Qigong (Chi Kung) ve Gongfu (Kung Fu) sistemleri

Qigong (Chi Kung) ve Gongfu (Kung Fu) sistemleri

Qigong (Chi Kung) ve Gongfu (Kung Fu) sistemlerinde geçen ortak kelime olarak Gong; her iki yapıda da istikrarlı ve bilinçli çalışma sonucunda elde edilen beceri ve ustalık anlamına gelir.

Gong, yerleşen özelliklerle birlikte süren alışkanlıkları da ifade eder.

Yani Qigong’da, Gongfu da, yapılan çalışmalarla elde edilen kalıcı kazanımları da, süren alışkanlıkları da hedefler. Böylece çigong ne demek oluyor çigong tanımı aslında; Yaşam enerjimizin yani az önce bahsettiğimiz beden qi’mizin kalitesi ve bolluğu için gereken ya da dolaşım ve sağlıklı işleyişi için gereken üç unsuru;

Yani “Yapı akış ve bilinci”, hem kalıcı kazanımlarla hem de bunları destekleyecek alışkanlıklarla güçlü tutmayı sağlayacak çeşitli egzersizler, nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri bütünüdür. Qigong’un aslında tanımı bu.

Bu yüzden çigongda göreceksiniz ki bazen bayağı antrenman yapmış gibi kaslarımız titreyecek hamlayacağız sabah uyandığımızda. Bazen sadece meditasyon yapar gibi olacağız uçuyor gibi olacağız. Bazen ikisi aynı anda olacak. Hem sanki yoruluyorum gibi ama hem sanki rahatlıyorum gibi olacak tuhaf gelecek ve her seferinde mutlaka nefes işin için içinde olacak. Çünkü qigong nefestir aslında nefes ustalığıdır. Ve Çin kültüründe kungfuda şöyle bir söz vardır. Çin deyişi ya da kungfu deyişi de derler; “Nefes sanatında ustalaşan kişi 10 kaplanın gücüne ve bilgeliğine sahip olur.” derler. Ya da düzenli bir şekilde günde iki kere çigong yapan kişi bir süre sonra;

Bir Demircinin gücüne, bir bebeğin esnekliğine ve bir alemin sükunetine ulaşır derler. Çünkü hepsini birlikte çalışıyoruz. Qigong da elde etmek istediğimiz şey bu ve çigong da bunu elde edebilmemiz sağlayacak şey üç anahtarı doğru anlayıp bunu gün boyunca süren bir alışkanlığa dönüştürmek. Bu yüzden çigong bir tatbik alanıdır, bir pratik alanıdır. Qigong’un asıl yaşama alanı yaşamın kendisidir. Burada ders anlatırken ben çigong yapıyor olmalıyım, Qigong yapıyorum diyorsam.

Qigong’da ustalık iddiam varsa ki ustalık yönünde bir iddiam yok ama paylaşma yapan bir öğrenciyim ben de daha tecrübeli bir öğrenciyim diyelim uzun zamandır bu işin içinde olma şansına ulaştığım için. Ancak bir şekilde çigongda ulaşmak istediğimiz şey bu ne zaman ki biz düşünmeksizin az sonra bahsedeceğimiz üç anahtarı herhangi bir aktiviteyi sürdürürken sürdürdüğümüzü, gerçekleştirdiğimizi fark ediyoruz o zaman tamam. Qigong’dan almak istediğimiz şeyi büyük oranda almışız demektir.

Hatırlarsanız normalde bu kungfu deyişi düzenli olarak günde iki kere taichi yapan şeklindedir ama çigong taichi yapanı eşdeğer olarak düşünebilirsiniz. Qigong yaparak taichi’den elde edeceğiniz faydayı elde etmek mümkün.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin