Diyafram Egzersizi Nefes Meditasyonu

Biz hayvanlardan üstün olduğumuzu düşünürüz. Ama onlardan birçok açıdan bir şeyler öğrenmemiz mümkündür. Onların doğal iyileşme refleksleri üzerine yapılan araştırmalar bize kendimizi iyileştirme konusun­ da unuttuğumuz yöntemleri hatırlamamız konusunda yardımcı olabilir. Örneğin bir köpek gergin olduğunda, korktuğunda ya da soluğu kesildiğinde tüm bedeni ile nefes alır. 

Diyaframının nasıl karnında ve göğsünde herhangi bir sınırlama olmadan nasıl çalıştığını ve gerginliğini ortadan kaldırdığını görebilirsiniz.

Küçük ve masum çocuklar bu kendi kendine stres atma özelliğine halen sahiptir;
Onlar haykırır, ağlar, güler, şarkı söyler ya da hayvanları oyuncu bir şekilde taklit ederler: Bu faaliyetler sırasında diyaframlarının hareketi nefes alışverişlerini açık bir şekilde tutar. Duygularını gergin karınlarda ya da kapalı göğüslerde takılıp kalmış ve tutsak bir şekilde tutmazlar. İşte bu yüzden karınları çok yumuşak ve gevşektir, bu yüzden birçok yetişkinin sadece hayal edebileceği türde muazzam bir enerjiye sahiptirler.

Bu bana bir Zen geleneğini anımsattı, burada ustalar müritlerine kendi içsel özgürleşmelerine yardımcı olacak, ruhsal hayata ait basit ve çelişkili mesajları çözme alıştırmaları yaptırırlar. Bu mesajların tek bir amacı vardır:

Zorlayıcı bir şekilde düşünen zihni durdurmak, sessiz olmak ve okyanussal bilinçle bütün olmak;

Bir keresinde müritlerden biri ustasına hayatın anlamını sormuş. Usta elleri ve dizlerinin üzerine çökmüş ve bir köpek gibi solumaya başlamış. Bu onun soruya yanıt verme şekliymiş: Hayatın anlamı nefes almak ve hayvanlar gibi doğal bir şekilde yaşamaktır. Burada ve şimdi, tamamen bütünsel olarak yaşadığınızda bilinçli olursunuz.

Şimdi nefesimize hakim olmak için diyaframımızın gerginliğini gidermek, bedenimizi canlandırmak ve ruhumuzu tazelemek üzere bu tekniği bir parça meditasyonla birleştirelim.
Meditasyonu ayakta, oturarak ya da uzanmış bir şekilde yapabiliriz.

1.Aşama: 5 dakika değişen nefes

Burada nefesinizin iki çeşidi ile oynayacaksınız. Beş dakika boyunca bir nefesi karnınıza, diğerini ciğerinize doğru alın. Karın ve göğüsten oluşan iki büyük nefes alma alanını hareket ettirerek, bu alandaki tüm kasları harekete geçirmek için diyaframınızla oynayın. Bu yaptığınız şey diyaframdaki kasılmalara ilişkin duyguları ortaya çıkabilir, bunları da bir sonraki adımda serbest bırakabileceksiniz.

2.Aşama: 5 dakika diyaframı titretme

Şimdi diyaframınızı titreterek stresten arındırmayı öğreneceksiniz. Ağzınız açık bir durumdayken kısa, hızlı bir şekilde verip aldığınız nefeslerle diyaframınızı sarsın. Nefes almanızın ritminin biraz düzensiz bir hale gelmesine izin verin ve tüm bedeninizin nefesinizdeki bu karmaşıklık ile hareket etmesini sağlayın. Sonra dilinizi bir parça dışarı çıkarın ve bir köpek gibi soluyun; bu hareket diyaframdaki gerginlikleri daha fazla giderecektir.

3.Aşama: 5 dakika nefesin hareketini hissetme
Sonraki aşamada nefesinizi gevşetin. Ellerinizi kaburganızın alt kısmına koyun ve her nefesin yumuşak hareketini hissedin. Ellerinizin altında, bedeninizin eksenine yatay vaziyette duran büyük diyaframı çalışırken hayal edin. Onun gökyüzünün yükseklerinde uçan bir kartalın kanat çırpışları gibi uyum içinde yukarı ve aşağı doğru hareket ettiğini hayal edin.

Bu tüm bedene masaj yapar, onu temizler ve canlandırır. Aynı zamanda güneş sinir ağınıza dokunarak bedeninize sıcaklık ve ışık getirir, depresyon duygularını giderir ve karın ve göğüs nefesini nazikçe birbirine bağlar.

  1. Aşama: 5 dakika gevşeme

Beş dakikalığına oturun ya da uzanın. Tüm bedeniniz­ deki gevşemenin, tazeliğin ve zevkin tadını çıkarın. Ne­ fesinizin özgürce ve uyum içinde akmasına izin verin.

İlgili Kursa Ulaşmak İçin “Temel Nefes Koçluğu 1. Modül Kursuna Tıklayarak tüm bilgilere ulaşabilir yepyeni bir yetkinlik kazanabilirsiniz.

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın