Tarot Kartları Nasıl Öğrenilir Hikaye Yöntemi

Sosyal medyada paylaş

Tarot Ne Yapar ve Neden Çalışır?

İçinde bulunduğumu gerçek bir yaşam durumu hakkında düşünmemiz gerektiğinde, Tarot’a danışmak her zaman yeni iç görüler sağlamıştır. 

Bir sorununuz olduğunda, bilinçaltınızın ZATEN onun üzerinde durduğuna bahse girebilirsiniz.

İçgörüler Kendi İlişkilendirmeleriniz Aracılığıyla Gelir

Sağlıklı bir şüpheciliğe sahip insanlar, kartlardaki tavsiyelerin oldukça evrensel olduğunu ve çoğu durumda çoğu insana uygulanabileceğini hemen belirtiyorlar.

Tamamen farklı durumlarda tamamen farklı iki insan için, aynı kart tamamen farklı çağrışımları yüzeye çıkaracaktır!

Belirli bir kartta dikkatinizi çeken şeylere dikkat edin; Bu, size bir şeyin sinyalini veren sezginizdir.

Farklı insanlar için, aynı kart tamamen farklı çağrışımlar uyandıracaktır.

Hikaye Yöntemi: Tarot Kartları Nasıl Öğrenilir

Aslında, 78 kartın her birinin anlamlarını öğrenmek kulağa kolay veya eğlenceli gelmiyor. Özellikle her kartın birçok farklı anlama gelebileceğini fark ettiğinizde.

Her kart bağımsız bir varlık değildir, kartlar birbirini takip eder ve bir kişinin olgunlaşması, bir fikrin geliştirilmesi veya bir projenin ilerlemesi gibi gerçek yaşam döngülerinde farklı aşamaları tanımlar.

Bu tür ilerlemeleri bir hikaye olarak anlatmak kolaydır. Bu bizim amaçlarımız için harika çünkü beyinlerimiz bir hikayedeki bir “ipliği” yakalamak ve yol boyunca ayrıntıları otomatik olarak eklemek için tasarlandı.

Kartlar bağımsız varlıklar değildir; birbirlerini takip ederler ve ilerlemedeki farklı aşamaları tanımlarlar.

Aşağıdaki dersler, 78 kartın hepsini ezberlemek için yazılmış kısa öyküleri içeriyor. 

Ayrıca, Öykü Metodu’nun ek bir yararı da, her kartı otomatik olarak bir “ilerlemenin” (Daha önce ne oldu? Daha ne olacak?) bir parçası olarak düşünebilmenizdir; bu, yalnızca anlamını düşünmekten çok daha güçlüdür.

Her karta bir ilerlemenin parçası olarak baktığınızda, okumak başlı başına bir hikaye haline gelir.

Öğrenme Kanallarınızı Açın

Elbette, herhangi bir şey öğrenmek için iyi bilinen birkaç genel kuralı uygularsanız çok daha hızlı öğreneceksiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir (basit tutmak):

Birden Fazla Kanal Kullanın;
Bunlar; görme, dinleme, konuşma ve yapmadır.
 
Hikayeleri okuyun, kartlara bakın, yüksek sesle okuyun, kartları ve okumaları arkadaşlarınızla tartışın veya kendiniz için formaları açın.

İlginizi Koruyun.  İlginizi korumanın püf noktalarından biri, örneğin tek bir hikaye öğrenmek gibi küçük hedefler belirlemektir. Ya da destenizle birlikte aldığınız kitabı kullanarak, ancak şimdi kendi anlayışınız ile resmi tamamlayarak forma açabilmek.

Yeni Öğrendiklerinizi Tekrar Edin;
Bir hikaye okuduktan sonra, öğrendiklerinizi tekrar edin. Ardından, hafızanızın bilgileri bütünleştirmesine izin vermek için 15 dakika boyunca başka bir şey yapın ve ardından bir kez daha tekrarlayın – ve yarın tekrar.

Birden fazla kanal kullanın, mini hedefler tanımlayın ve az önce öğrendiklerinizi tekrarlayın.

Major Arkana: Olgunlaşmak ve Yaşam Zorluklarının Üstesinden Gelmek

Çoğu tarot destesi, 22 büyük arkana kartına sahiptir. Bu özel kartlar, sıradan ve günlük endişelerle uğraşmaz. Her büyük arkana kartı, bizi değiştiren bir deneyimi tasvir eder.

Büyük arkana günlük kaygılarla uğraşmaz; hayatta önemli dersleri temsil ederler.

Yeni durumlar ortaya çıktıkça, önce onları rasyonel zihnimizle analiz ederiz, ancak onları duygusal bir düzeyde bütünleştirdiğimizde olgunlaşırız.

Majör arkana’nın başlangıcı, hayatta yeni bir döngünün başlangıcını temsil eder ve büyük arkana’nın bitmesiyle bu döngü tamamlanır, ancak her şey yeni bir başlangıca hazırlanır.

İlk Hikaye: Büyük Arkana’yı Ezberleyin

Aşağıdaki hikaye tam olarak Büyük Arkana kartlarını öğrenmek ve anlamak için yazıldı. 

Kartlara bakmak öğrenmenizi hızlandıracak (birden çok kanal, hatırladınız mı?)  Hikaye deki kartları önünüze koyun ve karttaki resme dikkat edin.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Aptalın (Deli, Joker) yolculuğu

Yolculuğa bir  Aptal (0) olarak , saf ve kaygısız, tüm yeni deneyimlerin heyecanıyla başlıyorsunuz. Bilgi arayışında, etrafınızdaki cansız dünyayı manipüle ederek ve sınırları keşfederek bir Büyücü yada Sihirbaz (I) olarak ilerlersiniz.

Çok geçmeden başka bilme biçimlerinin de olduğunu anlarsınız ve Yüksek Azize (II) olarak sezginizi özgürleştirmeye başlarsınız. Bu yeterli değildir ve doğadaki her şeyin dengede olması gerektiğini keşfedersiniz ve anne klişesi,  İmparatoriçe (III) aracılığıyla duygusal dünyayı dinlemeye başlarsınız.

Baba klişesi,  İmparator (IV) aracılığıyla , otorite ve kuralları keşfedersiniz. Son olarak, Aziz (V) aracılığıyla dış dünyanın gizemleriyle ilgilenmeye başlarsınız ; onun yollarını ve inançlarını ve nasıl onun bir parçası olunacağını öğrenirsiniz.

Başkalarıyla – Aşıklar (VI) – ile daha derin bir bağlantı için bir ihtiyaç doğar,   ancak tutku ve gerçeklik arasında bir denge bulmanın zor olduğu ortaya çıkar.

Değerinizin farkına varırsınız ve artık çocuk değilsiniz. Savaş arabası (VII) ile kararlı ve özgüvenli bir şekilde geniş dünyaya tek başınıza yol alıyorsunuz. Ancak, hızla disiplin ve irade geliştirmeye zorlanıyorsunuz. Yakında, ilk gerçek problemlerinizle ve zorluklarınızla yüzleşirsiniz ve içsel Güç’ünüzü (VIII) keşfedersiniz . (Güç Kartı 8)

Bu, bir cevap arayışına yol açar ve tecrit edilmiş bir Münzevi Ermiş (IX)  olarak, tüm nedenleri anlamaya ve evreni daha derinden anlamaya çalışırsınız. Çarkıfelek Kader Çarkı (X) aracılığıyla, kaderi yaşamda ve tüm evrende meşru bir faktör olarak kabul edersiniz. Tam geçmişinizin bugünü yarattığını anlamaya başlarsınız.

Son olarak,  Adalet (XI) aracılığıyla , kendi yaşamınız için sorumluluk kabul edersiniz ve şu anda, her bir ve en küçük eyleminizin geleceğinizi oluşturduğunun farkına varırsınız.

Asılmış bir Asılan Adam (XII)  olarak dünyaya ters bir perspektiften bakıyorsunuz. Ölüm (XIII) ile temsil edilen dönüşüm başlar ve tüm yaşam evresinin sona erdiğini hissedersiniz.

Güçlü bir iç denge geliştirirsiniz ve  Denge (XIV) aracılığıyla , yeni keşfedilen ılımlılık ve esneklik güçlerini uygulamaya başlarsınız.

Şeytan (XV) aracılığıyla   kendi karanlık derinliklerinizin zincirleriyle acı dolu yüzleşmeler gelir. Yıkılan Kule (XVI) olarak temsil edilen tüm dünyanız yıkıldığında, kendinizi kendi kendini aldatma ve cehaletinizden  kurtarırsınız .

Hedef nihayet bir  Yıldız (XVII) olarak açık ve size sakin bir şekilde devam etmeniz için umut ve inanç veriyor. Ama daha bitmedi; son zorluk,  illüzyonları sizi baştan çıkaran ve kafanızı karıştıran, böylece illüzyonla gerçeği ayırt etmeyi öğrenmeniz gereken Ay‘dır (XVIII). 
Gecenin şüphe ve hilelerinden sonra Güneş (XIX) , günün kristal berraklığını ve güvenini getirir.

Son olarak, durup arkanızda kalanların envanterini çıkarırsınız Mahkeme (Yargı (XX) ). Deneyimleriniz ne kadar zor kazanılmış olursa olsun, egonuzun, eksikliklerinizin ve sınırlamalarınızın üzerine çıkarsınız ve bir sonraki varoluş düzeyine hazır olursunuz. Tüm dersleri öğrendiniz ve kendinizin tüm parçalarını eksiksiz ve dengeli bir bütüne başarıyla entegre ettiniz. Dünya (XXI) aracılığıyla, yeni bir mutluluk ve tatmin düzeyine ulaşırsınız.

Ancak, bu döngü sona ermiş olsa da, tamamen yeni bir seviyede yeni bir yolculuğa hazırsınız.

Yeni Öğrendiğinizi Tekrar Edin

Kartları gerçekten öğrenmeye çalışıyorsanız (bunu meraktan okumak yerine), hikayeyi şimdi kendinize anlatmaya çalışın. Tüm anlamları hatırlayamıyorsanız endişelenmeyin, sadece onunla eğlenin; kartın resmine göre doğaçlama yapın ve bir sonraki karta geçin.

Tüm hikayeyi bitirdikten sonra, sorun yaşadığınız kartları kontrol edin ve ardından tekrar deneyin.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın