Kalp Odaklı Nefes Alma

Kalp Odaklı Nefes Alma – Fırtınanın İçinde Sakin Olun

Büyük değişim ve uyanış dönemlerinden geçiyoruz. Bu zamanlarda gezinirken, sadece kendi korkumuzu ve endişemizi değil, aynı zamanda kollektifinkini de deneyimleyeceğiz.

Sakin olmamız bizim için önemlidir. Kendinizi korku tacirliğine kaptırmadan farkında olmak, stres seviyenizi düşük tutmanıza yardımcı olacaktır. Korkunç düşünceler ve endişe vücudunuza baskı yapar ve size veya bağışıklık sisteminize hizmet etmez.

Serin ve sakin kalmak için hızlı, basit bir araç

İşte, gün içinde sakin ve merkezlenmiş kalmanıza yardımcı olmak için istediğiniz zaman uygulayabileceğiniz, bilimsel araştırmalarla desteklenen hızlı ve kolay bir nefes alma tekniği- zihninizin sizden kaçtığını her fark ettiğinizde:

  1. Kalbinize Dikkat

Dikkatinizi kalp bölgenize verin. Yavaş, derin nefesler almaya başlayın – 6 saniye içeri ve 6 saniye verin. Elinizi kalbinizin üzerine koymak, oradaki odağınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

  1. Kalbinizden ‘nefes alın’

Şimdi, nefes alırken, bunu kalbinizden yaptığınızı hayal edin. Yavaşça nefes aldığınızı ve kalp bölgenizden yavaşça nefes verdiğinizi hayal edin.

Bu derin, yavaş kalp odaklı nefes alma tekniği, vagus sinirinizi anında uyarmak ve bağışıklık sisteminizi zayıflatan “dövüş ya da kaç” mekanizmalarıyla ilişkili stres tepkilerini azaltmak için her zaman ve her yerde yapabileceğiniz bir şeydir.

Kalp odaklı nefes almanın arkasındaki bilim. Kalp sinyalleri beyin fonksiyonlarını etkiler HeartMath Enstitüsü tarafından yapılan çığır açan araştırmalar, kalbin beyne, beynin kalbe gönderdiğinden daha fazla sinyal gönderdiğini ve bu kalp sinyallerinin beyin fonksiyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.,

Farklı kalp aktivitesi kalıpları, farklı duygusal durumları ve işlemeyi ve ayrıca dikkat, algı, hafıza ve problem çözme gibi daha yüksek bilişsel fakülteleri etkiler.

Kalp ritminin beyniniz üzerindeki etkisi

Stres ve olumsuz duygular sırasında kalp ritmi düzeni düzensizdir.

Stresli veya olumsuz duygular sırasında kalbin beyne yaptığı girdiler, beynin duygusal süreçleri üzerinde derin bir etkiye sahiptir ve duygusal stres deneyimini güçlendirir.

Kalp ritmi tutarlılığı

Öte yandan, pozitif duygusal durumlar sırasında kalbin beyne yaptığı girdinin daha düzenli ve istikrarlı bir modeli, bunun tersi etkiye sahiptir, bilişsel işlevi kolaylaştırır ve pozitif duyguları ve duygusal istikrarı güçlendirir.

Bu, kalp odaklı solunumun artan bir kalp ritmi tutarlılığı oluşturacağı anlamına gelir. Olumlu duyguları sürdürmek, yalnızca tüm vücuda fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda nasıl algıladığınızı, düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve performans gösterdiğinizi de derinden etkiler.

Kalp odaklı nefes almanın faydaları

Derin nefes alma, atımdan atım aralıklarındaki varyasyonların ölçümü olan kalp hızı değişkenliğini (HRV) iyileştirir ve aşağıdakilere yol açan kalp ritmi tutarlılığı yaratır:

Sakin, huzurlu ve daha az telaşlı veya stresli hissetmek.

Yükselmiş ve canlı olma duygusu.

İçinde ve başkalarıyla daha derin bir kalp bağlantısı.

Daha fazla bağışıklık ve sağlık.

Odaklanmanızı sürdürmek ve kalp bölgesinden nefes almak sizi otomatik olarak bir rahatlık durumuna götürecektir – günümüzün zorlukları için daha fazla enerji ve esneklikle.

Ek olarak, Kalp Odaklı Solunum, stresin zihniniz ve bedeniniz üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olur. Biraz daha yenilenmiş hissetmek için enerji tüketimini azaltmamıza yardımcı olur. Tarafsız bir duruma geçmek, duygusal olarak yüklü duygularımızdan ve yarışan zihnimizden ayrılmamıza yardımcı olur. Bu tekniği uygulamak, bize olası seçenekleri ve sonuçları düşünmek için düşüncelerimizi ve duygularımızı yeterince uzun süre duraklatma fırsatı verir. 

Kalp Odaklı Nefes Alma Tekniği

Kendinize 1 Adım atın:

Dikkatinizi kalbinizin alanına odaklayın. Nefesinizin kalp veya göğüs bölgenize girip çıktığını hayal edin. Her zamankinden biraz daha derin ve daha yavaş nefes alın.

5’e kadar sayarak nefes almaya çalışın ve 5’e kadar sayarak nefes verin. 

Bu adıma aşina olduğunuzda, hatırlamanız gereken tek şey stresi nötralize etmek için hızlı adımdır.  Kalp odaklı nefes almak gününüzde çok fazla zaman almaz, ancak hayatınıza birçok fayda sağlayabilir. Birçok insan, kalp odaklı nefes almanın güne başlamak ve bitirmek için mükemmel bir yol olduğunu düşünür, ancak arada özellikle faydalı olduğu zamanlar vardır. İşteyken, okulda veya evde çalışırken bir mola sırasında deneyin.

Birkaç dakikalık kalp odaklı nefes almak için stres düğmelerinize basıldığını hissettiğiniz zamandan daha önemli bir zaman yoktur.

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın