Astroloji Haritası Okumak: Burçlar, Elementler ve Gezegenler

Astroloji Haritası Okumak: Burçlar, Elementler ve Gezegenler

Dünyanın güneşin etrafında dönüşü de burçlar sembolizmini oluşturuyor.

Ekliptik ortasında bulunan alana ZODYAK KUŞAĞI denir. Her biri 30’ar derecelik 12 kısma bölünür. Koç’tan başlayarak Balık burcuna kadar devam eder. Güneş 1 yıllık turunu tamamlar. 30’ar derecelik 12’lik kısma ayrılıyor aslında.

Koç ile başlıyor burçlar ve balık burcuna kadar devam ediyor. Koç ile başlayan bir sistem var. Ve güneş bu sistemde 1 yıllık turunu tamamlıyor. Şimdi nasıl oluyor bu? Diyelim ki Koç’ta bebek doğdu. Koç enerjisi ile. 

Bebek altına yapar, karnı acıktı mı ortalı yıkar, hiç enini sonunu düşünmez, işte koç burcunun özelliğini bir bebek gibi düşüneceksiniz. Enini sonunu düşünmeyen. Lakin koç burcu olan kişi böyledir demek olmaz bunun elementinin olduğunu, gezegenlerinin olduğunu bileceksiniz.

Burçlar, Elementler, Gezegenler

Burçlar, elementler, gezegenleri çok iyi bilin ki hayatı gezegenler burçlar üzerinden yorumlayabilirsiniz o zaman. Mesela hayatınız üzerinden size bir örnek verelim ve önce elementi, sonra burçları ve gezegenleri oturtacağız. Hayatı gezegenler ve burçlar üzerinden okuyamayan birisinin bir astroloji haritasını yorumlayabilmesi mümkün değildir. Çok gerçekçi olalım. Bu çok net bir bilgi.

Bebeğin ağlaması, bebek enerjisi koç burcu;
Çocuk büyüyor ve benim evim, benim annemin sütü, benim annem, benim babam yani sahiplik oluyor, benim oyuncağım diyor mesela. İşte boğa burcunun sahiplik duygusunu çocuk burada öğreniyor. 

Çocuk konuşmayı öğreniyor bu da ikizler burcu ile sembolize ediliyor. İletişim kurmayı öğreniyor. Çocuk büyüdükçe, benim ailem, annesini babasını bırakmak istemiyor al sana yengeç burcu.

Sonra çocuk büyüyor parka götürmeye başlıyorsunuz. Kaykaya biniyor, eğleniyor, aslan burcunu deneyimliyor yani aslan enerjisini, eğlenceyi öğreniyor.

Hayat İlişki Enerjisi

Hayatında bazı kuralları öğrenmesi gereken ilk devlet kurumu ilk çalıştığı alan okul, resmi önlüğünü giyiyor sürekli okula gidip geliyor, beslenme çantası var burada başak enerjisini öğreniyor çocuk. Belli rutinlere, kurallara uymayı deneyimliyor.

Büyüdü benim arkadaşım deyip ilişki kurmayı öğreniyor, çok seviyorum, sevgili olalım mı gibi tecrübeler yaşıyor. 7.ev; Terazi burcu enerjisi ilişki kurmayı öğreniyor. Arkadaşları ile öğreniyor bunu.

Sonra 8.eve geliyor. Ne oluyor çocuk büyüyor. Ergenlik çağına geliyor. Cinsellik konuları, dönüşüm başlıyor. Çocuk dönüşüyor yerine bir ergen doğuyor.

Sonra bu çocuk 3.evde yakın çevresi ile iletişimi öğrendi ya ilerliyor Yay burcuna;
inançlar, felsefeleri siyaset. İlk başta belki Tarkan gibi saçlarını böyle pop bir tarz yaparken sonra yok ben biraz okuyup araştırayım diyor. Benim dinim ne? Ben neye inanıyorum. Ne yapıyorum? İnancım ne?
9.ev; Belli bir görüş, belli bir algı ve düşünce yapısı öğreniyor.

Sonra okul bitiyor, üniversite bitiyor yani 9.ev yay burcu. Kariyere başlıyor, kariyerinde parlamak istiyor. Kariyerinde ön palana çıkmak istiyor. Sonra 11.ev kariyerinde arkadaşları oluyor, birlikte takılıyorlar, birlikte aynı kafadalar. Böyle bir enerji oluyor.

Sonra da artık yaşlılık dönemi bu dünyadan göçüp gidiyor. 12.evi balık burcu teslimiyet bırakmak.

Burçların Elementleri Yorumlaması

Burçlar üzerinden bunu yorumladığımız gibi elementler üzerinden de yorumlayabilmemiz lazım. Yani ateş ile başlıyoruz. Ateş elementi Koç, hayata heyecanla ben buradayım diyerek başlıyor, en sonunda hava elementi ile işi bitiriyor.

Gezegenler üzerinden hayatı okuyacağız.

Burçlar karakteristik özellikler ve psikolojik süreçleri anlatıyor. Gezegenler ise burçların karakteristik özelliklerini bize getiriyor ve yaşamı biçimlendiriyor. Yani burçların bir özelliği var. 

Bunlar belli karakteristik özellikler taşır, oğlak çalışkandır, koç girişimcidir, boğa biriktiricidir, yengeç anaçtır gibi ve bu psikolojik bir sürecin başlangıcına işaret ediyor. Ve gezegenler ise burçların bu karakteristik özelliklerini bize getiriyor. Ancak nasıl getiriyor? Kişinin Venüs’ünün oğlakta olması ile güneşinin oğlakta olması arasında dağlar kadar fark var. 

Gezegenlere Örnek

Güneş örneğin iradedir. Güneşin Oğlak’ta olması demek benim irademde ben disiplinliyim demektir, oğlak güneşi disiplini gösterir. Tabi burada açıları, evleri henüz ele almıyoruz. Normalde disiplini, ciddiyeti sembolize eder. Ancak bu iş, kariyer, kendini tanıması düzleminde. Lakin bir kişinin Venüs’ü oğlakta ise, Venüs ilişkiler demektir. 

İlişki ’de sadece ciddi olduğunu gösterir. Ancak güneşi örneğin bambaşka bir gezegendedir, yaydadır mesela, iş hayatında çok eğlencelidir ancak ilişkiler düzleminde çok ciddi, mesafeli bir yapı sergiler, mesafeli bir iletişim şekli vardır.
Gezegenler yaşamı biçimlendiriyor. Yaşamın biçimlenmesi hali çok önemli.

Evler ise burçlar ve gezegenlerin oluşturduğu temel sembolü hayatımızda görünür hale getirir ve nerede olduğunu gösterir. Yani bu kişinin ben dediği yükseleninde mi, parasal alanın damı yoksa ilişkiler demi, kariyerinde ya da felsefesinde mi, inancında yada bilinçaltında mı gösteriyor. Böyle bir durumumu var. Tamamen evler alanı bu burçlar ve gezegenlerin oluşturduğu temel sembolü hayatın hangi alanında görünür olduğunu bize anlatıyor.

Psikolojik Süreçlerde Burçlar

Psikolojik süreçler burçlar ile ilgili altındaki enerjileri de gezegenler anlatıyor; eylem, hareket ve olay bazlı görünür olduğu alanlara işaret ediyor. Bunlar çok çok önemli aklınızda olsun.

Gezegenler NE sorusuna işaret eder. Yani neye işaret ediyor; iletişim mi yoksa ilişkiler mi? İrade mi? Ciddiyeti mi? Yaşam enerjisi mi mars mı? Gezegenler buna işaret ediyor?

  • Burçlar NASIL sorusuna,
  • Evler NEREDE sorusuna yanıt veriyorlar.

Astroloji sembolizmi; spritüal boyutunda ruhun en derindeki amacı, hedefi ve yazgısını anlatıyor. Yani bir insanın ruhsal düzlemde spritüal noktada nasıl ilerleyeceği,
nasıl bir kader temasını kendisine yol haritası olarak çizdiği ve kendisini nasıl dönüştürüp, nasıl ruhsal tekâmül yolunda ilerleyebileceğini anlatıyor.

Çünkü astroloji haritasını bir ağaç gibi düşünün. Ağacın kökleri var, haritadaki dairenin alt kısmı. Ağacın çiçekleri, meyveleri var. 

Görünen ve görünmeyen alanlar yani harita bir ağaç gibi tekâmül yolunuzu anlatıyor. Nasıl bir ruh ile nasıl bir enerjisi, nasıl bir işletim sistemi ile geldiniz bu dünyaya, bir kere bunu anlatıyor.

Bu işletim sisteminin nasıl kullanılacağı ile ilgili astroloğun asli görevi bu işletim sistemini bir kişinin nasıl kullanacağını dili döndüğünce bilgisi yettiğince anlatmak.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin