Sosyal medyada paylaş

Temel Konuları:
Hayat, canlılık ve sağlık. Kişilik, boy, renk, görünüm, şekil ve vücudun biçimi. Daha eski kaynaklar akıl, zihnin işleyiş biçimi ve hızı üzerindeki etkisine dikkat çekerler. Genelde birinci ev kişilik ve ifade biçimi için odak noktasını temsil eder. Bu evin konumu ve yönetici gezegeni, fiziksel görünümü olduğu kadar kişisel etkileyiciliğin düzeyini, istek ve iradeyi ve duygusal gücü gösterir.

Saat (Horary) Astrolojisinde:
Soruyu soran kişi veya kişinin de bir parçası olduğu topluluk; yani ‘kazanacak mıyız?’ gibi sorularda, soru soranın takımını belirtir. Gündelik ya da sıradan bir soru sorulmuşsa ve soruyu soran kişisel olarak konuyla ilgili değilse ama güçlü bir sempati ve eğilim duyuyorsa, o zaman soruyu soranın tuttuğu ve desteklediği tarafı temsilen 1. evi kullanın. Örneğin savaşla ilgili bir soruysa, 1. ev o zaman -soru sorulduğunda onların duygularıyla özdeşleşeceğinden soranın ülkesini temsil eder.

Güvenlikle veya bir şeyin genel iyiliğiyle ya da soru soranla hiç ilişkisi olmayan biriyle ilgili sorular, doğrudan Yükselene bağlanır. Bu, soru soranın konuyla hiç ilgisi olmadığı, örneğin ‘haberini okuduğum kayıp kişi canlı olarak bulunacak mı?’ ya da ‘ kayıp gemi güvende mi, yoksa batmış olabilir mi?’ gibi durumlarda kullanılır. Kural, sempatiden ya da duygusal olarak etkilenmeden dolayı sorulmuş sorulara uygulanır. Eğer soru bir devlet düşmanıyla ya da örneğin ‘kaçak katil yakalanabilecek mi?’, ‘istilacılar başarılı olacak mı?’ örneklerinde olduğu gibi- soru soranın zıt olduğu biri ya da birileriyle ilgiliyse, 7. evin temsil ettiği özel veya genel düşmanlara uygulanamaz.

Dünyasal (Mundane) Astrolojide:
Halkın ya da ülkenin genel durumu. Bir bütün olarak ülke ve orada yaşayanlar; zenginliğin ve sağlığın genel durumu ya da tam tersi.

Davalarda veya Çalışmalarda:
Eylemi başlatan: Bir davanın başlaması için adli takibat; davacı taraf, savcı.

Olaylarda: Genellikle ilk hareketi başlatanı temsil eder; iş konusunda, iş teklifini yapan; savaşta, saldırıyı ilk başlatan; oyunlarda, ev sahibi takım.

Tıbbi Konularda: Baş ve yüz: gözler, kulaklar, ağız, saç, burun, dil, dişler;
Culpeper, “birinci boyun omurunun üzerinde her ne varsa” der.

Bu evdeki Satürn, Mars veya Kuzey Ay Düğümü, yüzdeki veya ev sınırında yer alan burcun simgelediği vücut kısmındaki bir lekeyi gösterir;
Lilly; “sanki Yükselende Koç varmış gibi, yüzde veya başta mutlaka bir işaret, leke ya da ben vardır ve burcun ilk bir kaç derecesi yükseliyorsa işaret başın üst kısmındadır; eğer burcun orta dereceleriyse ben, işaret ya da yara izi yüzün orta kısmında veya ona yakın bir yerdedir; eğer sonraki dereceler yükseliyorsa, yüzün çeneye yakın ve boyna doğru olan kısmı lekelidir.” der.

Hastalık haritalarında birinci ev;
Hastayı, birinci evin yöneticisinin durumuysa (hastalığı gösteren 6. ev yöneticisinin tersine) onun hayati gücünü gösterir. Eğer 1. evin yöneticisi 6. evin yöneticisin­ den daha güçlüyse, hasta hastalığı yenecek demektir.

Ticarette: Müşteri.

Renkler: Beyaz ve soluk renkler.
Lilly; “Renklerden, onunki beyazdır; eğer bir gezegen bu evdeyse bu beyazın işaretidir; kişinin rengi daha uçuk, beyaz veya solgundur ya da herhangi birinin elbisesinin rengini sorarsanız ve eğer gösterge birinci evde ve uygun bir burçtaysa, kişinin giyim eşyası beyaz veya gri ya da buna yakın bir renktir.” der.

Nitelik: Köşesel, eril ve gündüzcü. 
Yön: Doğu

İlgili Gezegenler ve Burçlar: Merkür 1. evde ferahtır;
Lilly “çünkü o kafayı temsil eder ve o dildir, düşünce ve hafızadır; bu evde asaleti yüksekse ve iyi konumlanmışsa iyi bir konuşmacıyı gösterir” der.

Lilly’nin yazdığına göre Koç ve Satürn eş-göstergedirler:

“Bu ev birinci ev olduğu için Koç birinci burç ve Satürn de birinci gezegendir; bu nedenle Satürn bu evde kısmen güçlüyse ve Jüpiter, Venüs, Güneş veya Ay ile iyi açısı varsa, sağlam bir bünyeyi ve genellikle uzun bir ömrü vaat eder.”

İsimler: ‘Doğu köşesi’, Yükselen (ne yükseliyorsa), Horoskop (Saati gözleyen), Anatole (‘doğu /Güneş’in doğuşu’); Hayatın Evi.

Yazar: Melek Öztürk

Kurs Resmi

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: