Kalp Çakraya Bağlı Olan Organlar

Kalp Çakraya Bağlı Olan Organlar

Kalp Çakraya Bağlı Olan Organlar

Birincisi kalp, aynı zamanda damar sistemi. Buna tıpta kardiyovasküler sistem deniyor. Kardiyo kalp vasküler damar, kalp damar sistemi kardiyovasküler. Hem kalbin kendisi hem de damar sistemi. Kalple ilgili bütün rahatsızlıklar; kalp kapakçık sorunları, kalp üfürüm sorunları, kalp krizleri. 

Kalp kendisi yine organ olarak da çok önemli, değişik organ. Bedeninizde hangi organ bu kadar güçlü şekilde kasılıp gevşiyor? Çünkü kalbiniz dakikada 80 kez 100 kez kasılıp gevşiyor. Böyle bir motor yapsanız 24 saat çalışan, ne kadar enerji harcarsınız? Kalbin günlük harcadığı enerjiyi bir hesap edin. Bir motor yapsanız, kasılıp gevşeyen, 24 saat çalışacak. Bütün bedene kanı gönderdiği için hızlı bir şekilde kasılıp gevşiyor. İçinden çıkamazsınız, çünkü bedene aldığınız yiyecek şu bu enerjinin çok çok üstünde bir enerji gerekiyor, kalbi bu şekilde çalıştırmak için. 

Kalbin enerjisi nereden geliyor, sürekli atıyor, Neden?
Çünkü doğduğunuz andan itibaren kalbiniz hiç durmadı. O yüzden kalp enerjisini ve elektriğini kalbin dışından bir yerden alıyormuş gibi. Öyle! O yüzden kalp, ilahi varlığınızla bağlantılı bir organ. Onun enerjisi oradandır, sürekli kasılıp gevşiyor. Bunu elinizle bile yapsanız bir süre eliniz ağrımaya başlar. O kadar güçlü bir şekilde kasılıp gevşiyor.

Kalbin 4 odası var bu arada. 4’ün de tasavvufi açıdan; şeriat, tarikat, hakikat, marifet; 4 Peygamber, 4. çakra bu arada. Sayı ilmi tarafından baksanız bile içindeki hikmet çok fazla. 4 ilahi rakamlardan bir teslimiyetin sayısı. Yaşamın güzelliğinin, hakikatin farkına varan erenlerin sayısıdır. Erenlerin sayısı 40’tır. 40 4’tür zaten. Kalp 40’lar makamıdır. 4 elementin birleştiği yerdir. 

Fiziki olarak baktığınızda da kalp her zaman ilk ve son sözü söyleyen organdır;
Bedende kalbiniz atıyorsa siz yaşıyorsunuz denir. Bütün organlarınız ölebilir. Ama ne zaman kişiye öldü diyoruz? Kalbi durduğunda. Beyni öldüğünde öldü demiyoruz ya da bir organı iflas ettiğinde. Kalp durduğunda diyoruz. Kalp yaşamın kanıtıdır, kalp varsa yaşam enerjisi vardır kişide. 

Kalp bedende en hayati organdır;
Beden enerjisini, bedenin ışığını sağlayan, sonsuz gücünü sağlayan, ilahi varlığıyla birleşimini sağlayan önemli organ. Bedende saçınıza kadar kanser olabilir, her organınızda kanser olabilir. Kanser olmayan tek organ kalp. Anatomik açıdan da mucizevi bir organ baktığımızda. 

Kalple ilgili bütün rahatsızlıklar aort olsun, damar tıkanıklıkları olsun, kalp krizleri, hepsi kalp çakra ile ilgili. Damar genişlemeleri, damar yoğunlaşmaları, tıkanıklıkları, bunların hepsi kalp çakra ile bağlantılı; kalp ve damar sistemi ile ilgili rahatsızlıklar. 

Timus bezi, bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar; otoimmün sistemi rahatsızlıkları, haşimoto gibi, romatoit artirit, fibromiyalji gibi. Otoimmün rahatsızlıklar, immün sistemin sizin sağlıklı organlarınıza saldırması anlamına geliyor. Ankilozan spondalit omurgada etki gösteriyor. Bağışıklık sisteminiz omurga sıvısını patojen gibi kabul edip omurgaya saldırıyor. Omurga katılaşmaları, sabah yataktan kalkamama gibi ağrılı omurga oluyor. Fibromiyalji de öyle, kasları ve sinirleri etkileyen rahatsızlıklardan biri. Haşimoto troidi tiroide saldırıyor, bedenin kendi mekanizmasına saldırması ile ilgili rahatsızlıklara otoimmün rahatsızlıklar deniyor. Otoimmün rahatsızlıkların hepsi değil ama bir kısmının kalp çakra ile bağlantılı olduğunu söylemeliyim. MS de otoimmün rahatsızlığı. 

Üst sırt rahatsızlıkları;
Omurganın sırt bölgesiyle ilgili ağrılar, sırt rahatsızlıkları, sırt omurlarındaki eğrilikler. Sırt omurlarında öne yana eğilmeler, skolyoz ya da kamburluk. Özellikle sırt bölgesindeki eğrilikler, kamburluklar. Sırt bölgesi ama bel değil. Tıpta buna torakal omurlar deniyor. Toraks burasıdır bu arada. Kaburga kemikleri onu sırta bağlıyor. 

Yine kaburga kemikleri ile ilgili rahatsızlıklar;

Alt akciğerle ilgili rahatsızlıklar mesela bronşit gibi. Pnömoni gibi. Astım özellikle, boğaz çakraya da hitap ediyor ama akciğerin derinlerine yerleşen, zatürre gibi. Covidte de bu tür semptomlar vardı, akciğer tutulumu deniyordu. Covid tam bir kalp çakra rahatsızlığı idi. İnsanların kalp çakrasını açmak için geldi diyorduk o zaman konuşurken simyacılarımızla. 

Göğüs kanseri, göğüsler de kalp çakra içinde. Varisler de kalp çakra ile ilgili dolaşım sorunudur. Özellikle dolaşımdan dolayı olan ödemler. Bacak şişmeleri kalp çakra ile bağlantılı. 

Aknelerin ve alerjilerin bir kısmı kalp çakra ile bağlantılı.

Kalp çakranın, timusun ışığı azaldığında oluşabilecek rahatsızlıklardan biri varsa demek ki kalp çakra çalışması var, kalp çakrayı güçlendirmemiz gerekiyor anlamına geliyor. 

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin