Horoskop İncelemesi

Sosyal medyada paylaş

Haritaya baktığımızda haritanın üst kısmının Güneş’in ya da diğer gezegenlerin hareketlerini gösteriyor. Gezegenler sağa doğru bir hareket yapıyorlar. Haritanın üst yarısındaysa Güneş’iniz siz gündüz doğdunuz demek oluyor. 

Yani dışa dönük bir yapınız var anlamına geliyor. Sizin doğduğunuz zaman gündüz anlamına geliyor. Benim haritamda Güneş üst kısmında olduğundan dolayı gündüz doğduğumu görüyorum.

Haritayı genel bir okumayı da ifade etmek istiyorum. Burada da gezegenleri görüyoruz. Hangi burçlarda olduğunu görüyoruz. Güneş Yengeç’te olduğu için benim Yengeç burcum. Jüpiter’im Yengeç’te bu arada. Merkür’üm, Satürn’üm Aslan’da. Venüs’üm, Mars’ım Başak’ta. Kuzey ağ düğümüm Başak’ta. Ay’ım Terazi’de. Plüton Terazi’de. Midheaven deniyor bundan da bahsedeceğim.

Gezegenlerin hangi burca karşılık geldiğini görüyorsunuz. Kısaca temek düzeyde okuma açısından bakarsak. Burada astroidler de var. Pallas bu. Ben Pallas Yay’dayken doğmuşum. Vesta bu mesela. Neptün Yay’da. Şiron filan var aynı zamanda. Genel olarak iç gezegenler açısından bakalım.

Horoskopa baktığınızda 4 parçaya bölersek;

Burası doğduğunuzdaki gökyüzünün izdüşümü. Sol taraf doğu oluyor. Ben doğduğumda doğuda Oğlak takım yıldızı varmış. Bunlar takım yıldızlar bu arada. Burçlar aynı zamanda takım yıldızları.

Haritayı tam yarıya böldüğünüzde burası yükseleni gösteriyor. Tam doğudaki kısım sizin yükselen burcunuz. Burçlar böyle (saat yönünde) ilerlediği için doğudan doğup yükseliyorlar. Aynı Güneş’in doğudan doğup batıda battığı gibi.

Güneş’in Yengeçte yükselenim Oğlakta. Birbirine tam zıt burç ikisi, birbirinin karşısında olan burçlar. Başka birinin haritasında başka oluyor. Başka bir harita açayım.

Gece doğduğunu görüyoruz. Tam da geceyarısı bakın. Dolayısıyla içe dönük yapı. Aynı zamanda 17 derece Balıkta Güneşi. Yükseleni, doğduğunda tam doğu tarafında Akrep  varmış. Yükseleninin Akrep olduğunu görüyoruz.

Haritanın alt tarafı kuzey.

Burası yükselen burası alçalan, haritanın sağ tarafı alçalan. 7. Ev bu arada aynı zamanda alçalanla bağlantılı olan şeyler genellikle hayatımızın ilişkileri, özellikle partnerlik ilişkileri kurduğumuz insanla bağlantılı alçalan. Yükselen ise daha fazla kişiliğimizle, dışa doğru olan tarafımızla bağlantılı diyebiliriz.

Burada MC diye bir şey var. MC siz doğduğunuzda tepedeki kısım, medium coeli diye yazılıyor. MC siz doğduğunuzda doğu tarafında durduğunuzda tepenizde olan yıldız takımı MC’dir. 

Haritanızda en üste denk gelen yer. Bizim bu Dünya’daki yürüyüşümüzün özellikle fiziki, kariyerin zirvesi anlamına geliyor. MC dediğimiz en yüksek derecede kariyerin zirvesi.

En alt taraf da İC İmum Coeli. Burası nadir! Nadir noktası haritada. Nadir neydi? Ledûn İlminden düşünelim. Bizim involüsyonun en derin aşamasına indiğimiz, yani cehennemin dibine indiğimiz yer. Hayatımızda hangi şey bizim en derin nadirimizi yaşatıyor?  Hangi taraf nadirimiz. Burada bende Boğayı görüyorum mesela. 

Nadirim fiziki planda özellikle. En derin çalışacağım alanın orası olduğunu görüyorum. Shakti’de de Balık olduğunu görüyorum. Nadir İC bizim yaşamda en derin bilinçaltındaki varlığımızı yaşadığımız, en derin çalışma konusu diyebiliriz. Nadir inisiyasyonu diye bir şeyden bahsetmiştim. 

İnsanlar aşağıya inerler, inerler en sonda bir yere çakılırlar. İşte burası nadirdir, nadir inisiyasyonunu geçirir. Sonra yükselirler. Nadir inisiyasyonu dediğimiz yer haritada burada.

Haritaya baktığımızda artık şunu görebiliyoruz; kişinin yükseleni, alçalanı, en tepe noktası ve en derin noktasını. Yani bir bakışta haritayı okumak diyorum ben buna. 

Şuradan baktık, kişi gece doğmuş, içe dönük, aynı zamanda Balıkta, değişken Hava. Hemen şu andaki bilgilerimizi ifade ediyoruz. Değişken Su, dolayısıyla duygularının sürekli değiştiğini görüyoruz. Bu arada Venüs de Su, Merkür Koçta Ateşte. Buradan sadece hangi gezegenlerin nerede olduğunu görüp ona göre en azından yorum yapabiliriz.

İç gezegenlerin dizilimine bakarsak; 4 gezegen Ateşte, 2 gezegen Toprakta, 3 gezegen Havada, 7 gezegen Sudaymış. Yani en güçlü yapının Su olduğunu görüyoruz Shakti’nin haritasında.

Benim haritama bakalım; 3 gezegen Ateşte, Toprakta 5 gezegen, 3 gezegen Havada, Suda 5 gezegen. Aslına daha dengeli. Toprak ve Su yoğun, Hava ve Ateş biraz daha az ona göre. Genelde merkezinde kardinal burçların olduğunu görüyoruz. Sabit daha az, değişken daha az. Kardinalin daha yoğun olduğunu görüyoruz.

Şu andaki bilgilerimizle bile bir çok şey okuyabiliyoruz. Derinlerine ineceğiz zaten.

Zoe: Haritada daire içindeki sembollerin hangi burca girdiğini nasıl anlayacağız?

Haritada Başak yeşil, altında olan yeşil bölge ona ait. Aslan kırmızı, çember üstünde kırmızı bölüm var. Buradan buraya kadar Aslan. Aslan hem 8. Eve hem de 9. Eve kaymış. Buna Plasidus Sistemi diyoruz. 

Bu sistemde evler gezegenlerin yapılarına göre bir hesaplamayla bölünüyor. Dolayısıyla şu mavi Yengeç, buradan buraya kadar olan kısım Yengeç. Ondan sonrası İkizler. Mesela şuradaki tam 29 derece 09’daki İkizlere girmiş Pallas. 

Gökyüzünü 30 derecelik dilimlerle bölünmüştür. Toplam 360 derecenin 12’ye bölünmüş hali. Bu 29. Derece bu bölümün sonu anlamına geliyor. 30 dereceden sonra başka bir burca geçiyor.

Astrosimyaya girmek için 3 konunun oturması gerekiyor; elementler, modlar, gezegenler. Astrolojiyi okurken gezegenler konusunda da ustalaşmak önemli. Biz bugün bir gezegen konusunu işleyeceğiz. Daha doğrusu planetler, yapılar üzerine konuşacağız.

Gezegenler dediğim tabii ki; Merkür, Venüs, Güneş, Ay, Mars, Jüpiter. Bunların bazıları gezegen değil.

Güneş bir gezegen değil ama planetler olarak geçiyor astrolojide. O yüzden gezegenler dersem şaşırmayın. Ay da bir gezegen değil uydu. Gezegenlerde ustalaşmak yine astrolojide ustalaşmanın önemli bir kısmı.

Melek Öztürk / Simya Eğitmeni

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: