QİGONG VE 3 DOĞRU

QİGONG VE 3 DOĞRU

Qigong, her çalışmada bu 3 doğruyu ana çalışma unsuru olarak sürdürür ve bu unsurların hem güçlendirilmesini, hem de alışkanlık haline gelmesini sağlar.
Gerçek Qigong, Qigong çalışmaları sırasında edinilen bu 3 doğrunun, Qigong çalışmaları dışında da sürdürme becerisi ve alışkanlığı geliştirmektir

Şimdi Böylece QİGONG’DA üç doğru dediğimizde biz çigong yaparken her çalışmada bu üçlüyü sürdürmek istiyoruz. Yani mutlaka postürümüze, duruşumuza dikkat etmeliyiz, açılara dikkat etmeliyiz, geçişlere dikkat etmeliyiz.
Mutlaka nefesimize dikkat etmeli ve doğru kullanmalıyız. Doğru kullanmaktan kastımız birincisi zaten yatay nefesi mutlaka kullanmak istisnalar dışında ve hareketle koordinasyon içinde hareketli ahenk içinde bu nefesi kullanabilmek.

Ve 3.zihnimizin burada olması. Bu da nasıl sağlanacak? Bedenimizi ve nefesimizi izleyerek takip ederek. Bu zaten başlar da daha kolay neden?
Zaten elim mi şöyleydi bacağım mı böyleydi nefesim nerede nasıldı derken yeni bir şey öğreniyor olmanın heyecanı ve bir miktar zorlanmasıyla birlikte zihnin başka bir yere gitme şansı kalmayacak zaten. Bir yerden sonra otomatikleştikten sonra bu zihin yönünde tekrar çalışmamız gerekecek. Ve biz qigongda bunları sürekli yaptıktan sonra yapmak istediğimiz ulaşmak istediğimiz şey şu;
Bunu çigong dışında da sürdürebilir bir hale gelmek.
Bu nasıl olacak sık pratikle çok pratik ile.

“Practice makes perfect” deriz ya. Yani “pratik mükemmelleştirir” ama aslında öyle değil tam olarak pratik kalıcılaştırır. Bu yüzden doğru pratik önemli. Çünkü neyi nasıl pratik ederseniz o kalıcılaşır. Bunu nasıl sağlayacağız?

Birincisi derslerde Tabii ki olabildiğince detaylı zaten aktarmaya çalışacağız ve çigong çalışmaları çok karmaşık değildir çoğu zaman basittir aktarılabilir. Bundan sonra qigong pratik edeceğiz. Bu ilk üç doğruyu nasıl yapacağımıza dair.

Ne kadar qigong yapmalıyız sorusu çok sık gelir. Ne kadar sık ne kadar çok qigong özellikle ilk öğrenme aşamasında. Normalde belirli bir aşamaya geldikten sonra sadece sağlığım için veya hayat düzenlemesi için qigong yapmak başka.
Öğrenme sürecinde öğrenmeye desteklemek adına qigong yapmak başka ve biz öğrenme sürecinde olduğumuz için siz sağlığınızı ve yaşam kalitenizi ne kadar seviyor ve önemsiyorsanız, bu işi öğrenmeyi, uzmanlaşmayı ne kadar önemsiyorsanız o kadar çok yapın. Özellikle ilk öğrenme aşamasında zarar verecek düzeyde yapma şansınız çok düşük. Merak etmeyin yapın her fırsatta yapın 5 dakika bile olsa yapın asansörde, 5 kat çıkana kadar yapın, işte Otobüs beklerken yapın katası koydunuz kaynarken yapın mutlaka sürekli yapın. Çünkü ne kadar çok yaparsak refleksimiz, alışkanlığımız o kadar hızlı yerleşir. Bu ilk o tepeye çıkana kadar zorlandığımız kısım olacak ancak sonrasında zaten doğal bir şekilde geliştiği için bu kısımdan kurtuluyor, temizleniyor olacağız.

Çin tıbbı diyor ki bizim bir kendi canımız var, bir de dışarıdan edindiğimiz canımız var. Ve bunu bazen şuna benzetiyorlar. Bizim bir mirasımız var. Bir de dışarıda sürdürdüğümüz gelir gider akışımız var. Yani kendi kazandığımız ve harcadığımız.

Nasıl ki bir insan kazandığı ve harcadığı uyumlu olur dengeli olur ve hatta kazandığını daha bol kılarsa, mirasını kullanmak zorunda kalmaz veya çok daha uzun sürelere yayabilir. Ve nasıl ki kendi gelir akışı gider akışı uyumsuz olursa, yani yeterince gelir olmaz veya fazla harcama olursa, mirasını daha hızlı tüketmesi gerekir.

Mirasyedi olur, miras tüketir. Aynı bu şekilde Çin tıbbında da biz nefes ve beslenmemiz ile ve bunların beden sistemlerinin sağlığında işlenmesi ve kullanımın da doğru sağlayarak ne kadar kaliteli “can” edinebilirsek dış dünyadan, kendi canımızı o kadar az kullanarak, idareli kullanarak bu hayatı sürdürebiliriz ve bunu yapabilirsek ömrümüzü uzatmak ve kalitesini artırmak mümkün.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin