CİLT BAKIMINDA SIRALAMA NASIL OLMALIDIR?

Etkili ve doğru bir cilt bakım rutininde birçok noktası vardır dikkat edilmesi gereken. Bunlardan ise en önemlisi ve ilki seçilen cilt bakım ürünlerinin cilt için uygun olmasıdır. Bu sayede cildin yapısı korunmuş ve olası alerjik reaksiyonlar ile karşılaşılmamış olur. 

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse yağlı bir cilt tipi var ise yağlı ciltlere özel ürünler kullanılmadığı takdirde cilt daha fazla yağlı görünecektir. Hassas bir cilt tipi varsa uygun bir peeling seçimi yapılmaması ciltte tahrişe neden olabilir. Bu sebeple ilk önce cilt yapısının ihtiyaçları belirlenmelidir. Ardından ise gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda cilt bakımında doğru ürün seti oluşturulmalıdır. Bir diğer ikinci önemli nokta ise seçilen ürünlerin doğru sıralama ile kullanılmasıdır. İlk önce nemlendirici kullanılıp ardından cilt temizleme işlemi yapılırsa ürünlerden istenilen verim alınamaz. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinde doğru sıralama bilinmelidir. Son olarak ise bu bakımlar ise bir rutin haline getirilmelidir. Verim ve etkili sonuçlar için düzenli olarak bakım yapmak önemlidir.

Aşamaları nelerdir cilt bakımında?

Birkaç farklı aşamadan oluşmaktadır etkili bir cilt bakım rutini. Bunlar ise temizlik, nemlendirme ve arındırmadır. Kendi içlerinde ise birçok aşamaya sahiptirler. Temizlik denildiği zaman makyajı silmek akla gelebilir cildin detaylı bir biçimde yüz yıkama jelleri ile temizlenmeside. Ancak birkaç aşamadan oluşmaktadır nemlendirme işlemi. Serumlar, maskeler, nemlendiriciler veya doğal yağlar. Her biri detaylı bir cilt bakım rutinin önemli adımları arasında olmaktadır.

Hangi sıra ile yapılmaktadır cilt bakım ürünleri?

  1. Makyaj temizleme suyu: işe ilk önce ciltteki kiri ve makyajı temizleyerek başlanmalıdır.
  2. Yüz yıkama Jeli: Ardından mutlaka yüz yıkama jeli kullanılmalıdır daha detaylı bir temizlik için.
  3. Peeling: gözeneklerin arasına dolmuş yağlardan ve kirden kurtulmak için haftada en az 2 kez peeling ile detaylı bir temizlik yapılmalıdır.
  4. Tonik: Tonik gözeneklerin daralması, cildin yatışması için üzerine uygulanacak olan serum ve nemlendiricinin etkisinin artmasını sağlamaktadır. Bu sebeple cilde uygun bir tonik kullanılması ihmal edilmemelidir.
  5. Serum: Seçilen serum cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Emilimi güçlü olan ve yağlı olmayan seçenek arasında seçim yapılabilir.
  6. Göz çevresi kremi: Göz çevresi kremi parmak uçları ile göz çevresine hafifçe vurarak uygulanabilmektedir.
  7. Nemlendirici: Serumlar nemlendirici için yeterli değildir bu yüzden mutlaka bir nemlendirici uygulanmalıdır. Haftada birkaç kez nemlendirici niyetine nem verici kağıt maskeler uygulanabilir. Maske çıkartıldıktan sonra kalan ürün cilde yedirilmelidir.
  8. Güneş koruyucu krem: Eğer dışarı çıkılacaksa güneş koruyucu krem ihmal edilmemelidir.

Hülya Altun

Güzellik, Bakım ve Sağlık Uzmanı

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın