Meridyenler, Akunoktalar, Bası Uygulamalarının Prensibi

Çin Tıbbına Göre Meridyen Kanalları” yazısını mutlaka okumalısınız. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ…

Meridyenler, kanallar, akunoktalar, bası ve masaj uygulamalarının çalışma prensibi;

Akupunktur Noktaları (Akunoktalar): Meridyenler üzerinde belirli noktalardır ve vücuttaki enerji akışını düzenlemek, ağrıyı hafifletmek veya çeşitli sağlık sorunlarına müdahale etmek için kullanılır.

Çalışma Prensibi: Bu noktalara ince iğnelerin yerleştirilmesi veya bu noktalara baskı uygulanması, enerji akışını düzenleyerek vücuttaki dengesizlikleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Bası (Akupresür): Parmaklar, avuç içi, dirsek veya ayak kullanılarak belirli noktalara basınç uygulama tekniğidir.

Çalışma Prensibi: Basınç uygulamak, enerji akışını düzenlemeyi amaçlar. Bu noktalara basınç uygulanması, vücuttaki enerji akışını düzeltebilir, kas gerilimini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Masaj Uygulamaları: Elle veya mekanik araçlar kullanılarak vücut dokularına basınç, titreşim veya manipülasyon uygulama yöntemidir.

Çalışma Prensibi: Masaj, kasları gevşetmek, kan dolaşımını artırmak, stresi azaltmak ve genel olarak vücutta rahatlama sağlamak için kullanılır. Enerji akışını düzenlemek ve bedenin kendi iyileşme süreçlerini harekete geçirmek amacıyla da kullanılabilir.

Bu uygulamaların temel prensibi, bedendeki enerji akışını düzenlemek ve vücudu dengelemek üzerinedir.

Akunoktalar, meridyenler üzerindeki geçiş ve bazen bağlantı noktalarıdır. Akupunktur ve akubası vb. (Akubası nedir? Buradan bakabilirsiniz.) yöntemlerde bu noktalar üzerinden müdahale sağlanır.

Geleneksel Çin Tıbbı’na göre bedenimizde yılın günlerini temsil eden toplam 365 nokta vardır. Genel olarak bu noktalara bası yapıldığında Qi çağırılır, masaj uygulandığında Qi dağıtılır.

Akubası uygulama prensipleri;
İsabetli nokta tespiti
Bası enstrümanı
Bası şiddeti
Bası süresi ve tekrar sıklığı

Akubası uygulamalarının yemekten, ağır egzersizden ve banyodan 1 saat önce ve sonra yapılması tavsiye edilir. Akubası sırasında rahat bir pozisyon (ayakta, oturma, yatma vb.) belirlenmesi ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilir.

Akubası sırasında zihnin sadece akubası çalışmasında olması, gözlerin kapanıp meditatif bir halin sürdürülemesi etkiyi ciddi anlamda güçlendirecektir.

Emin olunmayan durumlarda kendinize ve bir başkasına uygulamakta kaçınmakta fayda vardır. Emin olunmayan durumlarda Paida daha güvenli bir çalışma türü olarak değerlendirilebilir.

Melek Öztürk

Mutlaka Bak: Çin Tıbbına Göre Meridyen Kanalları” yazısını mutlaka okumalısınız. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ…

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın