CİLT TİPLERİ ve CİLT BAKIMI; CİLT TİPLERİ İÇİN ÜRÜN TAVSİYESİ

Cilt bakımı her yaşta önemlidir. Bebeksi, parlak, pürüzsüz ciltlere sahip olmak her insanın hayalidir. Önemli olan cildimiz için, doğru bakım ürünlerini kullanmaktır. Doğru ürünleri seçmek için, ilk önceliğiniz cilt tipinizin ne olduğuna karar vermektir. Normal ciltler genelde en sorunsuz cilt tipleridir. Gözenekleri kapalı, pürüzsüz, duru, ciltteki nem yüze eşit dağılmıştır. Bakımı en kolay cilt tipidir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kuru cilt tipi ise fersizdir. Çünkü yağ salgılanması normalin altındadır. Kuru ciltler nemlendirilmeye en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir. İlerleyen yaşla birlikte başta göz çevresi olmak üzere dudak kenarları kırışmaya yatkındır. Cildin kurumasının tek sebebi nemlendirici kullanmamak değildir. Dengesiz beslenmek, güneş kremi kullanmamak, çok fazla güneşe maruz kalmak, yanlış ürünler kullanmak cildin kurumasına yol açan başlıca sebeplerdir.

Gece yatmadan önce cildin nemlendirilmesi, haftada bir iki kez peeling yapmak doğru bir seçim olacaktır.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yağlı ciltler akne oluşumuna en müsait cilt tipidir. Bakımı oldukça zor. Geniş gözenekli, parlak, siyah noktalar oldukça fazladır. Yağlı cilt tipinin en güzel avantajı geç yaşlanıyor olmasıdır. Diğer ciltlere göre yağlı ciltlerin bakımı çok önemlidir.

Çünkü günlük cilt bakımına ihtiyaç duyar. Bu nedenle cilde peeling yapmalı, cildiniz için doğru tonik seçimi yapmalısınız. En yaygın bilinen yanlışlardan birisi; yağlı ciltlerin nemlendirilmeye ihtiyaç duymuyor oluşu.

Her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Aksine cildi kurutmaya çalışmak cilde daha fazla zarar verir. Cilt bakım ürünlerinde genelde su bazlı ürünler ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Günlük yaşam tarzınızda dışarı çıkmanız gerektiğinde öncelikle mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremi kullanmak cildinizi UV ışınlarından koruyacaktır. Böylelikle ciltte lekelenme, akne izlerinin cildinizde kalıcı olmasına fırsat vermemiş olacaksınız.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Karma cilt tipi ise halk arasında T şeklinde bilinen yağlanmadır. (alın, çene, burun) yüzün geri kalan kısmı genelde kurudur. Burun ve çene bölgesin de ölü deri hücrelerin birikmesiyle mat, pullanmalar görünebilir. Karma cilt tiplerinin bakımı yağsız nemlendiriciler kullanılmalı, Göz çevresi için farklı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinizi sabah akşam temizlemelisiniz.

HANGİ CİLDE HANGİ BAKIMI YAPMALIYIM?

Kuru Ciltlerin Bakımı

Yüz temizleme jeli sabun içermemeli. Tonik seçerken alkollü olmamasına özen gösterin. Yağlı cilt tipleri ya da karma cilt tipleri için önerilen peeling kullanmamalısınız. Nemlendirici maskeler kullanabilirsiniz. Yüzünüzü ılık suyla yıkayıp kâğıt havlu ile kurulamalısınız. Cildiniz tahriş olmaya yakınsa cilt bakım rutininizin günlerini uzatabilirsiniz.

  • Loreal Parisin ‘’Değerli Çiçekler Serisi’’ Temizleme Jeli
  • Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli
  • La Roche Posay Lipikar Huile Lavante AP+ Temizleme Jeli
  • Cerave Temizleme Jellerini kullanabilirsiniz.

Yağlı Ciltlerin Bakımı

İlk olarak aşırı sebum üretiminin önüne geçmeli yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Düzenli ve sağlıklı beslenmek atılacak ilk adım olmalı. Peeling yağlı ciltlerin vazgeçilmezi olan bir işlemdir. Cildinize uygun nemlendiriciyi seçmelisiniz. Cildin hem gece hem de gündüz bir bakıma ihtiyacı vardır. Su bazlı tonik tercih edilmeli, maskeler yapılmalı özellikle kil maskeleri cildi kurutur. Farklı farklı ürünler kullanmak yerine cilt bakım rutini oluşturmalısınız. Sürekli ürün değiştirmek yağlı ciltlerde akne oluşumuna yol açar.

  • La Roche Posay Effaclar Temizleme Jeli
  • Nivea Detox Yüz Yıkama Köpüğü
  • Isına Sebum Önleyici Tonik
  • Nivea Sivilce Karşıtı Ürünün 3’ü 1 Arada Beyaz Kil Maskesini kullanabilirsiniz.

Karma Ciltlerin Bakımı

Yumuşak bir yüz temizleme jeli kullanılmalı. Yüz temizlemeden sonra tonik ile cilt temizliğinizi derine indirgeyebilirsiniz. Haftada birkaç kez peeling yapmalısınız. Cildinize uygun nemlendirici kullanmalısınız göz çevresi için ayrı yüzünüzün T bölgesi için farklı bir nemlendirici kullanmak iyi bir tercihtir. SBP değeri 15 ya da daha yüksek güneş kremi kullanmalısınız.

  • Jeuvenile Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit İçerikli Akne Karşıtı Yüz Temizleme Jeli

‘’Söz konusu içerik genel bilgilendirme içindir. Tıbbi tavsiye değildir.’’

Hülya Altun

Güzellik, Bakım ve Sağlık Uzmanı

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın