MEZOTERAPİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Yaygın olarak dünya çapında uygulanan işlemlerden biri olan mezoterapi, iğne ile düşük doz ilaç enjekte edilmesi cilt altına uygulanan bir tedavi yöntemidir. İşlem de kullanılan iğneler ise 1 ile 13 mm çapında olmaktadır. Pek çok farklı alanda kendini göstermektedir mezoterapi faydaları. Mezoterapi işlemleri çat tedavisi, cilt yenileme, anti-aging, selülit ve çatlak tedavisi, akut kronik ağrıları ve spor yaralanmaları için tercih edilmektedir. 

Cilt altında olan kolajen ve elastin adlı maddeleri uyararak etki göstermektedir. Mezoterapi uygulaması için cilde enjekte olacak ilaç doktor kontrolünde kişinin ihtiyaç ve isteklerine uygun seçilmektedir.

Saç Mezoterapisi

Kozmetik bir tedavi işlemidir uzmanlar tarafından gerçekleşen saç mezoterapisi. Uygulama; vitamin, mineral ve çeşitli besleyicilerin saç derisine enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Enjeksiyon içeriği ise hastadaki soruna göre belirlenmektedir. Seanslar halinde yapılmaktadır işlem. Kullanılan içerikler ise çinko, B grubu vitaminler, hyaluronik asit, aminoasitler ve bakır bulunmaktadır. 

İşlem ise enjektörle veya mezoterapi tabancaları ile sıvı olan maddenin saç derisinin çeşitli bölgelerine uygulanmasıdır. 6-8 seanstır uygulama ortalama. İstenilen sonuca ulaşmak için ise 12-18 ay bir süre olabilir. PRP mezoterapisi ise saç köklerinin ve kafa dersinin ihtiyacı olduğu vitaminlerin enjekte edilmesidir vücuda. Uygulama esnasında kişinin (hastanın) kendi kanı karışımda kullanılmaktadır.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)

Mezolifting yani yüz mezoterapisi cilt sarkmalarına ve ciltteki kırışıklıklara karşı yapılan doğal bir tedavidir. Cildin daha parlak ve sıkı görünmesini sağlayan etkili bir anti aging tedavisi olarak adlandırılan ve bu yöntem ciltte bulunan kolajen sentezini uyarmaktadır. Yapılan işlem cildin elastikiyetini artmasına yardımcı olarak daha aydınlık bir görünüm sağlamaktadır. Yüz mezoterapisin de; hyaluronik asit, mineral, vitamin ve aminoasitler minik iğne aracı ile cilde uygulanır. 4-6 seans şeklinde olan işlem 1 ve 4 hafta aralıkla uygulanmaktadır.

Son dönemlerde ise yüz mezoterapisinin yanında yapılan gözaltı mezoterapi işlemi ise aminoasit, antioksidan, hyaluronik asit ve çeşitli vitaminler den oluşan gençleştirme aşısı olarak bilinmektedir. Farklı maddelerin yaratmış olduğu sinerjik etki ile göz çevresinde oluşan sarkma, morarma, renk eşitsizlikleri ile kırışıklıkları gidermektedir.

İğnesiz Mezoterapi

İğnesiz mezoterapi iğneli mezoterapisine alternatif olarak tercih edilen ağrı ve acı duymadan yapılan bir tedavidir.

Selülit Mezoterapi

Her yaş gruplarında erkeklerde ve kadınlarda görülen selülit bir dolaşım bozukluğudur hormonal faktörler ile şekillenmekte olan problemler ile ortaya çıkar. Selülit mezoterapisinde cilde enjekte edilmekte olan maddeler selülit olan bölgedeki kan akışını, sertleşmiş bağ dokusunu, lenfatik dolaşımının düzelmesine yardımcı olmaktadır. Uygulama hafta da 1 kez ve 4 ile 6 hafta arasında gerçekleşmektedir.

Hülya Altun

Güzellik, Bakım ve Sağlık Uzmanı

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın