Qigong Nedir? 3 Cevher Yer Gök İnsan

Qigong Nedir? 3 Cevher Yer Gök İnsan

Çin tıbbı sağlık unsurunu nasıl inceliyor veya tedavi ediyor;
Yapının tedavisi için özellikle beslenme ve uyku çok önemsenir. Bununla birlikte doku onarımı ile ilgili özel teknikler, 5 element ne demek nasıl işler? Elementlerin işlevleri ve birbirleriyle ilişkilerinin düzenlenmesi önemseniyor burada. Bunun da farklı yöntemleri var, burada zaten şunu göreceğiz ki Çin tıbbı ve Qigong ve Akubası bu üç sistem birbirinden bağımsız sistemler değil. Hepsi birbirinin içerisinde birbirine etkileyecek yapıda.

Ruh ve zihinde de duygu dönüşümü üzerine çalışıyoruz, burada da beş ana duygu üzerine çalışır Çin tıbbı öfke coşku endişe üzüntü ve korku. Ve Çin tıbbı der ki bu duyguların herhangi biri kendi başına kötü değildir tam tersi insan için lazımdır hem hayatta kalması için hem de gelişimi için sadece doğru ölçüde ve doğru şekilde yaşamayı öğrenmemiz lazım en basit tarifi şimdilik bu daha detaylı her duyguyu kendi başına eğitimlerimizde işledik, isterseniz erişim sağlayabilirsiniz.

Ve bunları incelerken de ana mekanizmalarımız Qi (Çi) dediğimiz yaşam enerjisi zaten çigong daki çi de budur ne olduğundan nasıl işlediğinden bahsedeceğiz.

3 CEVHER – İnsan, yer ve gök

Çin tıbbında diyorlar ki “insan yer ve göğün buluştuğu bir odadır”
Bu ne demek? Bizim hem yeryüzüsel hem de göksel bazen cennetsel de derler özelliklerimiz var yani bizim hem maddi dünyevi güdüsel bir yönümüz var. Bu da biz bu da bizim bir parçamız hem de göksel işte entelektüel ruhsal sanatsal estetik bir yönümüz var.

Ve Çin tıbbı diyor ki biz bunun her ikisinden de uygun miktarlarda beslendiğimizde gerçek insanı yaşıyoruz ve gerçek insanı yaşarken hastalıklara karşı çok daha dirençliyiz ne zaman ki insanlıktan çıkıyoruz sert tabiriyle yani ne zamanki tamamen dünyaya ya da ne zamanki tamamen göklere yönümüzü döneriz o zaman insanlıktan çıkıyoruz Çin tıbbına göre.

Çünkü sadece yere dönersek güdüsel bir varlığa genelde hayvanlara benzettiler hani hayvandan bir farkı kalmadığı şeklinde halbuki bu tartışılabilir insanın hayvandan farkı var mı hayvan insan bir tür Hayvan falan o başka Çin tıbbında bu şekilde.

Sadece göklere dönmekle ilgili de derler ki tanrıcılık oynamaya biraz benzetiyorlar insansak insan olmalıyız ve insan şeklinde yaşamalıyız gibi bir yaklaşım var.

3 cevher bunu biraz anlatacak bize.

Yinyang mutlaka duymuşuzdur, görmüşüzdür zaten bu tür bir eğitime ilgi duyuyorsak rastlamamış olma şansımız yok ki popüler kültürde de çok kullanılan bir şey işte her iyiliğin içinde kötülük, her kötülüğün içinde iyilik. Tabii ki biz bunu biraz sağlık yönüne bakacağız ama kısaca Çin tıbbına göre denge ve uyum kelimeleri aynı şeyi ifade etmiyor ve bizim hedefimiz denge değil bizim hedefimiz uyum. Bu da şu demek çok basit bir şekilde. Hastalık bir organda görünebilir ama kaynağı başka bir organdır işte bunu neye göre yapıyoruzu gösteren bir döngü 5 element ve döngüler.

Örnek olarak ateş elementi kalbi temsil ediyor ana organ olarak o yüzden kalpte bir rahatsızlık olduğunda onun besleyeni olan ağaç elementine de yani karaciğere ve sinir sistemi işlevine de bir bakmakta fayda var veya ateşi dizginleyicisi olan su elementi yani böbreklere de bir bakmakta fayda var. 5 element eğitiminde bunları işliyoruz.

QİGONG NEDİR?

Evet gelelim çigong yani ana konuya şimdi önce kelime anlamı üzerinden gidecek olursak çigong nedir? Dediğimizde “çi” dediğimizde Az önce bahsettiğimiz gibi bir tür yaşam enerjisinden bahsediyoruz bu yaşam enerjisi tamamen bir enerji sisteminden ziyade mistik bir yapıdan ziyade aslında şu an günümüzde fizikte enerji ve madde dediğimizde ortaya çıkan kümenin bir bütünü diyebiliriz. Çünkü çi hem enerjinin farklı türlerini temsil ediyor işte kinetik olabilir, statik olabilir, ısı olabilir, ışık olabilir. 

Hem maddenin farklı hallerini temsil ediyor katı sıvı gaz ve plazma. Ve bunlar Çin tıbbına göre o dönemler insanlar günümüz bilgisine sahip olmadığı için doğal olarak tüm yaşamdaki bu hareketliliği, dönüşmeleri, kaynakları, farklı halleri çi ismi altında toplamışlar. O yüzden tüm varoluşun yaşamını sürdürmesi için de gereken, bizim de yaşamımızı sürdürmemiz için de gereken itici güç “çi” yaşam enerjisi.

İşte ayurvedik kültürde “prana” diye bahsedilen japonlarda “ki” olarak bahsedilen Mısır kökenli bazı çalışmalarda “Ka” olarak bahsedilen benzer sistemler aslında. Gong dediğimiz şey de aslında gong fu yani kungfu olarak bildiğimiz şey gong fu aslında gong fu daki gong aynı şey. “İstikrarlı çalışma sonucunda elde edilen beceri” demek bu yüzden çigong aslında kelime anlamı olarak baktığımızda yaşam enerjimiz üzerinde bir hakimiyet sağlamamızı öngören her türlü çalışmaya çigong diyoruz.

Bunun içerisinde germe gevşeme egzersizleri de var, bunun içinde koordinasyon egzersizleri de var, bunun içinde nefes egzersizleri de var, bunun içinde meditasyon da var.

Ve çigongu güçlü kılan şeylerden birisi de bunların hepsinin çoğu zaman aynı anda yapmasıdır. Yani biz fiziksel olarak hareket halindeyken meditasyon yapıyoruz.

Bunu neden çok önemsiyor? Bu demek değil ki statik hiç meditasyon yok veya statik meditasyonu tamamen işte göz ardı ediyoruz ya da işte dışlıyoruz gibi bir şey kesinlikle yok. Ama Çin tıbbı ve Qigong diyor ki meditasyona özellikle giriş aşaması meditasyonda uzmanlaşmış biri değil de meditasyona başlayan, meditasyona ihtiyaç duyan birini sabit bir şekilde meditasyon yaptırmak çok daha zordur. 

Neden? Çünkü sabit kaldığımızda zaten kan dolaşım tamamen beynimize gideceği için işte özellikle bir sindirimle ilgili bir şey yoksa vesaire meditasyon dediğimiz şey çok Serebral bir aktivite yani çok beyinle ilişkili bir aktiviteye dönüşecek ve orada düşünceleri düzenlemekle ilişkili bir davranış gitgide güçleşecek. İşte hiçbir şey düşünme ya da beynini boşalt falan.

Bunun yerine çigong diyor ki eğer meditasyon dediğimiz şey zihni sadeleştirmek le ilgili bir şeyse zihni buradaki şeyle burayla ilişkili kılmaksa o zaman zihnimize burayla ilişkili bir iş vermeliyiz. O zaman biz çigong yaparken hareket halinde olduğumuz için zihnimiz bir yanda “işte elim şöyle duracak, bedenim dengem şöyle nefesim şöyle” derken zaten zihnine buradan başka bir şey yer kalmayacak ve böylece ister istemez fark etmeksizin bir meditasyon hali zaten oluşmuş olacak bu işin bir yönü.

Gelelim ikinci yönüne hareketli meditasyonu önemsemekle ilgili bu sabit meditasyon yapmayacağız anlamına gelmiyor ya da sabit meditasyon işte kötüdür falan değil kesin ama hareketli meditasyonun ek bir gücü de şudur çigong yaklaşımına göre gerçek yaşam sabit değildir, hareketlidir, değişkendir.

Stres altında olduğumuz durumlar olur, rahatsız hissettiğimiz durumlar olur ve meditasyonun bize katmasını istediğimiz zihnin işte “tutma veya bırakma becerileri”. İki yönde bir zihin geliştirilebileceği düşünülür meditasyonda tutma dediğimiz odaklanmayla ilgili bırakma dediğimiz gevşeme ile ilgili temel olarak. Bizim bunu gündelik hayatın karmaşasında yapabiliyor olmamız bizim hayatımıza gerçekten fayda sağlar. Çünkü bizler tapınaklardaki rahipler değiliz. Bizler mağarada dağda şurada burada yaşayan keşişler değiliz. 

Bizler gündelik, sıradan vatandaşlarız. Trafikte önü kesilen işte orada burada birileriyle çarpışan değil mi o zaman bizim stres altındayken de ya da karmaşa içerisindeyken de zihnimizi sade tutabilme konusunda bir beceri gelişmemiz çok daha büyük fayda sağlayacak. Bu yüzden çigong da tabii ki hareketler dışarıdan bakıldığında çok basit görünse de çoğu çigong da yaptığımızda göreceksiniz tam olarak öyle olmadığını bu tür bir karmaşanın içerisindeyken bile ya da bedenimiz işte gergin tirtir titrerken bile zihnimizi sade tutmayı öğrendiğimizde bu zaman içerisinde gündelik hayatta da uygulayabileceğimiz bir reflekse dönüşecek. Aslında işin aslı bu.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin