Fatma Girik Yaşamı ve Ölümü

Fatma Girik Yaşamı ve Ölümü

Fatma Girik kimdir? Nereli? Yaşamı ve Fatma Girik Plakları? Fatma Girik Ödülleri? Fatma Girik Filmleri ve daha fazlası. Bu yazının sonunda Fatma Girik plaklarını dinleyebilirsiniz.

Fatma Girik, yeşil çamın sultanlarından olan kariyeri başarılar ve fedakarlıklarla dolu Türk sinemasının en ön önemli oyuncularından biriydi. 

12 Aralık 1942 yılında İstanbul’ da dünyaya gelen Fatma Girik, Cağoğlu Kız Lisesini tamamladı.

Fatma Girik Oyunculuk Hayatı

Oyunculuk kariyerine 1957 yılında ilk başrolü olan, senaristliğini ve aynı zamanda yönetmenliğini Seyfi Havaeri’ nin yaptığı Leke film mi il başladı. Leke filmindeki muhteşem oyunculuğu sayesinde kısa süre içerisinde halkın beğenisini kazandı. Hemen ardından pek adı duyulmamış sinema tarihinde adı geçmeyen birkaç başarısız film denemelerinde oyunculuk yaptı.

Fatma Girik’in performansıyla göz doldurmaya devam ederken oyunculuk yeteneğinin ve aynı zamanda güzelliği dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yılında yapılmış olan Ölüm Peşimizde’ydi filmi olmuştu. Memduh Ün’le tanışıklığı Fatma Girik’in hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri olmuştu çünkü bu sayede 180’den fazla filmde rol aldı.

Fatma Girik Siyasi Hayatı

Bir çok insan tarafından bilinmese de Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Partiden (SHP) ‘den belediye başkanlığı için aday olmuştu. Şişli belediye başkanlığını 1989 yerel seçimleri sonunda kazanarak 1989 yılından 1994 yılına kadar Şişli belediye başkanlığı görevini icra etti. 1994 yılında yapılan yerel seçimlere katılmayarak oyunculuk kariyerine kaldığı yerden devam etti.

Fatma Girik Başarıları

Siyaset ve oyunculuğun dışında farklı alanlarda boy gösteren Fatma Girik kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmaya başladı.

Fatma Girik, Türk kadının aslında istediğinde neler başarabileceğini gösteren ender Türk kadını örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmıştır. Kadınların ezildiği ve şiddet gördüğü ortamlarda Fatma Girik büyük girişimler yaparak bir çok kadına örnek olmuştur. İşte bu nedenle Türk kadınları arasında önemli bir yere sahip olan Fatma Girik 24 Ocak 2022’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Fatma Girik’ in Aldığı Ödüller

Yaşamına bunca başarıyı sığdırmış olan Fatma Girik’ in aldığı bazı ödüller şunlardır;

  • 1965 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı film performansı ile almıştır.
  • 1967 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı adlı film sayesinde almıştır.
  • Adana Altın Koza Film Festivali ödül töreninde, 1969 yılında Büyük Yemin adlı filmdeki muhteşem oyunculuğu ile en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır.
  • Adana Altın Koza Film Festivali ödül töreninde 1969 yılında Ezo Gelin adlı film yapımı ile tekrar en iyi kadın oyuncu
  • Adana Altın Koza Film Festivali ödül töreninde 1971 yılında Acı adlı filmiyle en iyi kadın oyuncu ödülüne laik görülmüştür.
  • Altın Portakal Film Festivalinde düzenlenen ödül gecesinde 1998 yılında Sürtüğün Kızı adlı film yapımı sayesinde yaşam boyu onur ödülüne layık görülmüştür.
  • Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreninde Aziz Nesin Emek Ödülüne layık görülerek ödülü verilmiştir.

Fatma Girik Plakları

Fatmak Giril Plak yapmış bir oyuncudur. Yeşilçam sinemasının en üretken ve en hızlı gençlik dönemleri olan 1960’lı ve 1970’li yıllardan itibaren Fikret Hakan’dan Yılmaz Köksal’a, Hülya Koçyiğit’en Suzan Avcı’ya kadar bir çok sinema veya film oyuncusu müzik plakları dordurmuşlardı. Bu plaklar her yerde satılıyor ve insanlar yepyeni bir yaşamla tanışıyorlardı. İşte bu plak yapma akımına Fatma Girik’te katıldı ve birkaç tane 45’lik plak yaparak piyasaya sürüldü.

Fatma Girik tarafından doldurulan plaklar ise şöyledir;

  • 1965 – Aguş / Aşka Şepke – Serengil 10010
  • 1975 – Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan – EMI Plak 1251

Fatma Girik tarafından doldurulan bu iki plakı aşağıdaki videolardan dinleyebilirsiniz. Fatma giril 24 Ocak 2022 yılında aramızdan ayrılıp ebediyete yolcu ettik. Mekânı Cennet olsun ve eserleri yüzyıllar boyunca miras olarak bizlere kaldı. İşte bu eserler Fatma Girik’ in ölümsüzlüğüne açılan yelkenler olacaktır.

Bilalhan Çağatay

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın