Toprak Elementi

Yin, dişil

SEMBOLÜ: Küp

SİMYADA YAZILIŞI: Ters üçgen üstünde çizgi

YÖNÜ: Kuzey

ELEMENTİ: Karbon

ZİRVEDE OLDUĞU ZAMAN: Akşam ve gece

SEZON: Kış ayları

DOĞASI (YAPISI): Soğuk ve kuru

BİTKİLER: Bitkilerin kök kısımları, yağlı kökler; çok geniş, büyük büyük yapraklı bitkiler. Kırmızı renkli bitkiler

ORGANLAR: Karaciğer, dişler, kemikler, bağ dokuları, eklemler, kasların birbirine bağlandığı bölgeler, kalın bağırsak, dalak. Toprak elementinde sorun olduğu zaman bu organlarda sorun oluyor. Bedende toprak elementinin en yoğun olduğu şey ne? Kemik. Bedenin en katı yeri kemik. Eklem, diz rahatsızlıkları bu element ile ilgili.

ÇALIŞTIĞI ALEM: Materyal Alem

DUYUSU: Dokunmak Toprak Elementi duyusu, dokunmak.

BURÇLAR: Boğa, başak, oğlak.

ALTARDAKİ TEMSİLCİLERİ: Toprak, kaya tuzu, taşlar, kristaller, bozuk paralar

ELEMENTALLERİ ve USTALARI: Gnome’lar-Gnomelar

MELEĞİ: Uriel

TANRISAL VARLIKLAR: Demeter (Ceres), Gaia, Persefon, Pan, Danu, Modron, Freya, Osiris, Tammuz, Kişar.

ERK HAYVANLARI: Boğa, oğlak, keçiler, ayılar, kaplumbağalar, karıncalar, böceklerin çoğu. Sürüngenlerin içinde yılan da toprak elementi ile çok bağlantılı. Özellikle kara yılanlar, kahverengi, gri renkte olanlar. 

ALANLARI: Fiziki bedenle ilgili tüm konular; yuva, ev, arazi ile ilgili konular; Doğurganlık, materyal konular (bolluk, sahiplik)

SİMYA ÇALIŞMALARI: Karmik çalışma, yaratım çalışmaları; sanat yeteneğimizi geliştirmekle ilgili çalışmalar, Vehhab esması. Toprak elementi katılaşmış inançlarınız demek. Günlük duygular değil, öfkeden çok değiştiremediğiniz inançlar, kalıplar, dogmalar. Değişime direnç. Tembellik duygusuna çalışılabilir. Hayal ettiğimiz şeyi çizmek topraklama. Romanı kâğıda dökmek, yazı yazmakta topraklama.
MEVSİMİ KIŞ: En güçlü kış mevsiminde toprak elementinin etkilerini görüyoruz.
Kış mevsimine baktığımız zaman soğuk. Her şeyin yavaşlaması, hayvanların kış uykusuna yatması, doğanın yavaşlaması bu toprak elementinin etkilerinden.

Akşam ve gece günün yin zamanıdır. Güneş doğumu ve aynı zamanda öğlen yang zamanı. Ateş elementi güneşin tepede olduğu zamanda, öğlende yoğun. Toprak elementi de gecenin en yoğun olduğu zaman. En karanlık zamanı, yani gece yarısı diyebiliriz.

Toprak Elementinin çalıştığı alem: Materyal alem. Ateş elementinin çalıştığı alem ruhsal alem.

DÜŞÜK ENERJİLİ TARAFI: Korku, tembellik, harekete geçememe.

Korku, bilinmeyenden korku, adım atamama, çok düşünüp hiçbir şey yapamama. Sürekli eğitim alıp bilgi alıp aktaramayan insanlar, topraklayamayan insanlar, bilgilerini hayata geçiremeyen insanlar. Bedende de sıvıların yavaşlaması, kabızlık vs. gibi oluyor. Ancak Toprak Elementinin geneli; korku, tembellik, harekete geçememe. Bunlar da elementin azlığından kaynaklanıyor.

Periyodik Cetvel, Toprak Elementi

Periyodik cetvelde toprağın elementinin karşılığı karbondur. Karbon fiziki yaşamın elementidir. Çünkü bütün bitkilerin, hayvanların, insanların temeli karbondur. Yaşamın temelidir karbon. İnsan bedeni karbon temellidir. Toprak elementi, madde alemine dokunmakla alakalı.

Toprak elementini küp şekli ile sembolize ediyoruz. O yüzden insanlar binalarını dikdörtgen şeklinde yapıyorlar, dünya’yı, materyal alemi simgelediğinden dolayı.

Yin element yani dişil. Elementin simyadaki yazılış şekli, aşağıya doğru üçgen, üzerinde de bir çizgi var.

Toprak Elementi Astrolojik Bakış

Astrolojik olarak baktığımızda, toprak elementinde ustalaşmak için buraya gelenler; boğalar, başaklar ve oğlaklar. Yükseleninizde de olabilir belki.

Mesela burcu da yükseleni de oğlak olan birinin evine gittiniz, eşyaların nerede olduğunu biliyorsunuz. 20 yıl sonra gidin, aynı eşyayı aynı yerde bulabilirsiniz. Orası O’nun toprağı. Hatta seyahati sevmez. Hayatında seyahat etmekten hoşlanmayan çok az insan tanıyorum. Topraklar da seyahati sever ama iki taraf da toprak olunca yerde öyle bir kökleniyor ki; Seneler boyu domatesi, biberi aldığı yer bellidir. Evde değişim olunca rahatsız olmaya başlar.

Toprak Hareketi

Toprak hareketi, ancak sarsıldığında yapıyor. Hava ve ateş sürekli hareketli. Su akışta zaten. Toprak kütlesi ancak sarsıldığında hareket ediyor. Toprak burçları değişime en çok direnen gruplardır. En fazla değişken olanlar, başak biraz direnmez. Boğalar ve oğlaklar özellikle çok fazla yerini değiştirme konusunda hevesli değildir.

Bu üç grubun yaratıcılıkları çok güçlü. Dünya’ya bir eser getirmek konusunda çok güçlüler. Boğalar sanat tarafında da çok güçlüler. Bir boğaya verin bir fikri yerine getirsin, onu topraklasın, Dünya’ya indirsin. Materyal aleme soksun. Üç grubun da fikirleri madde aleme sokmak konusunda güçlüler.

Toprak Elementi Kutsal Alan

Sunak, kutsal alan veya altardaki toprak elementiyle ilgili olanlar taşlar. Kristaller, kum. Altarınıza kum ya da toprak da koyabilirsiniz. Kum biraz daha silisi çağrıştırdığı için, toprak koyabilirsiniz. Bunun dışında kaya tuzu. Toprak elementini onurlandırmak için toprağı kaya tuzunu, taşları kullanabilirsiniz.

Bu arada kutsal alanınızda bozuk para da kullanabilirsiniz toprak elementi için. Metal paralar. Bozuk paranın simgesi ne? Toprak elementi yaşam için gerekli olan kaynakların sağlanmasıyla ilgili. Yani bereketle ilgili. Bereketin simgesidir bozuk paralar. Kağıt paralar zenginliğin simgesidir, orası biraz daha ateş elementine gidiyor. Bunlardan birini veya birkaç tanesini koyabilirsiniz.

Bir de benim tercih etmediğim kalkan (kılıç kalkandaki). Savaşçıların kullandığı, onlar toprak elementinizi sembolize eder. Bazen kutsal olan mekana konulabiliyor. Ben savaşı çağrıştırdığı için çok tercih etmiyorum. Bir de kalkanın amacı korunmaktır. Toprak elementinde kalkanın olmasının nedeni de korunma.

Küçük Cüce Varlıklar

Elementaller, gnome’lar. Küçük cüce varlıklar. Köşe kafalı, çok tatlılar. Toprağımsı renkte, garip eciş bücüş toprak varlıkları. Kahverengi ciltleri var. Gnome’lar, toprak perileri. Peri demek biraz şey biraz kaba değil tatlı görünüşlüler.

Erk hayvanları; boğa, oğlak, keçiler, ayılar, kaplumbağalar, karıncalar, böceklerin çoğu. Sürüngenlerin içinde yılan da toprak elementi ile çok bağlantılı. Özellikle kara yılanlar, kahverengi, gri renkte olanlar.  Toprak gruplarına baktığınızda bazılarının keçi gibi olduğunu görürsünüz, inatları var. Değişime dirençleri var, inat demeyelim ama. Toplumsal dili inat, bol bol keçilik var yani onlarda. İnatları değişime gösterdikleri dirençten kaynaklanıyor.  Ateşteki inat gibi değil.

Meleği: Uriel. Bilgelik için çağırıyoruz. Uriel’in bir yönü daha var, toprağın bilgeliğini, Dünya’nın bilgeliğini de sağlıyor. Bilgi ve bilgeliği Dünya’nın doğasından alıyor aynı zamanda.

Burada çalışılan büyük arketipler; Demeter, tarımın, toprağın Tanrısı. Demeter genellikle toprak rengi kıyafet ve elinde de başakla sembolize edilir. Özellikle toprakta çalışıyorsanız Demeter ile bağlantıda olmak çok iyi. Bu arada Türkiye’de biodinamik tarımla ilgilenen kuruluşun ismi Demeter.

Gaia, toprakla çalışıyorsanız, Dünya’nın ruhu anlamına geliyor. Toprak elementinin en önemli Tanrısı Gaia diyebiliriz. Demeter’in bu arada başka bir simi var, Ceres diye yazılıyor Antik Yunan’da. Persefon, Pan. Pan, biraz soytarı gibi giyiniş olarak, sivri şapkası, elinde pan flütü vardır. Hint mitolojisinde Krişna’ya benzetirim. Krişna da öyle neselidir. Pan da öyle flütüyle gezip toprağa şifasını veren, ışığını veren Tanrı. Danu, Modron, Freya, Osiris (yeraltı tanrısı aynı zamanda),
Tammuz (İnanna’nın kocası), Kişar (Sümer Tanrılarından)

Hangi konularda toprağa başvuruyoruz?

 1. Bedenle alakalı konular: Bedeninizde bir rahatsızlığı iyileştirmek istiyorsunuz, o zaman toprak elementi bu konuda kullanılabilir. Bedeninizi değiştirmek istiyorsunuz, bedenle ilgili çalışmaların tamamı. Zayıflama kelimesi yerine hafiflemek kullanabiliriz, bedensel olarak hafiflemek, ideal kiloya ulaşmak diyebiliriz. Kilo almak ve vermek toprak elementinin konusu. Kilo alıyorsanız bu da toprak elementi. Beden niye kilo alıyor? Daha fazla topraklanmak için, daha fazla Dünya’ya inmek için. Alanınızı genişlettikçe daha fazla topraklanıyorsunuz. Hatta şöyle söyleyeyim: Hindistan’daki bazı ustalar bilerek kilo alıyorlar. Türkiye’ye gelen usta Shri Mataji, bayağı kilolu bir usta. Yukarıdaki enerjiyi buraya topraklamak için bedenini kullanıyor. Ne kadar geniş bir alana topraklarsa, o kadar geniş bir enerji yayıyor. Bu bir yöntem, doğru ya da değil diye bakarsınız. Ruhsal alemden fizik dünyaya enerjiyi yaymak için bedenini genişletiyor.
 • Evle ilgili çalışmalar; ev almak istiyorsunuz, yeni bir bina, arazi almak istiyorsunuz, toprak elementi yardımı, desteği size verir. Ev, yuva, arazi, toprakla alakalı konu ya da tıkanıklık olduğunda, toprak elementi çok iyi açar. Satılacak arsa var, toprak elementi çağırılabilir.
 • Doğurganlık (fertility): Kadında ve erkekte doğurganlığın güçlenmesi toprak elementi ile bağlantılı. Cinsellik daha çok su elementiyle bağlantılı olmasına rağmen toprak elementi doğurmak, yeni bir şeyi doğurmak, madde haline getirmek. Sakralın görevi cinsel birleşmeyken, cinsel birleşmenin görevi doğurmak değil, cinsel birlikteliği, İlahi Birleşme olarak görüyoruz. Çocuk yapmak toprak elementinin konusu.
 • Materyal, madde ile alakalı bütün konular toprak elementinin konusu. Bolluğa sahip olmak, sahiplik.
Hava Elementi, Ruhsallık

Hava elementi veya ruhsallık bilincinden bakarsanız sahiplik konusu, biraz irrite edici olabilir. Tasavvufta sahiplik kelimesini kullandığınızda size yandan bakarlar. Sonuç olarak hiçbir şeyin sahibi değilsin derler. Sen burada misafirsin, evde misafirsin, ruhsal bakışla böyledir, bunu kabul ediyoruz. Biz de sahip olmaya çalışmıyoruz. Fakat bir arazinin tapusu üzerinde sizin isminizin yazması topraklama işlemidir. O arsanın sahibi olmaktan çekinmeyin. Sahiplik bağımlılık haline gelirse sorun yaşatır. Mala mülke, eve arabaya sahip olmanı ve bunu dillendirmeniz konusunda sorun yok, bu sizin bağımlılığınız veya kibrinizin konusu oluyorsa o zaman sorun çıkıyor.

Bolluk Bereket Çalışması

Bolluk bereketle alakalı çalışma yaparken bunu kullanıyoruz.

 • Manifestoysan yani gerçekleştirmek. Bir şeyi gerçekleştirmek için toprak elementine ihtiyacınız var. Gerçekleştirme, hayalimizde, fikir, düşünüyoruz ancak ilham bunun bir yönü. Bunu materyal dünyaya getirmek fikrimizi topraklamak. Diyelim ki attığımız adım toprak almak ki Yaradan’ın içimize koyduğu bir arzudur bu. Gerçekleştirmek için ilk adım atarız. Arazi, toprak veya mülk alır ve üzerinde işlemler yapıyoruz. Bu kısmına manifestoysan diyoruz. Artık fiziki bir toprak, elle tutulabilir hale getirdik. Bu toprak elementinin konusu diyebiliriz.
 • Kanunlar: Koruyan, vatandaşları birbirinden koruyan, bu kanunlar birbirinize zarar vermeyin diye konuyor. İlahi Yasalardan söz etmiyorum. Toplumsal yasalar toprak elementi konusu. Yasa birçok kez denenmiş, bu yasalar olduğu için arsanızın sınırı belli oluyor. Ya benim sınırımı geçtin dediği birini öldürmüyor insanlar, yasadan dolayı. İnsanlar İlahi Yasaların farkına vardıklarında o zaman belki bunlara ihtiyaç olmayacak. Yasalar sizi koruyorlar. Yasalar insanı korumak, kendi kendine zarar vermesin diye var. Hatta son zamanlarda bu arazi ile ilgili işlemleri yaparken Tarım İl Müdürlüğünden izin almak gerekiyor. Bu tür izinler kolay alınmıyor, birçok yerden geçiyor. Tarımsal araziyi korumak için yapıyorlar. Yoksa herkes gider bir arazi alıp site yapabilir. Bu bir yasa seni sınırlıyor lakin senin tarım arazisini yok etmeni engelliyor. Yasalar o yüzden doğaya, kendilerine zarar vermelerini önlüyor.

Konusu bir şeyi harekete geçirmek ve belirlemek.

 • Fiziki para toprak elementiyle alakalı.
 • Sanat, görülen şeyi fiziki forma döndürmek. Sanat derken öyle, resim, heykeltıraşlık gibi. Bunların hepsi toprak elementi işleri. Sanatın birçok dalı.
Ateş Elementi, Sanat

Sanat için mi sanat, toplum için mi sanat?

Sanat sanat içinse ateş elementi.
Sanat toplum içinse toprak. İkisi de kıymetli.
Sanatı sanat için yapanlar, mesela Dali gibi. Hiç kimse için yapmıyor, umurunda değil tablomu beğenmişler, almışlar. Yapıyor sanat için. Bazı insanlar da toplumun yararına yaparlar. Benim yaptığım şey birilerinin işine yarasın. Sanatı sanat için yapanlar heykelinin birileri tarafından alınmasına bakmıyor. Birileri de ben bir şey yapayım insanlara hizmet etsin. İkisi de güzel. Sanatı sanat için yapıyorsanız o zaman Yaradan’ın Bilinciyle yapıyorsunuz. Yaradan’ın Bilincinden bir mesaj veriyorsunuz. Sanatı toplum için yapıyorsanız topluma hizmet arzusu var. İkisinde de dolaylı hizmet var. Sanatı sanat için yapanlar ateş elementiyle yapıyorlar, çünkü yaratıcılık, ilham. Sanatı toplum için yapanlar, eğlensin diye müzik yapıyorsam toprak elementidir. Neden; hoşuma gidiyor insanların eğlenmesi.

Ateş elementi eserleri dolaylı ve Kaynak’tan gelen, ilham vermek isterler. İkisi arasındaki fark bu.

 • Konfor
 1. Karma: Bedende her şeyin bir fiziki karşılığı vardır. Karma nerede? Akaşik kayıtlarda. Karmanız Levh-i Mahfuz denen kitabınızda yazılıyor. Bedende bunun karşılığı ne? Geçmiş kayıtlarınız DNA’ya yazılıyor. Onlar bedeniniz etrafındaki torus kafesinde sırtınızdan geriye doğru olan disklere saklanıyor. Karma nedir? Geçmişte yaptığınız hani iyi olan yani olmayan daha doğrusu şeylerin bu dünyada tekrar karşınıza çıkması. Hint öğretisine baktığınızda karmanın kemiklere, kemik iliğine kaydedildiğini söylerler. Karma kendi Atalarınız, kökleriniz demek. Sizin bir önceki yaşamınız sizin atanız oluyor. Dolaylı olarak, kendinizsiniz ama sonuçta atanız. Şu anki fiziki bedeninize göre atanız oluyor.

TOPRAKLAMAK

Toprak Elementi topraklanmayla da bağlantılı. Topraklanma ne? Topraklanmanın çeşitli anlamları var. İlk aklınıza ne geliyor? Ayağınızı toprağa basmak, bu bir yöntem. Ayağınızı toprağa bastığınızda ne oluyor? Yukarıdan gelen ışığı aşağı ile paylaşıyoruz. Bedeninize, omurganızdaki pranik tüpünüze ışık iniyor, tesirler iniyor, bedeninizde olan şeyin toprağa akmasına izin veriyorsunuz. Buna topraklanma deniyor. Hatta sizin fazla enerjinizi de –fazla enerji neyse- birikmiş enerji diyelim ona. 

Siz alıp vermiyorsanız, diyelim ki çok fazla bilgi alıyorsunuz, aktarmıyorsunuz, içinizde patlıyor tabii o enerji. Mesela sürekli bilgi alıyorsunuz ancak kimseye şifa vermiyorsunuz mesela. Üzerinize bir sürü şifa ışığı indiriyorsunuz lakin onu aktarmıyorsunuz, birikiyor. Bir süre sonra insanlara dokununca çarpmaya başlıyorsunuz, çat diye. 

Çünkü birikmiş enerji var. Ayağınız toprağa basmak, topraklanmanın en temeldeki anlamı. Musluğu da tutabilirsiniz. Topraklanma prizlerini bazen musluğa bağlarlar. Sizin birikmiş enerjinizi Dünya’ya aktarmanızı sağlıyor.

Topraklama Enerji Akışı

Topraklama yöntemlerinden biri de aldığınız enerjiyi birine vermek. Mesela Kaynak’tan akan enerjiyi, elinize bir yere koyarak şifalama yapmak. Ne yapıyorsunuz? Şifayı siz topraklıyorsunuz. Aldığınız bilgiyi başkasına aktarmak. Hatta bilginin zekatı denir ona. Aldığınız uyumlanmayı, inisiyasyonu uygulamak.

Ruhsal çalışma yapanların handikaplarından birini paylaşmak istiyorum. Duvarlarında en az 10’un üzerinde sertifikası olan arkadaşlar, ruhsal çalışma yapan kıymetli CANlarımız, hiçbir şey yapmayan arkadaşlarımız var. Duvar boyu sertifika var, çok kıymetli, hiçbirini yapmıyor. Neden? Uygulamadığınız bilgi, topraklamadığınız için sizin üzerinizde yük oluyor.

Şems Tebriz-i

Hani Şems diyor ya: Bunlar eşek yükü kadar, ihtiyacın yok bu kitaplara! O bilgiler değersiz olduğu için değil, kullanmadığın bilginin anlamı yok. Kullanmadığınız bilgi sizi dürtmeye başlıyor. Bir bilgi alıyorsanız onu kullanmak topraklamaya başlamak demek. Yoksa içinizde patlıyor. Hepsini uyguluyorsanız sorun yok. Topraklamak ne demek? Uygulamak. Anlatmak. Hal haline getirmek, yaşamak ve yaşatmak.

Bir fikri deneyim haline getirmek de topraklamak. Çünkü sadece fikirde kalıyor, deneyim haline gelmediği için bir süre sonra bakıyorsunuz kafanız kazan gibi. Bir taraf diyor ki; kuantum fiziği, diğer taraf tasavvuf, beden diyor, zihin diyor. Kafanızda bu tilkilerin hepsi dolanıp duruyor. Onları topraklamadığınızdan kafamız yerine oturmuyor.

Magnum Opus Nedir?

Bir şeyi ete kemiğe, Yaradan’ın bir özelliğini ete kemiğe büründürmek topraklamak anlamına geliyor. Magnum Opus topraklamak demek. Magnum Opus neydi? Yaradan’ın bütün özelliklerinin bizim bedenimizde ifade edilmiş haline Magnum Opus deniyor simyada. 

Simyanın nihai hedefi bu! Yani Yaradan’ın bütün özelliklerini taşıyan insan. Hangisini? Hepsini. Mesela Hay sıfatını, daima diri, canlı. Yani ölmeyen, daima yenilenen. Ancak fikir bu, şu anda fikir. Böyle bir şeyle karşılaştık mı? Şuradan dışarıya baktığınızda göreceğiniz bir şey değil. O yüzden onu alıp Dünya’da fiziki bedende ete kemiğe büründürmek işte topraklamak. Biz Dünya’ya topraklamak için geliyoruz. 

Yaradan’ı Dünya’ya topraklamak için buradayız. O yüzden toprak elementi çok önemli! Yaradan’ın Bilincini Dünya’ya topraklamak için burada insan.

Bir şeyi resmi hale getirmek de topraklama yöntemlerinden biri. Mesela birini seviyorsunuz, romantik bir sevgi. Partneriniz var, İlahi Sevgi’nin yansıması olarak onu seviyorsunuz. Bu daha fazla yayılsın Dünya’ya diyorsanız napıyorsunuz, evleniyorsunuz. 

Evlilik, Topraklama İşlemi

Evlilik bir topraklama işlemi, sözleşme. Evlilik Akti bir topraklama yöntemi. Sevginin buna ihtiyacı var mı? Bence yok, sevginin imzalara ihtiyacı bence yok. Fakat imza ne yapıyor, sizin sevgiyi daha yüksek bir düzeyde yaymanızı sağlıyor. Ne açıdan? Artık sevginiz fiziki görünüş aldı. Bir evlilik cüzdanı ile belgelendi, resmi hal aldı. Sevginin topraklanması evliliktir. Evlilik sizin daha geniş alana ışığınız yaymanızı sağlar. Sevginizi daha yüksek oranda insanlara yayabilmenizi sağlar. Evlilik gerçekten de çok kutsal bir kurumdur. Çünkü sevginin topraklanmasıdır. Gerçekten İlahi Aşkla bir arada olanın insanların yaptığı evlilik tüm Dünya’yı, tüm insanları şifalayabilir. Başka insanları da şifalar. Evlilik sevginin gerekliliği değildir, sevginin topraklanma biçimidir. Evli olmadan yaşarsınız, ama bu sevginizi daha güçlü bir şekilde yaymak isterseniz o zaman evlilik topraklama oluyor.

Kafanızda bir fikir var, bununla ilgili şirket kurmak, bu da topraklamak; fikrinizi topraklamak. İşyerinin kurum olarak görünmesi Ticaret Odası’na gittiğinizde bulacağınız bir yer, bu topraklamak. Bir fikri hayata geçirmek için resmi işlemler yapmak topraklamak. Sistem tarafından görünüyor kılınıyor.

Her şirketin bir kişiliği vardır. Doğduğu tarih, karakteri vardır. Şirketlerin karakterleri o şirketi kuranların da dışında bir karakterdir. Şirketin karakteri kendisi ilerler. Şirketin başındakiler gider birileri gelir, ama o şirketin bir bilinci vardır. O yüzden fikrinizi bir şirket haline getirmek yine topraklama işlemi.

Kafanızdaki bir fikir için adım atabilirsiniz. Bu adım atmak topraklama işlemlerinden biri.

Toprak Elementi ile İlgili Bu Çalışmaları Yaptığınızda Ne Olacak?

 1. Adım atmanızı kolaylaştırıyor.
 2. Fikrinizi hayata geçirmenizi sağlıyor.
 3. Fikrinizi materyalize etmenizi sağlıyor.
 4. Size gelen Yaradan’ın arzusunu yaratmanızı sağlıyor.
 5. Manifestasyon, fikri gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Bolluğu yaratmak istiyorsunuz toprak elementi ile çalışın. Çünkü kendisi zaten bolluğu söylüyor. Toprağa bir tane tohum ekiyorsunuz, o tohumdan ağaç oluyor. Ağaç her sene meyve veriyor, her meyve içinde de bir sürü tohum var. Bir ekip bin alıyorsunuz. Doğanın kendisi bolluk zaten.

Toprak elementi ile alakalı bitkilere baktığımızda; bitkilerin kök kısımları toprak elementi. Sap kısmı su elementi. O yüzden bir bitkinin sapından daha fazla kökü büyükse o bitki toprak elementi bitkisidir. Bazı bitkiler var, birkaç yaprak veriyor ancak kökü çok güçlü. Morfolojik olarak toprak elementi bitkileri yağlıdır. Yağlı kökler. Aynı zamanda çok geniş, büyük büyük yapraklı bitkiler.

Kırmızı, kan kırmızı gibi renkli bitkiler genellikle, onlar da toprak elementi ile bağlantılı. Bir de toprağın kendi rengi, kahve tonları, toprak renkli. Daha çok kırmızı renkli meyveler, kırmızı çiçekli olanlar. Toprak elementi bitkileri genellikle tat oranı yüksek bitkiler. Bir de ayurveda’da astrenjan diye bir şey var, buruk tat. Bir toprak elementi bitkisini nasıl tanırsınız? Buruk tatlar, üzüm mesela. 

Taflan (yemiş-laz kirazı), muşmula. Ağzınızda büzüşme yaratanlar. Hatta toprak elementi bitkilerine tanenli bitkiler deniyor. Damağınızda hafif bir katman yaratır, mesela Trabzon hurması gibi. Çok olmamışını yediğinizde damağınızda büzüşme yaratır. Ona astrencan deniyor. Buruk tat, ekşilikten ziyade mesela şarap içtiğinizde ağzınızda büzülür kurutur ya, kurutan bir şey. Muşmula (döngel) pürüzlü yapısı vardır, yediğinizde damağınızda kuruma yaratır, ekşi gibi değil. Daha çok buruk, kekremsi tat deniyor. Bunlar toprak elementini bedende güçlendiren bitkiler.

Bazı bitki örnekleri verebilirim: Dul avrat otu kökü, simyada kullanılan, iksir yapımında kullanılan bitkilerden biri. Arctium lappa diye geçiyor. Bitkinin kökleri kullanılabiliyor. Türkiye’de yok ancak ashwagandha diye bir bitki var. Bitkisel değeri çok yüksek. Withania somnifera diye geçiyor. Kökü çok yüksek oranda toprak elementi içeriyor. Toprağı uygun olursa yetiştirebilirsiniz. Simyada kullanılan bitkiler soğan, sarımsaktan ziyade daha çok yabani bitkiler. Doğada en dayanıklı bitkiler ve insana en fazla güç veren bitkiler, yabani bitkiler. Tıbbi bitkiler de öyledir.

Toprak elementi yapı olarak soğuk ve kuru. Soğukluk ne demek bu arada? Sıcaklık yüksek yaşam enerjisi; soğukluk düşük yaşam enerjisi anlamına geliyor. Toprakta daha materyal yapı olduğu için yaşam enerjisi daha düşüktür. Genel makro bazda düşünün. Toprağın içinde yaşam enerjisi var, o başka bir şey. Yaşam enerjisi neden oluşuyordu? Ateş ve havadan, Ledün İlmi ’ne dönersek. Toprak ve su, yaşam enerjisi daha az olan bir tür. Çünkü su ve toprak yaşam enerjisi değil madde enerjisidir.

Yaşam Enerjisi

Toprak elementinde dengesizlik olduğunda ne olabilir mesela? Yaşam enerjisi düşer. Ayurvedada buna kapha deniyor. Ayurvedada 3 tür beden tipi var. Beden tipi dışında 3 tür unsur, hani bizim tuz, civa ve sülfür gibi. Kapha, pitta ve vata denen 3 tür var. Bunlardan kapha toprak elementidir. Kapha türleri çok fazla toprak elementi, geniş bedenli, kilo almaya müsait yapılar. Geniş göğüslü özellikle.

Toprak elementi çok yoğun olduğu zaman soğuk, dolayısıyla sıvıların hareketi yavaşlar. Çok fazla toprak elementi birikimi olduğunda bedende. Yavaşlar, ağırlaşır kişi. Aynı zamanda kabızlık sorunları, sindirim yavaşlıkları, bağırsak tembellikleri bundan oluyor, toprak elementinin çok yoğun olmasından kaynaklanıyor. Çünkü vücut sıvıları, toprak elementi yoğun olduğunda koyulaşmaya başlıyor. Tam koyulaşıyor.

Toparlarsak; toprak elementi bizi materyal aleme indiriyor. Bir şeyi düşünüyorsunuz, güzel. Lakin fikri deneyim haline getirmek için toprak elementi size çok yardımcı olacak. Toprak elementi ile bağlantılı olun. Yaradan toprak elementini bu yüzden buraya yerleştirmiş. Sadece toprak değil, aynı zamanda materyal dünya ile ilişki kurmak demek. Madde dünyasını sevmek, ona dokunmak demek. Bir çiçeğe sadece bakmak değil dokunmak mesela.

SORU – CEVAP

Soru: Bu dönemde insanlar toprakla ilgilenmeye başladı. Acaba öyle dönem mi başladı? Evet. Toprağın kıymetinin farkında değildik. İnsanlar sistem tarafından eve tıkıldıktan sonra bir balkonun bile, şimdi yeni evlerde Fransız balkon diye bir şey var, balkon yok. Birçok kişinin Fransız balkonlu evini sattığına şahit olduk bu dönemde. Böyle bir durum olduğunda evinizde çıkıp hava alacağınız bir yer yok. Balkon yok. Buradan şunu anladılar, hava almanın ne kadar önemli olduğunu. Hava alacağınız mekân neresi? Şu an sizin ciğerinize aldığınız oksijen ne? Bir bitkinin soluması. Bir bitkinin soluduğu havayı alıyoruz şu anda. Bitkiler Güneş ışınlarını alıp oksijen olarak havaya salıyorlar; karbondioksiti alıyor oksijeni havaya salıyor. İnsanlar doğanın farkına vardılar içeri kapandıktan sonra.

İnsanlar sadece sıkıldığı için toprak arıyorlarsa mesajı almamışlardır. Konu o değil. İnsanlar doğanın ne kadar değerli olduğunun farkına varırlarsa o rahatsızlıklar olmayacak. Covid-19’da oksijeni alamamaktan vefat ediyorlar. Bu da dolaylı olarak toprak elementi ile bağlantılı.

Toprağın bilgeliği: Sizlere toprağın bilgeliğini saymakla bitiremeyiz. Çünkü toprak Yaradan’ın ışığının yoğunlaşmış halidir. Toprağın üzerinde olanlar da Yaradan’ın ışığının yoğunlaşmış fizik elle tutulabilir, ete kemiğe bürünmüş hali. Şimdi toprağın bolluğunu kabul edin, toprağın o kapsayıcılığını, kuşatıcılığını, konforunu, toprağın sizi konfor içine alışını, yaşamınızın konforunu yaratın, konfor sizin hakkınız, madde alemi sizin hakkınız. Madde alemi size hizmet ediyor. Her bir yapısıyla, kristallerden minerallere kadar. Hepsinin hizmetini kabul edin. Toprağın ruhu, bereketi üzerine olsun.

Kadim mekanlar da Toprak Elementidir. Atalarımız. Tarihi kalıntılar Toprak Elementi mekanlarıdır.

Soru: Kemiklere yüklenen karmik yükler aslında yaşadığımız her anda neye şahit oluyorsak bunlar kayıt altına mı giriyor?

Evet. Kemiklerdeki, karma dediğimiz, bir günlük iş değil. Dışarıda gezerken karşılaştığınız duyguların hepsi kemiklere kaydedilmiyor. Kemikler kadim miraslarımız, kemikleşene kadar çok uğraştınız onlarla. Kalıp haline getirdiniz, sonra form haline getirdiniz düşünceyi, duyguyu, sonra katılaştı kemik haline döndü. Normal bir yaşamda karşılaştığınız bir duygu hemen kemiklere karma olarak yazılmıyor. Yani onları duygu olarak kaydediyorsunuz, onlar bir inanç ve kalıp haline gelirse onlar o zaman kemikleşiyor. Dolayısıyla her şey kemiklere kaydedilmiyor. Akaşik kayıtların tamamı kemiklere kaydedilmiyor. Karma yani katılaşmış inançlar kemiklere kaydediliyor.

Soru: Cenaze eridikten sonra hepsi toprağa karışır da kuyruk sokumu kemiği kalıyor. Orada bilgi olduğu için, çıkış noktası orası mı?

Cevap: Aynen öyle. Kuyruk sokumu flash bellek gibi. Özellikle kuyruk sokumu en son eriyen kemik: acbü’z-zeneb (acb bir şeyin sonu, zeneb kuyruk anlamındaysa dirilişin B’nin altındaki nokta Zaten orada kayıtlar toprağa aktarılıyor. Ondan sonra da Atalara aktarılıyor, Atalardan bizlere aktarılıyor.


Ücretsiz Kurs Merkezi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Kurs Merkezi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et