Boğa ve Terazi Burçları için Venüs Etkisi ve Anlamı

Boğa ve Terazi Burçları için Venüs Etkisi ve Anlamı

Aşk Tanrıçası Venüs

Güzellik, kültür, sanat, mücevherler ve kadın. Sanat, kültür güzelliği ait her şey şefkat, evlilik, aşk, romantizm uyum edebiyat. Venüs’ün temsil ettikleridir. Boğa ve Terazi burçlarının yönetici gezegenidir. 

Venüs doğum haritasında hangi evde yerleşti ise orada bizi güzellikler, keşfedeceğiniz özel deneyimler bekler. 

“Göklerin güzelliği adına binlerce tapınak dikilen, nazik tebessümlerle ardına sakladığın, gamsızlığın, yalan, sevgi ile kafa karıştırıcı vesilelerle dolusun. Ah tanrıça al götür kalbimden, ömrümü harcayan bu endişelerle aşk acılarını.” diyor Yunanlı Şair Sappho.

Afrodit

Uranüs’ün el bezlerinin Zeus tarafından kesilip denize atılması ile ortaya çıkan köpüklerden doğmuştur. Hephaistos, Vulcan’la evli olduğu halde Tanrı Ateş yani Tanrı Ares’le zina yapmıştır. Paris’in hükmünün verilmesi bahsinde ona Helen ile evlendireceğini söyleyerek altın elmayı kazanan tanrıçadır. Bu verdiği sözde Truva Savaşı’nı başlatmıştır. İffetli kalma yemini edip ona biat etmeyen ve yerine Artemis’i yücelten Hephaistos’u öldürmüştür.

Eros

Tanrıça Afrodit kaderin Terazisinde bir çift yani aşk ve seks ile nitelendirilen kanatlı tanrılar. Tartarken karşısında bir adam durur. Bunlardan biri sunulan sevgi Eros’dur, diğeri de karşılığında alınan sevgi Anteros’dur. Memnuniyetsiz olduğunuzda hep daha fazlasını, hep daha fazlasını istersiniz. Arzularınız asla tatmin edilemez ancak memnuniyeti şiyar olarak aldığınıza kendinize “Ah! Evet, aslında gerçekten ihtiyacım olan her şeye sahibim” diyebilirsiniz diyor.

İnanna

M.Ö. 4000 ilahi kadın göklerin aydınlığı. Sümerlerdeki Venüs ilahıdır. Ona hem sabah yıldızı hem akşam yıldızı olarak saygı gösterilir.  Aslında köken olarak dişidir. Ancak daha sonraki metinlerde ve Venüs, ilahları eril olduğu, semitik teolojinin de etkisiyle eril olarak da karşımıza çıkar. Venüs ilahların eril olduğu semitik teolojinin etkisi ile eril olarak da görülür. Daha sonra İnanna göklerin savaşın, doğurganlığın, savaşın ve şehvetin kraliçesi olarak görülür. Efsanelerden birinde İnanna, ablasının kocasının cenazesine katılmak için yer altına inerken 7 kapıdan geçmesi gerekir ve tüm süslerinden arındırılarak daha sonra geri döndürülmek üzere öldürülür.

Savaş sanatı, sadece çarpışmaktan ibaret değildir. Böyle düşünen adamlar yiyecek yemekleri ve yatacak yerleri olduğun sürece keyfi yerinde olan serserilerdir. Ciddi bir öğrenci zihnini eğitmek ve nefsine hükmetmek savaşma becerilerini geliştirmekten daha önemlidir.

Yoshikawa Musashi

Kendisi bir samuray. Mars savaşlar, erkekler, cesaret, kahramanlık, yangınlar, baskılar, arzular, seksüel enerji ve savaşçı yönümüz. Mücadele savaşlar, kazalar, kesici ve yanıcı maddeler, ölüm bulunuyorsa orada enerjimizin en yüksek seviyesidir. Koç ve Akrep burçlarının yönetici gezegenidir. Ares; gözünü budaktan sakınmayan, cesur, güç ve  kuvvetin savaş tanrısı yarattığı  kargaşanın, kafa karışıklığın ve dehşetin  timsalidir. Ares sonuçta şiddet uygulama olarak dışa vurulan nefret, öfke gibi duyguları yönetir. Aynı zamanda dürtülerine yenilmek istemeyenlerin de yakaladıkları bir tanrıdır. Yunan sanatında Mars ve savaş aletleri taşıyan, olgun ve sakallı bir savaşçı olarak, elinde bir mızrak, başında bir miğfer olan tüyü bitmemiş bir delikanlı olarak betimlenmiştir.

Yunan Mars’ı, Roma Mars’ına göre daha vahşi ve kontrolden çıkmaya eğilimlidir. Mars gezegenine aynı zamanda Salbatona da denilirdi.

Nergal

Nergal bir yandan, bir Güneş ilahı da olabilir. İlahiler ve mitoloji bir savaş ve salgın hastalık tanrısı olarak tasvir etmişler. Nergal Güneş’in öğleyin en tepede olduğu zaman yıkım getiren yaz dönümünü temsil ediyor gibi görünür. Nergal aynı zamanda cehennemin ilahıdır ve yine öfkeli tanrı olarak betimlenir.

Ares ve Afrodit

Doğumundan sonra Hera kötürüm kalan Hephaistos’u, Roma’da  Vulcan ondan iğrendiği için göklerden Kovar. Büyüdüğünde Hera ile arasında, altın bir tahtta olan armağanlar yollar. Ancak Hera tahta oturur oturmaz tahta bağlanır kalır. Hera kendisini serbest bırakacak tanrıyı Afrodit’le evlendireceğini ilan eder. Ares, Hephaistos’u Olimpos’a geri getirmeye çalışır ancak metal parçalarından oluşan bir ateş topu ile geri püskürtülür ve Dionysus ona karşı kendi rızası ile geri dönüp Afrodite evlenmeyi talep etmesini önerilir. Trajedide burada başlar. Ne Ares ne de Afrodit bu sonuçtan hoşlanmazlar ve meşhur ilişkilerini sürdürürler.  Sonuç olarak Hephaistos’un kırılması mümkün olmayan zincirler yaparak onları aşıkların üzerine düşürür.

Kızılderililer

Mars gezegeni Seher yıldızı olarak bilinir. Kırmızılar giymiş bir savaşçı olarak betimlenir. Göklere ilk Seher yıldızını yerleştirdi. Bir savaşçı gibi giyinmesi ve yüzünü kızıl tozda boyaması gerekiyordu.  Başına yumuşak kuş tüyleri takmalı eline bir savaş baltası taşımalıydı. O bir şef değil bir savaşçıydı. Bu Mars’ı kelimenin tam manası ile büyük yıldız, savaş tanrısı anlamdadır.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin