CİLTTEKİ GÖZENEKLER VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 Ciltteki gözenekler en fazla karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Gözeneklerin oluşma nedeni anlaşılabilirse, uygulanan tedavi de başarılı olacaktır. Gözeneklerin giderilmesi için bilinen veya deneme sürecinde olan birçok tedavi yöntemi vardır.

 CİLTTEKİ GÖZENEKLER NEDEN İRİLEŞİR?

 Gözeneklerin irileşmesinde birçok neden vardır. Bunlardan en çok karşılaşılan sebepleri arasında: Yüksek sebum yani çok fazla yağ üretimi, gözeneklerin tam temizlenememesi, kolajen sentezi eksikliğinde de gözeneklerin sıkılaşması mümkün olmaz. Buna bağlı olarak da gözeneklerin irileşmesi meydana gelir. Bunların dışında kıl folikül hacminin artması, hormonların etkisi, özellikle süt ve ürünleri tüketiminde, ergen dönemlerde, bu gözeneklerin oluşmasını tetikleyen faktörler var. Kronik infilamasyon da gözeneklerin irileşmesine neden olur. Dikkat edilirse, yaşlı insanların yüzlerindeki gözenekler daha iridir. Gözenekler yaşlanma sürecinde daha da irileşirler. Bu nedenlerin hangisi sebebi ile gözenek oluşumu meydana geldiği tespit edildiğinde; izlenecek tedavi yöntemi de belirlenebilir. Yine cilt tiplerine göre de tedavinin belirlenmesi çok önemlidir.

 GÖZENEKLERİN TEDAVİ YÖNTEMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR?

 Gözeneklerin küçültülmesi tedavisi, bir kerede uygulanabilecek bir tedavi değildir. Birkaç seans uygulanması gereken yöntemlerdir. Bunlar arasında karbon peeling uygulamaları, peeling uygulamaları, iğne ile yapılan radyo frekans uygulamalar bilinen yöntemlerdir. Bunlara yeni yöntemler de eklenmiştir. Mikro botoks uygulaması, mikro fokus uygulaması ve düşük moleküler ağırlıklı hiyonik asit uygulaması bu yöntemler arasında sayılabilir. Fakat gözeneklerin büyümesi probleminde, bunlardan çok daha önemli olan konu, öncelikle iyi bir cilt bakımıdır. Eğer iyi bir cilt bakımı ile gözenekleri önceden temizlemezsek bu tür tedavilerin verimi de düşecektir. Örneğin lazer uygulaması yöntemi ile tedavi edilirken; gözeneklerin içi doluysa gerekli temizleme yapılmamışsa, lazer uygulamasının da tedavisi düşecektir. İşin püf noktası tedavi öncesinde cilt temizliğinin iyi bir şekilde yapılmasıdır.

 EN ÇOK UYGULANAN GÖZENEK TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 FRAKSİYONEL LAZER: Hem gözenek tedavisinde hem de oluşan izlerin tedavisinde altın standart tedavilerden biridir. Bir, bir buçuk ay ara ile iki veya üç seans uygulanması yeterli olabilir. Fakat her cilt tipine uygun değildir. Hassas ciltlerde, kılcal damarların yüzeye yakın olduğu yüz tiplerinde, aktif akne oluşumu olan ciltlerde bu uygulama uygun değildir. İyileşme süreci on gün kadardır.

 PEELİNG UYGULAMALARI: Bu da diğer bir tedavi yöntemidir. Her cilt tiplerine uygulanmakla birlikte, hassas ciltlere uygulanmasında dikkatli uygulama gerektirir.

 MİKRO BOTOKS UYGULAMALARI: Mirko botoks uygulamaları ile de, gözeneklerin tedavisi yapılmakta, iyileşme sağlanabilmektedir.

 GÖZENEK OLUŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 Cilt sağlığı için bizim yapmamız gereken çok önemli bir husus var. Mutlaka cilt temizliğini düzenli bir şekilde yapmalıyız. Özellikle yağlı cilde sahipsek; sabah ve akşam cildimizi iyice temizlememiz gerekir. Özellikle yüzdeki makyaj güzelce arındırılmalı ve yüz tipine uygun olarak bir nemlendirici ile de nemlendirilmelidir. Eğer yağlı bir cilde sahipsek, yağlı olmayan bir nemlendirici ile cildi nemlendirebiliriz. Güneş ışığı da cildimizin yaşlanmasına neden olur, cildimizdeki kolajen sentezini düşürür, bu da gözeneklerin büyümesine sebep olabilir. Bu sebeple cildimizi koruyan spf nemlendiricili koruyucular kullanılabilir. Cildimize uygun kremlerin ve kozmetiklerin seçimi ve kullanımı önemlidir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde, gözeneklerin irileşmesi sorunu en aza indirgenecek veya tamamen engellenebilecektir.

Hülya Altun

Güzellik, Bakım ve Sağlık Uzmanı

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın