Yoga ve Çigong arasındaki fark nedir?

Sosyal medyada paylaş

Çigong bir yoga şekli değildir. Yoganın pozları, qigong’dan daha fazla güç, denge ve esneme gerektirir. Yoga da eski Hindistan’da ortaya çıktı.

” Qi ” (“Çi” olarak telaffuz edilir) insan vücudunda akan temel enerjiyi temsil ederken, ” Gong ” Qi’yi geliştirmek için düzenli uygulamayı, ustalığı ifade eder. Yalnızca belirli bir eklemi veya bir dizi alternatif kas kasılması ve gevşemesini hedefleyen egzersiz terapilerinden farklı olarak, Qigong , derin beden-zihin gevşeme ve sakinlik durumlarına ulaşmak için tüm vücudun duruş ve hareketsizlik yoluyla nasıl hareket ettiğine dair öz farkındalık oluşturmaya odaklanır.

Çigong’un sağlığa faydaları

Dr. Lin, birçok küçük çalışmanın qigong’un çeşitli faydalar sunduğunu gösterdiğini söylüyor. Bununla birlikte, qigong’un sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini ve hatta önleyebileceğini kanıtlamak için daha büyük, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine de Dr. Lin, qigong’un potansiyel faydalarının onu çabaya değer kıldığını söylüyor. Neredeyse herkesin denemesi için genellikle güvenli ve kolaydır. İşte araştırma qigong hakkında şunları söylüyor:

Bağışıklık tepkisini artırır

Bağışıklık sisteminizin görevi, virüsler, bakteriler ve hastalıklar gibi istenmeyen misafirleri savuşturmaktır. Bu önemli bir sorumluluk. Ve qigong, bağışıklık sisteminize biraz daha fazla yardım sağlayabilir.

Bazı kanıtlar, qigong kullanmanın kanser hastalarının yorgunluk ve duygudurum bozukluklarıyla savaşmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu destek hoş bir rahatlama olabilir.

Çigong, meditasyon, kontrollü nefes alma ve yumuşak hareketler içerir ve bunların hepsinin stresi ve kaygı semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Sakin, kontrollü nefes almak, vücudunuza acil bir tehdit olmadığını söyler ve parasempatik sinir sistemini yani “dinlenme ve sindirme” sistemini harekete geçirir. Ayrıca vücudunuzun hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni olarak bilinen stres tepki sistemini de yavaşlatır. 9 Güvenilir Kaynak

Qigong’un bir gecede çözülebilecek bir çözüm olmadığını unutmayın. Herhangi bir egzersizde olduğu gibi, tüm faydaları elde etmek için ustalaşmak için zamana ihtiyacınız var.

Yoga esas olarak bir mat üzerinde sırayla gerçekleştirilen statik esnemelerin sabit bir fiziksel uygulaması olsa da, Qigong ayakta gerçekleştirilir ve hareketleri daha dinamik ve doğası gereği daha akıcıdır.

Haftanın bir, iki veya her günü pratik yapın, qigong’un iyileştirici faydaları zihninizi, bedeninizi ve hayatınızı daha iyi hale getirecek… Bir deneyin!

Çoğu insan için zihinleri iki yerden birine hapsolma eğilimindedir. Ya “geçmişlerini” bugüne sürükleyerek onları öfke, asabiyet ve stresle dolduruyorlar. Alternatif olarak, onları endişe ve fazla düşünmekle tüketerek “geleceğe” doğru gidiyorlar.

Tıpkı oturarak meditasyon gibi, Qigong, zihni sadece dinginlik, huzur ve sessizliğin olduğu şimdiki ana bağlamak için kontrollü diyafram nefesi ile birlikte yumuşak akan fiziksel hareketi kullanır. Zihnin ve bedenin iyileşmesi, ana bağlanarak ve “şimdi” gerçekleşebilir.

Bu gönderiyi faydalı bulduysanız, lütfen bu makaleyi paylaşarak birine yardım edin – başkalarına yardım etmeme yardım edin 🙂 !

Kurs Resmi

Kurs Önizlemeleri

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: