Ezoterik tavır ne demek? Neden İlgi Duyulur? – 2.Ders

Sosyal medyada paylaş

Ezoterik İlimler Online Kursumuzun 2. dersindeyiz. Eğer Ezoterik ilimlerde 1. dersi izlemediyseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ana nedeni; içsel özlem duygusu. Dünyayı ve varoluşu anlama, kendini bilme isteği. Herkeste bu ilgi yok. Burada bulunmanız bir aşamadan geçmeniz üzere. Bu özlem herkeste açığa çıkmıyor. Bu nadir inisiyasyonundan geçtiğinizi gösteriyor.

Nadir inisiyasyonu; aşağı doğru düşüşün en alt, en yoğun seviyesine inmiş olmak. Yani nadir nedir? Hepiniz gelmeden önce mutlaka büyük travmalar yaşamışsınızdır. Mutlaka dibe batmışsınızdır. Bu yaşamda da geçmiş bir yaşamda da olabilir dibe batma. Geçmiş yaşamında olanlar, bu yaşamlarının başında bu özlemi hissediyorlar.

Bu yaşamınızdaki büyük hastalıkların sebebi nadir inisiyasyonundan geçmek. Bazen çok ağır şeyler yaşamış insanlar geliyor.  Belki hayatının en büyük hediyesini, kendine verecek. Dibe inmeden, kendimize doğru yolculuk yapma isteği duymuyoruz.

Nadir inisiyasyonundan geçiyorsanız; sizin sorularınızı ne din, ne de bilim karşılayabiliyor. Mecburen bu sizi içsel arayışa döndürüyor.

Ezoterik yolun özelliği, gerçek ezoterik yolsa, dünya, varoluş ile ilgili deneyimsel kesinlik içeren, tatmin edici bilgilere yönlendirir.

Deneyimsel kesinlik:

Ezoterik yolda bir çalışma yapıyorsanız, sonucu bellidir. Aynı fizik gibi, normal bilimler gibi. Kesinlik var. Bu neyi sağlıyor? Çalışmadan da emin olmayı. Buna İman (Eminlik) deniyor. İnanç değil İman.

Ezoterik yolda en önemli şey imandır, varsa güçlüsünüzdür. Adım adım, deneyimsel kesinlik içeren sürecin içinden geçiyor.

FİZİKSEL BİLİNÇ – SÜPER BİLİNÇ AYIRIMI

Hangi disiplinde, ezoterik yolda olursa olsun, kişi içsel bariyerleri kırmak vasıtasıyla kendi gerçekliğine ulaşmak durumunda.

BARİYER: Yani biz buraya gelirken koyduğumuz bariyeri kaldırarak gerçekliğimize ulaşmak istiyoruz. Hangi yola girdiysek, bunu sağlamalı.

Bir yol bariyer koyuyorsa yol, sizi aşağı indirme yoludur. Bunu yapan ustalar da var. Sizi ciddi zorluklardan geçiren yollar var. Sizi cehennem içine sokan ustalar var. Nadir inisiyasyonundan geçmediyse, o arzuyu yaratmak için sizi nadire sokuyor. Geçmişte böyle yöntemler vardı. Mısır’da inisiyasyon odaları, hayati tehlike içeriyordu.

Psikolojide insan psişesi iki bölüme ayrılıyor: bilinçli ve bilinçsiz.

  • Bilinçli; uyanık, farkında olduğunuz.
  • Bilinçsiz; farkında olmadığınız, bilinçaltı.

Ezoterik ilimlerde bu ayrım aynı değil.

Simyada; bilinçsiz – SÜPER BİLİNÇ/Bilinçli.

  • Süper Bilinç; yüksek benlikle sürekli bağlantıda olan yanımız. Bu hep var, siz farkında olsanız da olmasanız da var.
  • Yüksek benlik; herkeste TEK, öz, Kaynak.

Bütün öğretilerde teslimiyet var. Ne demek; bilinçli yanınızın, süper bilincinizin dümene geçmesi. Teslim olunca bilinçli yanınızı devreden çıkarıyorsunuz.

Arkadaşınıza bir şey söylüyorsunuz. Konuşurken ağzınızdan çıkan kelimeler dökülüyor. Süper bilinç devrede. Tam da söylemeniz gereken kelimeler çıkıyor ağzınızdan.

İnisiyasyon Tanımı

Gerçek inisiyasyon şu, aynı zamanda ezoterizmin gerçek amacı da bu: ilk önce kişinin bariyerlerini saydamlaştırmak, görünür kılmak, sonra onları ortadan kaldırmak. Süper bilinçle yeniden bağlantı kurmayı sağlamak.

İnisiyasyon, ister aktif ister pasif olsun süper bilinçle bağlantı kurdurmak. Bunu rehber, usta yapıyor.

Şifa inisiyasyonlarında da bu böyle; sizin şifa verebilmeniz için bir usta gelip inisiye eder. Amacı; yüksek benlikle yeniden bağlantı kurdurmak. Bunu pasif bir şekilde yapıyor. Bilincinizdeki bazı bariyerleri görüp kaldırıyor, bleki haberiniz olmadan Işıkla yapıyor bunu. Yolda da siz o bariyerleri görüp kaldırıyorsunuz.

Bir de pasif değilsiniz, bilinç yerinde, şimdi size inisiyasyon yapıyorum. Her söylediğim sözde sizin bariyerleriniz kalkıyor. Çıktığınızda 50-40 bariyeriniz kalkarak gidiyorsunuz.

Bu bariyerler; kendi bilinç kalıplarınız, sınırlarınız, korku, endişe ve kaygılarınız.

Kimlik, isim, ülke bariyer. Türk olmak da. Kollektif bariyerler de var. Bir dine ait olmanız. Küçük bariyer; duygular, anne baba kalıpları.

Bu yolda insanların yanlış anladığı şeylerden bir tanesi; bu bariyerleri oraya biz koyduk. İçsel bariyerleri, aşağı inince biz yerleştirdik. Bariyerleri görünce; anneden babadan aldım, toplum verdi bunu bana… Onları yargılıyoruz. Onlardan aldık zannediyoruz. Yukarıdan aşağı inerken bu bariyerleri bir alıyoruz, onlara uygun aileler seçiyoruz.

Sistem vermedi, biz aldık. Ona uygun ülkeyi, toprakları seçtik. Annenden almadın; sende vardı, annen sana onu gösteriyor. Öyle insanlar olmazsa, bariyerimizin olduğunu görmeyeceğiz.

Aileyle beraber çalışılan konular vardır. Bu önemli çizgi. Bariyerleri yerleştiren tek kişi biziz. Niye aldık bariyerleri?

Ruhsal alandan aşağı inmek için; ruhsal alandan maddeye nasıl ineceğiz, yoğunlaşmak için, bedene inmek için bu bariyerleri alıyoruz.

Titreşimi düşürmek gerekiyor, bariyer yerleştirmek gerekiyor bedende tutunmak için.

Bu beden içindeyken yukarı çıkma sürecimiz başlıyor. Tek tek bariyerleri kaldırıyoruz. Çünkü bedendeyiz artık.

Anneden, atadan gelenler, onlardan gelmiyor. Onlarla ortak yaptığınız çalışmalar.

AİLE DİZİLİMİ: Çalışmada sıkıntı yok. Çalışma size yapılıyor. Siz atalardan kendi blokajınızı görüyorsunuz. Atalardan gelen değilse! Sizin koyduğunuz blokajı görmeniz için atalar var. Sadece insanların çalışmayı algılayış biçiminden söz ediyorum. Bir süre sonra ruhsal yolda ilerleyen kimselerin, etraflarını suçladığını görüyorum.

Sizde olmayan bir şey bedeninizde yeşermez. Sizde var ki atalarınızda görüyorsunuz.

Bu bilgi ile atalarınızdan özgürleşmiş oldunuz.

Benden çocuğuma bir şey geçecek diye kendinizi suçlamayın. O bariyeri seçip aldıysa bariyeri o temizleyecek.

Aile dizilimi çalışmalarında sıkıntı yok.

AKIL inisiyasyona engel mi, yardımcı mı? Bazı öğretiler engel olduğunu söylüyor. Zihinden gelen akılın tabii. Analitik akıldan.

Bazı ezoterik okullar, aklın engel olduğunu söylerler ama aklı kullanırlar.

Simyan ilminde: Siz içsel alana doğru ilerliyorsanız, içsel alana nüfuz etmenizi sağlayan bilgi ve yöntemler, akıl yoluyla gelir. Size ilham gelmeye başladığında, bunu hissedersiniz. Baskı, çıkma, gelme hissi.

Metotlar, bilgiler, içe yolculuğumuzdki; akıl yoluyla aktarılır. Sonra akılda nerede çıkıyor? Eğer akıl bir araç değil, amaç ve güç olursa, o zaman tekamülü, inisiyasyonu engelliyor akıl.

Akılı kullanmakta sorun yok; zihin size düşman değil. Tek fark, akıl güç, amaç olduğunda, inisiyasyonu engelliyor. Çünkü; fiziksel aklın dili, süper bilincin dili değil.

Fiziksel aklın dili, kelimelerle konuşuyoruz. Süper bilincin dili, semboller. Bir sembolle karşılaşınca akıl görüntüyü içsel bilince iletiyor. Bu görüntüleri kendi seviyesinden anlıyor, ne kadarsa.. Sonra bunu sindirip fiziksel akla geri gönderiyor. Akılla, bariyeri bu şekilde kaldırabilirsiniz.

Örn; kolyeniz var, davut yıldızı. Arkadaşınız bu ne, İsrail’li misin, mason musun? Normalde içerlersiniz. O arkadaş sembolü görüp bilince iletiyor. İsrail bayrağında görmüş. Yargısı size de, sembole de değil. Bilinçte bu mesajları alıyor. Siz kendinizi o zmaan şöyle ifade edebilirsiniz; Haklısın, bayrakta var. Aynı zamanda Süleyman’ın mührü. Davut’un yıldızı. Konya’da Selçuklu camii üstünde var. İki üçgen var sembolde, yukarı, aşağı, hikmeti var. Rahman ve Rahimin birleşimi.” Böyle konuşunca pek çok bariyeri ortadan kalkabilir arkadaşınızın.

Siz konuşurken de birçok insanda bariyerleri kaldırabilirsiniz. Akıl işimize yarıyor. Zihinle savaşmayın, o sizin hizmetkarınız. Arabanız, kullanıyorsunuz..

İlahi Akıl (Küllî Akıl) Zihin derken küllî akıldan söz etmiyoruz. İlahi akıldan söz ederken süper bilinç kelimesini kullanırım.

Zihin – İlahi Zihin değil. Sizin yukarıdan gelen tesirleri yorumlayan yanınız. Zihin, sizin yüklediğiniz programlarla çalışıyor. Bariyerleri kaldırdıkça ilahi akıl ile buluşuyorsunuz, işte süper bilinç de o değil mi?

Süper bilinç deyince; kaynağı, ilahi akıl.

Zihin deyince; sizin programınızı algılayın.

2. Dersimiz burada son bulmuştur. Ezoterik İlimlerde Sır – 3.Derse devam etmek için lütfen TIKLAYINIZ..

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: