Yatay Nefes Nedir?

Yazının önceki serisi olan “QİGONG’DA Çin Tıbbında Sağlıklı Doğru Nefes” yazısı için TIKLAYINIZ…

Yatay nefes dediğimizde daha çok karnımızın ya da karın çevremizin aktif olarak kaburgalarımız yana doğru açıldığı nefestir. Bu neden doğru kabul ediliyor.
Çünkü kaburgaların ya da göğüs kafesinin doğal açılma yönü yataydır, dikey değildir, ya da öne arkaya doğru değil. Bu da ne demek biz omzumuz kaldırdığımızda ya da işte göğsü şöyle ileri doğru aldığımızda aslında gerçek anlamda göğüs kafesinde bir açılma gerçekleşmiyor.

Bu açılma gerçekleşmediğinde zaten akciğerde dolabilecek alan daha az olmakla birlikte içeride oluşan basınç da daha az olduğu için nefes girişi ile ilgili daha güçsüz kalıyoruz. Ne zaman ki yatay nefes yaparız yani diyafram hop ittirir kaburgaları yana doğru açar, kaburgaların yanlarındaki kaslar da kaburgaları yana doğru çeker. Böylece içeride daha büyük alan oluştuğu için hem iç basınç yükseldiği için daha doğrusu içeride bir boşluk oluştuğu için basınç daha düşük dışarıda daha yüksek böylece içeri akış sağlanmış oluyor.

Böylece basınçla da desteklendiği için daha çok havayı daha çok alana daha az eforla alabiliriz. Bu da daha büyük bir nefes beslenmesi anlamına geliyor.
Zaten az önce bahsettiğimiz gibi yapılan çalışmalara göre dikey nefes aldığımızda
%30 kapasite kullanabilirken akciğerlerimizi, yatay nefes aldığımızda ilk denemelerde bile % 70- 80’lerin üzerine çıkarken bunun kalitesini artırıp alışkanlık haline getirdiğimizde tam kapasiteyi neredeyse bu işi taşıyabiliyoruz.

Dikey nefeste beden çok yorulur. Yani siz orada nefes almazsınız sadece bedeninizi kullanarak nefes alıyormuş gibi zannedersiniz. Karın nefesi yani diyafram nefesi her zaman güçlü bir nefestir. O yüzden insan kendini daha iyi hisseder.

Bu yüzden de hatta solunum ilişkili hastalıklarda mesela astım gibi normalde ne var? Bir akciğer kapasitesi eksiği var zaten.

Örnek veriyorum akciğerleri zaten %60 kapasitede kullanabiliyor ama bir de yanlış nefes kullandığını düşünün bu kişinin %60’ı bile kullanamıyor demek bu. Böyle durumlarda doğru nefesi alışkanlık haline getirebilirsek astımlı hastalarda bile en azından elindeki potansiyelin tamamını kullandığı için ciddi anlamda semptomlarda toparlama ve yaşam kalitesinde artış sağlanabiliyor.

Yazının devamı olan “Doğru Nefes Hayati Kaynak” adlı yazımızı okumak için Tıklayınız…

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın