk.

1 litreye 2-3 çorba kaşığı gibi.

Kısa kullanım bitkisi, her gün içeceğiniz bir ürün değil. Her gün atkuyruğu tüketemezsiniz çay gibi. Mineral fazlalığı yapıyor, aşırı mineral yüklemesi yapıyor bedeninizde. O yüzden kısa kullanım bitkisi, ancak bir hafta üst üste içebilirsiniz. 5 gün, 1 hafta.

Atkuyruğu aşırı Jüpiter olan insanları çalışıyor. Aşırı Satürn olan insanları aynı zamanda Satürn azlığını da tedavi ediyor. O yüzden tam bir Satürn bitkisi. Toniktir bu arada, dokuları besler, güçlendirir. Astrenjandır aynı zamanda.

Kara Kafes Otu

Bulabileceğiniz bir ot yine ama. Çok kalın bitki. Kökleri toprağın çok derinlerine iner. Yaprakları pürüzlü bir yüzeye sahip. Kısa kullanım bitkisi. Dikkatli kullanılmalı. İsim olarak söyledim sadece. Atkuyruğu gibi güvenle içebileceğiniz bir bitki değil.

Kara Mürver- Sanbucus Nigra

Yanınızda taşıdığınızda bile etki ediyor. Satürn bitkisi çünkü inisiyatik bir bitki. Yanınızda taşıdığınızda bile çok güçlü etkisi var. Mürver ağacı bu arada.

Mürverle çalışmak saflaşmayı da gerektiriyor. Mürver güçlü bir bitki.

Mürver kanallarımızı açmamızı sağlıyor. Serbest bırakmayı kolaylaştırıyor aynı zamanda. Mürverin siyah meyveleri var. Bunda da içinde toksik etkiler barındıran şeyler var. Ağzınıza atıp yiyeceğiniz bir şey değil. Keskin, acı bir tadı var. Mürver, immün sistemi güçlendirmede kullanılıyor. Çok iyi bir öğretmen mürver. Atasal kalıpları çözüyor.

Benim tavsiyem mürver de değil. Satürn bitkisi olarak atkuyruğu kullanmanız tavsiyem. Nasıl kullanacaksınız? Koyup 2 saat kaynatarak kullanabilirsiniz. 1 litreye yaklaşık 2 çorba kaşığı, 3 kaşığa kadar çıkabilirsiniz. 2-3 saat kaynatma sonra içinde beklesin 1-2 saat. Ondan sonra içebilirsiniz.

Bir kesenizde içinde yanınızda taşımak. Çok kadim bir bitki, ilişki kurmanızı tavsiye ederim. Kalple iletişim kurmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten çok kadim bir bitki ve çok büyük bir öğretmen.

Bu bitkilerin içinde inisiyatik olarak ben atkuyruğunu öneriyorum. Hatta Paracelsus’un baş bitkilerinden biri yine. Manfred Junius, 1800 yılların Simyacılarından biridir. Kitabını atkuyruğu ile açar.

Her yönüyle Satürn’ü gördük. İnsanda Satürn, bedende Satürn, bitkilerde Satürn. Aynı zamanda insan beden türlerinde, fıtratında Satürn türlerini gördük. Bilincimizde bir Satürn oluştu.

Satürn neredeyse hangi etkiyi yaratacağı, hangi tarafınızda sınırla yaratacağı, mesela Satürn Kovada aynı zamanda düşüncelerimizi hayata geçirmek anlamına geliyor. Satürn Yengeçteyse en yüksek duygularımızı harekete geçirip aynı zamanda onları fiziksel yaratımda kullanmak, gerçekleştirmede kullanmak. Satürn İkizlerde ise o zaman bilginizi toparlayıp o bilginizle yeni şeyler keşfetmek. Onların insanlığın yararına sunmak. Başakta ise büyük organizasyonlar yaparak insanlığa ayrıntıları görmesini sağlayan yeni şeyler ortaya çıkarmak fiziki olarak.

Yani Satürn burcun özelliği neyse o özelliği dünyada fiziksel forma dökmek için var. Daha ete kemiğe büründürmek için var. Satürn neredeyse o tarafınızda sorumluluğu alma şeklinizi, disiplini nasıl aldığınızı, hangi tarafta disipline olduğunuzu gösteriyor. Ne taraftan sınırlandığınızı gösteriyor. Varlığınızın sınırını ne şekilde aşacağınızı gösteriyor. Örnek veriyorum; en güzel yorumlama yolu şudur: siz Satürn’ü sınırlarınızın farkına varıp sınırların ötesine geçmek için kullanıyorsunuz. O zaman sınırların ötesine nasıl geçebilirim diye soruyorsanız ve Satürn’ünüz Kovadaysa bilginizi hayata geçirerek yaparsınız bunu.

Satürn’ünüz Yengeçte ise duygularınız güçlendirerek, daha yüksek duygular seçerek. Satürn Koçtaysa o zaman açığa çıkıp aynı baharın şeyi gibi öne çıkıp liderlik yaparak ete kemiğe büründürürsünüz ya da o sınırınız aşarsınız öne çıkarak. Satürn’ünüz Boğadaysa madde aleminde sahipliği, parayı bolluğu deneyimleyerek, fiziki realiteye getirerek yaparsınız bunu.

Satürn’ünüz Akrepteyse kendinizi sürekli yenileyerek ölüp yeniden dirilerek, duygularınızın derinlerine girerek karanlık yanlarınızı görerek belki de psişik taraflarınızı ortaya koyarak belki de kendi içinizdeki Yaradan’dan uzak taraflarınızı görerek onlarla yüzleşerek belki de en derin yanlarınızla yüzleşerek sınırlarınızın ötesine geçersiniz.

Yani haritanızdaki Satürn nerede yaşamınızı disipline ettiğinizi ve sınırların ötesine geçme yönteminizi bildiriyor. Nerede sınırlarınızın farkına varıyorsunuz, o sınırın ötesine nasıl geçebilirsiniz gösteriyor Satürn.

Atalarınızdan nasıl özgürleşeceğinizi, karmayı nasıl temizleyeceğinizi gösteriyor Satürn.  Karma ne tarafta, karmanızın en derin yeri neresi? Örneğin Satürn’ünüz Hava burçlarında ise karmanız daha fazla düşüncelerle bağlantılıdır. Atalardan gelen kaydedilmiş düşüncelerdir. Satürn’ünüz Suda ise, Balık, Yengeç ya da Akrep, o zaman atalarınızdan gelen kalıpların çoğu duygularla bağlantılıdır. Satürn’ünüz Topraktaysa o zaman katılaşmış inançlarla bağlantılıdır gibi. Satürn’ünüz Ateşteyse eğer atalardan gelen kalıplarınızın çoğu ilahi benliğinizdeki ışığınızı buraya indirip indirmediğinizle bağlantılıdır. 

Karmanızın da ne tarafta olduğunu, atalarınızdan gelen kalıplarınızı nasıl çözümleyeceğinizi, hangi tarafa daha fazla eğileceğinizi gösteriyor. Satürn aynı zamanda karmayı çözümleme yönteminizi gösteriyor.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin