Simya’da Rahman ve Rahim Nefesi

Sosyal medyada paylaş

Eril ve dişil enerjinin tam ifadesi olmak. Aslında bunun tasavvufta ismi var. Rahmanın ve Rahimin, Yin’in ve yangın tam ifadesi olmak. Sakral-Cinsel bölgenin birinci hikmeti bu. Yin ve yangın tam bir düzeyde ifade edilmesi. 

Eril ve dişil dengelenmesi yerine merkezde kalma ifadesini kullanabiliriz. Çünkü denge kelimesinin dualite kavramı olduğunu düşündüğümden iki tarafın da güçlü bir şekilde ifade edilmesi olarak aktaracağım. Eril ve dişil yanlarımızın tam bütünleşmesi sakral çakranın en yüksek hallerinden biri.

Eril ve dişil yanlarımızdan neyi kast ediyoruz? Her birimiz kendi içerisinde hem eril hem de dişil enerjiyi taşıyoruz. Erkekler eril, kadınlar da dişil enerjiyi taşıyor diye bir şey yok. Hepimiz içimizde iki enerjiyi birden taşıyoruz. Kadınlar da kendi içerisinde eril ve dişil enerjinin tam ifadesi; erkekler de eril ve dişil enerjinin tam ifadesi olduklarında buradaki varlıklarını tam olarak ifade edebiliyorlar.

Bu arada eril enerji derken neyi kast ediyoruz? Adım atmak eril yanınızdır. Bedeninizin ön tarafı erildir, arka tarafı dişildir. Adım attıktan sonra oturup izleme hali dişildir. Eril haliniz yapan haliniz; dişil haliniz izleyen haliniz. Eril haliniz dışa dönük tarafınız, dişil tarafınız içe dönüktür. Bazen birine yardım edersiniz. Bu yardımı yapan enerjiniz eril yanınızdır. Birinden yardım istersiniz bu dişil enerjinizdir.

Birine para verirsiniz bu eril enerjidir, birinden alırsınız bu dişil enerjinizdir. Yaparsınız eril, yaptığınızın güzelliğini izlersiniz bu dişil enerjinizdir.

Eril ve dişil enerjinin erkeklik ve kadınlıkla alakası yoktur. Biri dışa biri içe dönük enerjinizdir. Bu iki enerjinin ismi Rahman ve Rahim olarak sembolize ediliyor. Rahman ve Rahimin tam ifadesi olmak bu çakranın ana hedeflerinden biri.

Rahman ve Rahim Nefesi

Amacı; sizin rahman ve Rahimin ifadesi olmanız. Eril ve dişilin tam ifadesi olmanız için. Rahman eril, Rahim dişil taraf. Rahman ve Rahim birer Esma. Yaradan’ın isimlerinden ikisi, en güçlülerinden. Kuran’da birçok yerde Rahman ve Rahim beraber anılıyor. “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” deniyor. Eril ve dişil, anne ve baba yani. Kaynak kendisini eril ve dişil enerji olarak ifade ediyor.

Rahman bizde sevginin güneşi demek. Rahim de sevginin ayı. Tasavvufta güneş ve ay iki semboldür. Güneş Rahman tarafının, Ay da Rahim tarafının sembolü olarak ifade edilir. Bütün varoluş bunun üzerinden döner. Çünkü rahman olan Güneş kendi ışığını yayar. Onun ışığı kendi ışığıdır. Ay kendisi ışık üretmiyor. Ay bir yıldız değil çünkü. Güneş ateşin ışığını yayıyor. Ayın ışığını sağlayan Güneş’tir. Ancak Güneş, Güneşliğini Ay’dan bilebilir ancak. Çünkü Güneş; Güneş olduğunu dış dünyada bir yerde yansıdığından görebilir. O yüzden bütün varoluşun hikayesidir bu

Bütün varoluş başlangıcında, Yaradan buraya niye indinin hikayesi de buradan başlar. Neden? Eğer bu Rahman ve Rahim bilincinizde çözülebilirse Yaradan’ın buraya neden indiğini de anlarsınız.

Çünkü şöyle düşünün; ilk Kaynak her şeyi yaratmadan önceki hali düşünelim. Yaradan’sınız ve her yerdesiniz. Ancak her yerde olabileceğinizin bir görüntüsü yok. Bunu izleyemiyorsunuz. “Ben ışığım” diyorsunuz ancak ışık olabileceğinizi gösterecek herhangi bir şey yok. O yüzden Rahman Rahmanlığını ancak Rahim’den bilebilir. Güneş Güneş olduğunu ancak Ay’dan bilebiliyor.

Dolayısıyla Dünya’da da iki tür ışık vardır. Biri sarı ışık, biri beyazdır. Sarı ışık Güneş’in ışığıdır. Beyaz ışık Ay’ın ışığıdır. Biz Rahman ve Rahim nefesinden bu iki ışığı kullanacağız. Rahman’ı çalışırken Güneş ışığını, Rahim’i çalışırken Ay ışığını kullanacağız. Önce Rahman’dan başlayayım.

Rahman Nefesi Alma Bölümü

•             Nefesi ağızdan içeriye çekerken “Rahhhhhhh” deniyor. Nefes uzun alınıyor.

•             Bu nefesi çekerken şuna odaklanıyorsunuz, imajinize ediyorsunuz: Güneş ışığının ağzınızdan kalbinize doğru girdiğini görün. Güneş’in sarı ışığının kalbinize doğru nefes alırken girdiğini, güçlü bir Güneş oluşturduğunu görün.

•             Nefesle eşzamanlı olarak sağ eli; içi bedeninize bakar şekilde iken başınızdan kalbinize doğru indiriyorsunuz.

Rahman Nefesi Verme Bölümü

•             Ağzınızdan nefes verirken “Mannnnnnnn” deniyor.

•             Mannnnnnnn dediğiniz anda bu Güneş’in kalp bölgenizden dışarıya doğru patlar gibi yayıldığını görün. Nefes veriş alışa göre daha kısa.

•             Eşzamanlı olarak sağ ve sol eller kalpten güneş gibi yana açılıyor.

Rahim Nefesi Alma Bölümü

•             Nefesi ağızdan çekerken derin bir şekilde “Raaaaaaa” hecesini çekiyoruz.

•             Bu sefer Ay ışığını içimize çekiyoruz, kalbimize doğru.

•             Sol el, içi bedene bakacak şekilde yüzden kalbe doğru iniyor.

Rahim Nefsi Verme Bölümü

•             Ağızdan nefes verilirken “Himmmm” deniyor.

•             Bu sefer kalpten yayılmıyor, “Himmmmmmm” dediğiniz anda sağ eli, yüzünüze bakacak şekilde karşıya doğru uzatacağız. Sanki o el Ay’ın projeksiyonu gibi olacak. Büyük, beyaz gri ışıktaki bir Ay’ın görüntüsünü göreceğiz.

Sol elimizle indireceğiz bunu. Him derken buradan göndermiyorsunuz. Çünkü Rahman yayan taraf, Rahimin ışığı yayılan değil, izlenen, şahit olunan bir ışık. Dolayısıyla karşınızda izleyeceksiniz Rahim’i.

Rahman yayan, Rahim yansıtan. Kalp bölgenizden az önce Rahman ile yaydığınız ışığı Ay ile Rahim ile izleyeceksiniz. O yüzden Rahim’de elinizi uzatıp o bölgede bir ayna gibi kocaman bir Ay’ı göreceğiz.

Rahman’da sarı ışığı kalbimize çekiyoruz, Rahim’de beyaz ışığı kalbimize çekiyoruz. Rahim’de kalpten yaymıyoruz karşımızda izliyoruz.

Rahman ve Rahim tek başına yapılmıyor hiçbir zaman. Yukarıdakilerin tamamı yapılacak: Rahhhh Mannnn, Raaaa Himmmmm, Rahhhhh Mannn, Ra Hiiiimm.

Eril ve dişil tarafımızın tam bütünleşmesi için bu çalışmayı yapıyoruz. Çok güçlü bir nefes.

Burada 3 şeyi takip edeceğiz:

1-            Esma: Rahman ve Rahim diyoruz. Rah içeriye, man dışarıya doğru. Ra içeriye, him dışarıya doğru.

2-            Nefes: Nefes alırken sarı ışığı düşünüyoruz Rahman’da. Rahim’de alırken beyaz ışığı düşünüyoruz.

3-            İmajinasyon: Rahman’da verirken Güneş ışığının kalpten yayıldığını, Rahim’de verirken kalbimizin karşısında büyük bir Ay’ın görüntüsünü göreceğiz.

Yin ve yangın varlığımızda tam bütünleşmesini sağlıyor. Yaklaşık 1 dakika boyunca yapın, fazlasında başınız dönebilir. Çünkü Rahman ve Rahim nefesini alırken ağızdan nefes alıyorsunuz ve çok derin nefes. Yoğun bir oksijen alıyorsunuz. O yüzden bu çalışmayı yaparken başınız dönebilir, bunun dışında sorun olmuyor. Ama zorlamayın kendinizi, 1 dk dan fazla yapmayın başlangıçta.

Eğer eril tarafınızı güçlendirmek istiyorsanız da Rahman ve Rahim Nefesi’nin tamamını yapıyorsunuz. Sadece Rahman tarafında nefes almıyorsunuz, hepsini yapıyorsunuz.

İlgili Kursa Ulaşmak İçin “Temel Nefes Koçluğu 1. Modül Kursuna Tıklayarak tüm bilgilere ulaşabilir yepyeni bir yetkinlik kazanabilirsiniz.

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın