Qigong’un Çıkış Hikayesi

Qigong’un Çıkış Hikayesi

Şimdi gelelim çıkış hikayesine. Burada işte tarih vesaire bu tür şeyleri önemsediğimizden değil çigong yapısıyla ilgili fikir verdiği için çıkış hikayesini önemsiyoruz. O da özetle şudur; Gezgin keşişler biri ki Bodhidharma yani şu an budha olarak bilinen kişi aslında bu kişi Çin’de bir tapınağa denk gelir ve orada gördüğü rahiplerin tamamen işte zikir ve ibadet dayalı işte sabit meditasyona dayalı çalışmalar yaptıkları için bedenlerinin güçsüzleştiğini ve hantallaştığını görür ve onlara der ki “sizin bedeniniz bu haldeyken o ulaşmak istediğiniz her neyse ona ulaşamayacaksın” bunu bir mum üzerinden sembolize ederler o zamanlar.

Derler ki mumun kendisi ve fitili düzgün olmazsa ateşi sürdürülebilir olmaz böylece aydınlığı da sürdürülebilir olmaz. Bu yüzden de derler ki beden güçlü olmadan, beden sağlıklı olmadan enerjisi stabil olmaz ateşi ve böylece yaydığı aydınlıkta sürdürülebilir olmaz. İşte bulantılı olur, çalkantılı olur ve küçük bir esinti de söner.

Bunu günümüzde neyle benzetiyoruz telefonlarımız ve internetle. Neden?
Çünkü aydınlanma dediğimiz şey nedir? Tabii ki bunu birçok şekilde açıklanabilir ya da uzun uzun anlatılabilir ama genelde alimlerde görülen şey nedir? ya da çok özlenilen şey birincisi büyük bir bilgi erişimi değil mi? İşte ortak bilince erişim olduğu için ilham denen şeyle bağlantıları var. İkincisi nedir? zaman ve mekandan münezzeh olmalı değil mi? Çünkü farklı yerlerle iletişim kurabiliyor vesaire. Alim dediğimiz hikayeler duyduğumuz insanlar.

Şimdi biz günümüzde bunu teknolojiyle yapabiliyoruz değil mi ortak bilince ulaşabiliyoruz,bilgi internet aracılığıyla. Zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde birbirimizle görüşebiliyoruz şu an olduğu gibi. Aslında biz aydınlanmanın teknolojik yönünü kullanıyoruz. Şimdi bunu benzetecek olursak diyoruz ki bizim bu internete bağlanabilmek için önce neye ihtiyacımız var bir cihaza. 

İnternet orada olsa da bizim cihazımız bozuk olursa ne olur o internete bağlamayız bu bir. İkincisi diyelim ki cihazımız bir sorun yok. Ana donanımda bir sıkıntı yok. Ama şarjı az ve şarj etme kaynağımız yok diyelim o zaman ne olur bağlanırız. Şarjımız bitince koparız o zaman sürdürülebilir bir bağlantı için yine neye ihtiyacımız var bu sefer şarja ihtiyacımız var.

Bunu da Çin tıbbı şöyle az önce ne demiştik üç unsur ne demiştik?
Yapı ve akış. Yapı dediğimiz donanım, akış dediğimiz şer. Üçüncüsü neydi? Ruh ve zihin.

Buradan yola çıkarak çigong diyor ki biz bu dünya tecrübesini yaşamak doğrultusunda bu bilincin eşleştirildiği bu fiziksel yapıyı yani bu aracı sağlıklı kılmalıyız ki buradaki İnsan tecrübemiz tabii ki ben dediğimiz şey beden değil, ben dediğimiz şey bedenle ilişkili buradaki yaşantısında ama bir bilinçten bahsediyoruz. Bu bilincin sürdürülebilir ve kaliteli bir deneyim sağlayabilmesi için aracının da sağlıklı olması gerekiyor en kısa anlatım bu.

Bu yüzden de çigong için derler ki “sürdürülebilir aydınlanma için sağlıklı ve güçlü bir bedene ulaşma yöntemleri” zaten yoganın çıkış hikayelerinden biri de budur mesela meditasyon daha uzun yapabilmek için bu kadar basit, meditasyonda daha uzun durabilmek için benzer bir şekilde.
Bu yüzden çigongla ilgili bazen hareketli meditasyon da derler, enerjinin dansı da derler,
çi dediğimiz enerjinin bazı manipülasyon yöntemlerine de bakacağız, hissetme ve yönlendirme ilgili. Bazen de Kadim Öz fizyoterapi derler. Bu da ne demek? Kendimize uygulayabileceğimiz bir tür fizyoterapi olarak da düşünebiliriz. Ve çigong 3 Türe ve iki sınıfa bölerler.

3 tür medikal dediğimiz doğrudan beden sistemlerini sağlığı için tasarlanmış çigonglar,
içsel dediğimiz meditatif yönü daha güçlü daha yoğun olan çigonglar
ve savaşçı dediğimiz özellikle biraz daha kungfu yapanların daha savaş sanatı yönü koruyucu ve güçlendirici kondisyon güçlendirici olarak kullandığı bedensel ve zihinsel dayanıklılığı arttırmak için yapılan çigong çalışmaları.

Bunu da iki sınıfa bölerler statik çigonglar ve dinamik çigonglar yani hareketsiz ya da az hareketli ya da dinamik yani hareketli, kondisyonlu çigonglar. Bunlar bedenimizin enerjimizin, ruhumuzun farklı yönlerini beslerler derler. Biz de eğitimimizde bunların her yönünü inceliyor ve çalışıyor olacağız.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin